המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 16/07/2012

המועצה הישראלית לצרכנות במכתב ליו"ר וועדת הכלכלה: נוצרת תחושה כי בנק ישראל מנסה לסכל דיון ענייני בממצאי וועדת זקן

ביום ג' 17/7/2012 בשעה 12:00 תתכנס ועדת הכלכלה של הכנסת לדון בדו"ח ועדת זקן  להגברת התחרותיות בענף הבנקאות .  מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג פנה במכתב ליו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה הכהן,  ותהה  כיצד יכולים חברי הכנסת והמועצה לצרכנות  להתכונן כראוי לישיבה כאשר הדו"ח עצמו טרם פורסם. 

"עד לרגע זה דוח הועדה טרם פורסם, כותב עו"ד פלג במכתב, "מאליו יובן כי יכולת ההכנה לקראת הישיבה, וכן גם בקרת הועדה על ממצאי הדוח, יימצאו חסרים בלשון המעטה, בגלל עובדה זו".

מנכ"ל המועצה לצרכנות מזכיר את  משך הזמן הארוך בו קיימה הועדה את דיוניה,  ואת העובדה כי בראש הועדה עומד המפקח על הבנקים שבסמכותו כל הכוח הנחוץ  לדאוג לכל סוגיה צרכנית בענף הבנקאות,  אולם הוא לא  עשה בהן שימוש  מספיק כך שיתניע  את  התחרות במגזר מישקי הבית.  התחושה שנוצרת היא כי בנק ישראל מנסה לסכל דיון עניני בוועדה  במטרה למנוע מן הציבור ומחברי הכנסת את היכולת לבחון אותו כיאות.

לעמדת המועצה לצרכנות בנק ישראל ממשיך  את התנהלות  הבנקים  המונעת  מהצרכנים יכולת  להיטיב את מצבם מול הבנק ובכך להקטין את הוצאותיהם הגבוהות. בנק ישראל שהתמקד בדאגה ליציבות הבנקים הזניח את מחויבותו השנייה והיא רווחת הצרכנים.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג אומר כי "רק באמצעות חקיקה  ישתחררו הצרכנים מכבלי הבנקים, ע"י סילוק עמלות העו"ש המונעות יכולת ההשוואה בין הבנקים לגבי גובה הריביות"  לאור העובדה כי בנק ישראל נמנע עד כה מלפרסם את הדו"ח  פונה  מנכ"ל המועצה  לועדה בבקשה לפעול לאלתר לקידום הצעת החוק  של המועצה לצרכנות להסדרת עמלות העו"ש.