המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2013

ארכיון כתבות 2013

תאריך: 18/12/2013

המועצה לצרכנות השיקה אתר בשפה הערבית
מבדיקה שערכה המועצה לצרכנות, ומפעילויות הדרכה והסברה בקרב המגזר הערבי, עולה כי קיימת מודעות נמוכה בקרב הציבור הערבי בכל מה שקשור לזכויותיו הצרכניות וכי אחוז המתלוננים בקרב הציבור הערבי על עוולות צרכניות הינו נמוך במיוחדהמועצה הישראלית לצרכנות, ארגון הצרכנים היציג בישראל, הפועל מכוח חוק המועצה הישראלית לצרכנות תשס"ח – 2008, משיק בימים אלו אתר בשפה הערבית לטובת הצרכנים הערביים במדינת ישראל.

 

האתר מכיל מידע רב אודות סוגיות צרכניות שונות, טיפים ומדריכים מהן ניתן ללמוד רבות כיצד לפעול נכון מול בתי העסקים, חברות מסחריות, רשתות שיווק ועוד. כמו כן ניתן למצוא באתר מדריכים רבים בנושאים כגון: עסקת מכר מרחוק, עסקאות ברוכלות, אחריות לאחר מכירה על מוצרים שונים, טיפים צרכניים בתחום הסלולר, רכישה נבונה, זכאות לביטול עסקה, מידע אודות המועצה לצרכנות ומידע על פעילויות חינוך והסברה שמקיימת המחלקה לחינוך, הסברה ומידע במועצה לצרכנות.


 

לכניסה לאתר לחצו כאןמבדיקה שערכה המועצה לצרכנות, ומפעילויות הדרכה והסברה בקרב המגזר הערבי, עולה כי קיימת מודעות נמוכה בקרב הציבור הערבי בכל מה שקשור לזכויותיו הצרכניות. עוד נמצא כי אחוז המתלוננים בקרב הציבור הערבי על עוולות צרכניות בהם הם נתקלו בעצמם הוא קטן מאוד, זאת על אף שרבים מוצאים את עצמם מרומים ומשלמים כספים רבים שלא לצורך. חלק ניכר הצרכנים במגזר לא מודעים לאפשרות להגיש תלונה דרך המועצה לצרכנות, להתלונן נגד בית העסק ואף לתבוע את זכויותיו בבית המשפט לתביעות קטנות.


 

האתר בערבית בא לענות על הצורך הזה בדיוק: ליידע את הצרכנים במגזר זה שיש אל מי לפנות ולהגביר את המודעות בקרב הציבור הערבי לסוגיות צרכניות כגון: עסקאות מכר מרחוק, שירותים שמגיע לצרכנים בחינם, מקרים בהם מגיע להם פיצוי ללא הוכחת נזק ועוד.

האתר בערבית הינו פרי עבודה מאומצת של מחלקת חינוך, הסברה ומידע במועצה הישראלית לצרכנות, אשר שמה לה למטרה להציג מידע לציבור הצרכנים על זכויותיו ועל מימושן, לטפח נורמות התנהגות של צרכנות נבונה בקרב צעירים ומבוגרים. מחלקת חינוך, הסברה ומידע אחראית על קידום אחד היעדים החשובים ביותר של המועצה לצרכנות - טיפוח התנהגות צרכנית נבונה והגברת המודעות לזכויות הצרכניות בקרב כלל האוכלוסייה.


אחד הפרויקטים של שהעצים את הצורך באתר ייעודי בערבית הינו פרוייקט הגליל, בשיתוף המועצה לצרכנות והרשות לפיתוח הגליל. מטרתו המרכזית של הפרוייקט היא לקדם ולהעלות את המודעות באזור לזכויות צרכניות, כמו-גם להעצים ולפתח את ההגנות העצמיות של תושבי הגליל בנושאים צרכניים, בקרב המגזר הערבי. הפרוייקט כולל סדנאות הסברה לקבוצות שונות בקהילה, שילוב ושיתוף מרכזי הצעירים בגליל, יוזמות למעורבות ועשייה חברתית פעילה בקהילה.


האתר החדש בערבית מצטרף לאתר המועצה לצרכנות בשפה האנגלית הפועל בשנתיים האחרונות. בעתיד מתכוונת המועצה לצרכנות להקים אתר גם לדוברי השפה הרוסית וכן אתר המיועד להורים ולילדים גם יחד.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אמר לרגל השקת האתר החדש בערבית: "המכנה המשותף לכל אזרחי המדינה ותושביה הוא שכולנו צרכנים. המועצה הישראלית לצרכנות רואה חשיבות רבה בחיזוק מודעות הציבור לקיומן של זכויות צרכניות כחלק מבניית יכולת הצרכן הבודד להגן על עצמו מול התנהלות בלתי הוגנת של המיגזר העיסקי".


עו"ד פלג מוסיף כי כל צרכן המודע לזכויותיו ועומד על מימושן מחזק גם את המחנה הצרכני כולו בכך שהוא מסייע למאבק בתרבות חוסר ההגינות בישראל.