המועצה > סוגיות צרכניות > כל הסוגיות הצרכניות > הטעיה בפרסום – "התמונה להמחשה בלבד"

הטעיה בפרסום ובאריזה / "התמונה להמחשה בלבד"  - כיצד מתמודדים עם התופעה?
 
 
רבים קונים מוצרים על-פי התרשמותם מתמונה אטרקטיבית של מוצר בפרסומות, ולאחר קבלת המוצר, מגלים שהוא שונה משמעותית מן המתואר בתמונה. הבעיה חמורה במיוחד ברכישות מסוג "עסקת מכר מרחוק". ברכישות אלה אנו מתבססים על התרשמותנו מתיאור המוצר בעלונים, בקטלוגים ובאתרי אינטרנט. לטענה על הטעיה תגובת המוכרים היא שבפרסום צוין כי "התמונה היא להמחשה בלבד".
 
דוגמאות לתלונות שהתקבלו במועצה הישראלית לצרכנות:

* אחת מרשתות הפארם פרסמה מבצע בעלון פרסומי: ברכישה של משחת שיניים מסוג מסוים מקבלים מברשת שיניים במחיר של 6.99 ₪ בלבד. בתצלום נראתה מברשת שיניים חשמלית. כאשר ביקשה הקונה לממש את ההטבה, היא סורבה בטענה כי המבצע מתייחס למברשת שיניים  רגילה, וכי התמונה הייתה להמחשה בלבד.

* חברה פרסמה מחשב ובתצלום שבפרסום נראו: מחשב, צג, רמקולים ועוד אביזרים. הקונה הנלהב הזמין את המחשב, ואז התברר לו כי המבצע אינו כולל את המסך . החברה טענה שהתמונה הייתה "להמחשה בלבד", וכי רק המפרט של המחשב, שפורט בפרסומת באותיות קטנות, הוא הקובע.
 

מה היקף התופעה?

אל המועצה הישראלית לצרכנות הגיעו תלונות רבות מאוד. די לעיין באתרי מכירות באינטרנט ובמודעות המתפרסמות, כדי לראות כי התופעה המקוממת נפוצה בקרב עוסקים רבים.

חשוב לציין: במקרים רבים לתצלום שנראה בפרסום, יש השפעה מכרעת על ההחלטה לרכוש מוצר זה או אחר.

עמדת המועצה הישראלית לצרכנות היא שפרסום חייב להציג את הדברים כהווייתם, וכי פרסום המגלה טפח ומכסה טפחיים, אינו יכול להיחשב פרסום בתום לב. אם המוצר שונה באופן מהותי מן המוצר שהוצג בתצלום "להמחשה בלבד", יש בכך הטעיה.

נראה, שעמדה זאת התקבלה בבתי המשפט. למשל, פסק דין של השופט בועז אוקון מבית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי פרסום, שנועד למשוך קונים באמצעות תיאור מסוים, שאינו נכון, הוא מטעה ואסור על-פי הדין. והדבר נכון גם אם העובדות נודעות ללקוחות מאוחר יותר.  לצפיה בפסק הדין לחצו כאן >>

מה הצרכן יכול לעשות?

א. חשוב מאוד להתייחס למבצעים בחשדנות. יש לבחון היטב פרסומים המבטיחים הנחות, ובמיוחד כשיש הבטחות ל"מחירים מוזלים", "חינם" או "כמעט חינם". ייתכן שהם יקרים הרבה יותר!

ב. שנית, במקרה של פגיעה כתוצאה מפרסום מטעה, ניתן לדרוש פיצוי  בגין הנזק שנגרם לצרכן, או לבטל את העסקה – תוך שבועיים מיום ביצוע העסקה או מיום קבלת המוצר, לפי המאוחר מביניהם.

ג. ברכישה של מוצר ב"עסקת מכר מרחוק", ניתן לבטל את העסקה עד 14 יום מיום קבלת המוצר. ואם הביטול נעשה בשל אי התאמה או הטעיה -המוכרים אינם זכאים לדמי ביטול.
 
הטעיה באריזה

החוק מתייחס אל הטעיה באריזה בדיוק כמו הטעיה בפרסום, שכן אריזת מוצר הינה גם דרך לגיטימית לשווק אותו, בין אם על ידי תמונה מושכת ובין אם על ידי אריזת המוצר באופן כזה שעלול להטעות את הצרכן. לכן, סעיף 6. (א) בחוק הגנת הצרכן קובע כי: "היתה הטעיה בעיצוב הנכס או באריזתו, על גבי האריזה או במצורף לה, יראו גם את היצרן, היבואן, האורז והמעצב כמפירים את הוראות החוק.  בתובענה בשל עוולה לפי סעיף זה תהא ליצרן, ליבואן, לאורז ולמעצב הגנה אם הוכיח שלא הוא אחראי להטעיה אלא פלוני שנקב בשמו ובמענו".
 
בכל מה שקשור לאיסור הטעיה על גבי האריזה, חובה על העוסק לציין על גבי האריזה את הטיב, המהות, הכמות והסוג של המוצר; המידה, המשקל, הצורה והמרכיבים של המוצר; זהות היצרן או היבואן; השם או הכינוי המסחרי של המוצר; מקום הייצור של המוצר; תאריך הייצור של המוצר או תאריך תפוגתו;
 
המועצה הישראלית לצרכנות פנתה בעבר לרשות להגנת הצרכן, בנושא חשש להטעיה באריזות ביצים. המועצה לצרכנות ביצעה לאחרונה בדיקה של אריזות הביצים. מהבדיקה עולה כי החברות המשווקות את הביצים מציגות מצגי שווא העלולים להטעות את ציבור הצרכנים. לעמדת המועצה לצרכנות, מהתמונות והמלל עלולים הצרכנים לחשוב שמדובר בביצים אשר הוטלו על ידי תרנגולות חופש אשר אינן כלואות בכלובים צפופים, בניגוד למצב בפועל.
 

טיפים לצרכן
 
 
א. התייחסו למבצעים ולהנחות בחשדנות. בחנו היטב את הפרסומים.

ב. אם רכשתם מוצר או שירות בעקבות פרסום בקטלוג או באינטרנט, שמרו תיעוד של המודעה. התיעוד ישמש ראיה להטעיה.

ג. תוכלו לבטל "עסקת מכר מרחוק" תוך 14 ימים ממועד ביצוע העסקה או ממועד קבלת המוצר (המאוחר מביניהם). תיקון 47 לחוק הגנת הצרכן נכנס לתוקף ביום 28.10.2016 קובע כי אם אתה צרכן שהוא אזרח ותיק (מעל גיל 65) או בעל מוגבלות או עולה חדש (עד 5 שנים) אתה רשאי לבטל עסקה ברוכלות ועסקת מכר מרחוק שבוצעה באמצעות שיחה, תוך ארבעה חודשים ולא 14 יום. בהתאם, כל המועדים המצויים בסימולאטור כ-14 ימים מוארכים לגביך ל-4 חודשים

ד. אם ביטלתם עסקה בשל הטעיה, חשוב לציין את סיבת הביטול במכתב הביטול. בנוסף, מומלץ לשלוח את מכתב הביטול בדואר רשום, ולשמור עותק ממנו.

ה. עמדו על זכותכם לקבל את מה שהובטח, גם מבחינה חזותית (ויזואלית).
התלוננו במועצה הישראלית לצרכנות בכל פעם שהטעו אתכם.