המועצה > חדשות ועדכונים > מאמרים

מאמרים

תאריך: 16/06/2020

סבסוד מחירי תכשירי הגנה מהשמש יצמצם את שיעורי התחלואה בעתיד הקרוב / עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות

הגיע הזמן שמשרד הבריאות יחד עם המשרדים הרלוונטיים, משרדי האוצר והכלכלה, יכריזו על מוצרי הגנה מהשמש כעל מוצר רפואי, ובמקביל – יפעלו כדי לפקח על מחירם

 

 

בימים אלה מציינים את שבוע המודעות למניעת סרטן העור (מלנומה) ולגילויו המוקדם. לפי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, מדי חודש מתווספים בממוצע כ-150 חולי מלנומה חדשים וכ-15 מתים מהמחלה (קישור לפרסום). למרות הנתונים הכואבים, המספרים על אלפי חולים בישראל, ועלות הטיפול שנעמדת בעשרות אם לא מאות מיליוני שקלים בשנה, מדינת ישראל לא השכילה לתמוך בפעולת המנע המתבקשת והפשוטה ביותר- הורדת המחיר של תכשירי ההגנה והפיכתם לנגישים לכלל האוכלוסייה.


חשיפה לא מבוקרת לשמש מסוכנת, וגורמת לעלייה בשכיחות סרטן העור, הנחשב לגידול הסרטני הנפוץ בעולם. ישראל היא מדינה חמה, ואחת הדרכים להתגונן מפני השמש, גם על-פי המלצת משרד הבריאות, היא שימוש בתכשירי הגנה. אולם, משפחה ממוצעת בת חמש נפשות, שתשתמש במהלך הקיץ הקרוב בתכשירי הגנה, תיאלץ להוציא מאות שקלים, סכום שמכביד על התקציב המשפחתי בתקופה בה כולנו נאלצים לקצץ הוצאות כדי להתמודד עם הפגיעה הכלכלית לאור משבר הקורונה.


תכשירי ההגנה אינם מותרות - הם מוצר צריכה בסיסיי כמעט כל מי שנחשף לשמש, לא כל שכן - מאות האלפים שנאלצים לעבוד שעות רבות בשמש הישראלית הקופחת, חייב להגן על עצמו כדי להימנע ממלנומה. חשיבותם של תכשירי הגנה מקרינת השמש אינה פחותה ממוצרים המוגדרים כ"מוצרים בפיקוח מחירים", כמו למשל חמאה או מלח.


תכשירי הגנה מפני השמש, חשוב לציין, כלולים בסל התרופות על פי צו ביטוח בריאות ממלכתי (תרופות בסל שירותי הבריאות), אולם הציבור משלם את מלוא המחיר (השתתפות עצמית של 100%). מדובר ב"תרופות בתשלום מלא", ללא "מרשם רופא". וכך, על-פי ההערכות, מגלגל שוק תכשירי ההגנה מהשמש בישראל מחזור של כ-60 מיליון ש"ח בשנה, שכולו משולם על-ידי הצרכנים. במצב כזה, המחיר מהווה חסם משמעותי עבור האוכלוסיות המוחלשות, שלעיתים ידם אינה משגת לקנות תכשירי הגנה איכותיים והם נמצאים בסכנה גדולה ללקות במחלת הסרטן.


כבר בדו"ח מבקר המדינה משנת 2014 בנושא "סרטן העור – מניעה, איתור וטיפול" קבע המבקר כי "על משרד הבריאות לבחון דרכים להנגשת המוצר לציבור הרחב, ולשקול קידום הצעות להוזלת תכשירי ההגנה כדי שיהיו בהישג ידן של כל שכבות האוכלוסייה". אך לצערי, המילים החשובות הללו נותרו על הנייר בלבד, מותירות את המצב המצער על כנו.


הגיע הזמן שמשרד הבריאות יחד עם המשרדים הרלוונטיים, משרדי האוצר והכלכלה, יכריזו על מוצרי הגנה מהשמש כעל מוצר רפואי, ובמקביל – יפעלו כדי לפקח על מחירם. בישראל החמה, חובה שמוצרי ההגנה מהשמש יהיו נתונים לפיקוח ויסובסדו במסגרת סל הבריאות, או שניתן יהיה לקנותם בהנחה עם מרשם רופא. ישנן גם דרכים נוספות לטפל בנושא; המדינה יכולה להורות לקופות החולים, למשל, לממן את מחיר התכשירים או להכלילם במסגרת הביטוח הרפואי לחברי הקופה.


הקיץ כבר כאן, ורגע לפני שהילדים יוצאים אל "החופש הגדול" במהלכו יבלו שעות רבות בחוץ, בשמש, חשוב לזכור כי סבסוד תכשירי ההגנה או הוזלת מחירם יעלו פחות מהטיפול במחלות הנגרמות מחשיפה ממושכת לשמש. מדינת ישראל ומקבלי ההחלטות חייבים לפעול בהקדם האפשרי כדי לאפשר לכלל הציבור להשיג תכשירי הגנה במחירים זולים – ולהנגיש אותם בכל ערוצי השיווק. אחרת, נתמודד כולנו עם שיעורי תחלואה גבוהים שיכלו להימנע בקלות.