המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 04/12/2012

המועצה לצרכנות: בנק לאומי מוכיח שביטול עמלות עו"ש איננו פוגע בבנקים

לאחרונה החל בנק לאומי להציע ללקוחות המבצעים בנקאיות באמצעות האינטרנט פטור מעמלות עו"ש. הצעת הבנק באה שבועות ספורים לאחר שבנק ירושלים יצא בקמפיין בה הציע פטור מעמלות עו"ש – פטור שאינו מוגבל בזמן וללא תנאים.

מגמה זו, של מתן פטור מעמלות מוכיחה כי בנק יכול להציע פטור מעמלות עו"ש מבלי שיתעורר חשש ליציבותו וכי התנהלות עסקית של בנק יכולה בהחלט לעלות בקנה אחד עם התנהלות צרכנית.
עובדה זו עומדת  בניגוד לעמדתו המסורתית של בנק ישראל, שהתנגד לדרישת המועצה לצרכנות לביטול עמלות הבנקים וגרס כי הדרישה לביטול עמלות העו"ש היא פופוליסטית וכמוה כדרישה לארוחות חינם.

כזכור, המועצה לצרכנות מובילה זה שנים מאבק נגד עמלות העו"ש המהוות לדבריה "רשת הסוואה המונעת השוואה" של מחיר השירותים הבנקאיים בין הבנקים השונים.
מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, מסביר כי מחיר השירות הבנקאי מוצג לצרכן בעירבוביה של עמלות בשקלים וריביות באחוזים, כך שהצרכן לא יודע לשקלל נתונים אלה,  ולכן לא יכול להשוות בין התנאים שמציעים הבנקים השונים. ללא יכולת השוואה הצרכן לא יכול לבחור בצורה נכונה ומושכלת את הבנק המציע את התנאים המיטביים מבחינתו, מצב שנוצל על ידי הבנקים וחסך מהם את הצורך להתחרות על לבו של הצרכן. במועצה אומרים כי רק העמדת מחיר השירות על מרכיב אחד בלבד – גובה הריבית על האשראי (הלוואות ומשיכת יתר) יאפשר לצרכנים להשוות בין הבנקים השונים ויאפשר להם להתמקח מול הבנקים.
זהו תנאי הכרחי להתפתחות של תחרות בענף הבנקאות - אומרים במועצה לצרכנות.

בנק ישראל היה המתנגד החריף ביותר לדרישות המועצה לצרכנות והגן בלהט על זכותם של הבנקים לגבות עמלות, אפילו במחיר צמצום הסיכוי להתנעת התחרות.
הבנק אף הזהיר את הציבור מפני פגיעה ביציבותם של הבנקים אם תהיה פגיעה בהכנסותיהם בשל ביטול העמלות, חשש  שאינו עולה בקנה אחד עם צעדיהם האחרונים של בנק לאומי ובנק ירושלים.
דומה כי היום המציאות טופחת על פניו של בנק ישראל כאשר בנק אחר בנק מתחיל לתת פטור מעמלות העו"ש – מבלי לחשוש כי המהלך יזעזע את יציבותו.
לנגיד בנק ישראל זכויות רבות בשמירה על המשק הישראלי – אומרים במועצה לצרכנות - חבל כי נושא רווחתו של הצרכן הבנקאי וזכותו ליהנות משוק תחרותי נדחקו אצלו לשוליים.