המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 13/08/2012

תלונת צרכנית למועצה לצרכנות הובילה למחיקת הביטויים "חטיפי בריאות" ו-"ללא צבעי מאכל" מאריזת מרמלדה. 

במועצה הישראלית לצרכנות התקבלה פנייה של צרכנית נגד חברה המייצרת מוצר הקרוי "מרמלדה בטעם פירות" . לטענת הצרכנית, על אריזת המוצר מתנוססת באותיות בולטות, הכותרת "חטיפי הבריאות", כמוכן מצויין באופן ברור ומפורש כי המוצר הוא "ללא צבעי מאכל".

בחינה מדוקדקת של רכיבי המוצר המפורטים על האריזה, באותיות קטנות יותר מעידה כי המוצר מכיל לכאורה סוגים שונים של צבעי מאכל : "טרטרזין E102 , סנסנט צהוב E110, פונסאו E124, ירוק מיוחד "E133.
 
מנסיבות הדברים עלה חשש להטעיית צרכנים שכן המוצר מבוסס בעיקרו על סוכר וגלוקוזה והביטוי "חטיף בריאות" עלול היה ליצור מצג שווא ביחס לטיבו ומהותו, בהתחשב בעובדה שצבעי מאכל מזיקים לבריאות. כמו כן ציון מפורש שהמוצר הוא "ללא צבעי מאכל" בזמן שבפירוט מרכיביו, באותיות קטנות יותר, מצויין מפורשות כי הוא כן מכיל צבעי מאכל, יש בה להטעות צרכנים.
המועצה לצרכנות פנתה ליצרן, לקבלת תגובתו  בה נמסר כי הדבר נבע מטעות אשר תוקנה מיידית כפי שיצוטט להלן:
"חברתנו מייצרת מספר חטיפים ארוזים בקופסאות פלסטיק – שומשום, חמניות, בוטנים, קוקוס ומרמלדה.
בהזמנה האחרונה של תוויות שהזמנו מיצרן המדבקות עבור כל המוצרים הללו הועתקו בשגגה המילים "ללא צבעי מאכל" במסגרת התבנית (השטנץ) הכוללת, מחטיפי הבוטנים, השומשום והחמניות (שאינם מכילים צבעי מאכל) לתוויות המרמלדה.
עקב היותנו בני אנוש הדבר נעלם מאיתנו...
מכתבכם העמיד אותנו על טעותנו ואנו מודים לכם על כך. עם קבלתו, הפסקנו מיידית את השימוש במילים "ללא צבעי מאכל" ו "חטיפי בריאות" בתוויות המרמלדה.
כמו כן, פנינו ללקוחותינו הגדולים בבקשה למחוק את המילים הנ"ל שעל גבי המוצרים שברשותם."