המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 22/03/2012

יש להכניס חוזי הסלולר של החיילים  למתכונת של הצטרפות קבוצתית  ע"מ לאפשר פיקוח, מניעת קיפוח, והוזלה משמעותית

למועצה לצרכנות מגיעות תלונות חיילים בנוגע לחשבונות הסלולר. מהתלונות עולה תמונה עגומה: חיילים מלינים כי נכנסו לכלא בשל חובות סלולר, נאלצו לעבוד בעבודה נוספת לתשלום החוב, וכי גובה החשבונות הסלולים  באלפי שקלים  ממשכורתם.

לעמדת המועצה לצרכנות, באחריות צה"ל להגן על חייליו. מדובר בצעירים  חסרי ניסיון בתחום החוזים, כשהם מתייצבים אל מול חברות הסלולר, ניתן לנצל את בורותם וחוסר ניסיונם, שכן בד"כ זה החוזה הראשון שהם חותמים עליו בחייהם הבוגרים.

לעמדת המועצה לצרכנות ישנם 3 פתרונות אפשריים  לא עלות למדינה:

1. מכרז כדוגמת החשכ"ל לחיילי צה"ל
החוזים בין חברות הסלולר לחיילים צריכים להיכנס למתכונת של הצטרפות קבוצתית דרך  מכרז  (בדומה למכרזים היוצאים ע"י החש"כל לעובדי ציבור מול חברות הסלולר).
כך יתאפשר פיקוח על תנאי החוזה, ימנעו קיפוח וניצול בורותם של החיילים. ארגון החיילים כקבוצה במסגרת מכרז, יביא להוזלה משמעותית שתתאים להכנסותיהם. כיום, חיילים שצברו חובות לחברות הסלולר נאלצים לבקש תנאי שירות מיוחדים שיאפשרו להם לעבוד במהלך שירותם הצבאי בכדי לממן החובות.

2. תיקון חוק הוצל"פ בעניין הליכים נגד חיילי צה"ל
חיילים שצברו חובות ושאין ביכולתם להחזירם, נופלים קורבן להליכי גבייה אגרסיביים. מכתבי התראה לפני נקיטת הליכים לא תמיד מגיעים לידי החיילים (הנמצאים מחוץ לבית במשך שבועות ארוכים).  לעמדת המועצה לצרכנות יש לאסור על חברות הסלולר לפתוח בהליכים משפטיים נגד חיילים, שלא  דרך משקי"ית הת"ש או אכ"א, משום שיכולות התגובה וההחזר  נמצאים בשליטה ובכפיפות מלאה לצה"ל. יש לקבוע בחוק  כי כל פנייה של חברת סלולר  לחייל  חייב,  תעשה דרך צה"ל, כדי   שהכתובת תהייה בצה"ל,  והמועדים יותאמו למצבו המיוחד של החייל בשירות צבאי.

3. חובת מתן הודעה על ניצול חבילות שירות
לעיתים, מקור הבעיה לחובות המנופחים, היא  בהעדר מודעות שהחייל ניצל את מלוא מכסת החבילה, (זמן אוויר, מסרונים, גלישה סלולארית) ,  ולכן מחויב לפי תעריף גבוה בהרבה.  לעמדת המועצה לצרכנות  ניתן לפתור את  הכשל ע"י תיקון חוק התקשורת שיחייב את חברות הסלולר לשלוח מסרון  על ניצול החבילה אם נוצלו  75%-90% מחבילת השירות  כך יוכלו  חיילים וכלל האוכלוסייה  לכלכל את צריכת השירותים שלהם, ולהתאימה להיקף חבילות השירותים שרכשו.