המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 24/09/2012

המועצה לצרכנות: "הכללת נציג המועצה לצרכנות בוועדת המחירים הייתה עשויה למנוע את הסרת הפיקוח ממחירי מוצרי החלב"

לפני שנתיים  הציגה המועצה לצרכנות בוועדת הכלכלה דו"ח בנושא פיקוח מחירים של  "אפלייד אקונומיקס", שהוכיח כי מוצרים שהוסר מהם הפיקוח התייקרו ב 25% יותר ממוצרים שנשארו בפיקוח. מהדו"ח עלה  כי  צריך להיות תנאי ברור להסרת פיקוח מחירים קיומה של תחרות באותו השוק. יישום  תנאי זה היה מונע אולי את הסרת פיקוח המחירים ממוצרי החלב, וחוסך לצרכנים מאות מיליוני שקלים. הכללת נציג המועצה לצרכנות בוועדה היה מאפשר הצגת הדו"ח ודרישה ליישם המלצותיו בנושא פיקוח המחירים.

דו"ח המבקר מחזק את דרישת המועצה לצרכנות משנת 2010 שנשלח למשרדי הממשלה לכלול נציג מחירים בוועדת המחירים שבסמכותן להסיר פיקוח מחירים ממוצרי מזון. הדו"ח מציין כי "יחידת הפיקוח וועדת המחירים אינן מתחשבות בציבור הצרכנים. תלונות צרכנים ... אינן מובאות בחשבון בהליך קבלת ההחלטות בנוגע להחלת הפיקוח". 

המועצה לצרכנות חוזרת על דרישתה המקבלת חיזוק בעמדת מבקר המדינה, כי במצב שוק מוצרי החלב יש מקום לקבוע סל מוצרי מזון חיוניים שעליהם יתקיים פיקוח הדוק. קביעת סל "מוצרי עוגן" שיכלול מוצרים בסיסיים מקטגוריות שונות שמחירם יהיה מפוקח, תאפשר לצרכנים לרכוש מוצרים במחיר סביר ובנוסף תצמצם התייקרויות מחירים בשאר המוצרים באותה הקטגוריה, שכן לרשות הצרכנים תעמוד תמיד חלופה זולה.

מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג אומר כי דו"ח מבקר המדינה כמו גם ועדת קדמי לפניו, מצביע על הזנחת ההגנה על הצרכנים במדיניות הממשלתית בשוק המזון בשנים האחרונות. בצד צעדי מדיניות נכונים יותר לטווח הארוך, נחוצים צעדים שיורידו את המחירים בטווח הקצר- במבחן "הארוחה הקרובה". סל "מוצרי העוגן" בפיקוח הוא הפתרון היחיד שייתן תוצאות מידיות .