המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 08/08/2012

בדיקת המועצה הישראלית לצרכנות לקראת תחילת שנת הלימודים סל מוצרים ממותגים לביה"ס יקר בכ -75%  מסל לא ממותג

בעוד כשלושה שבועות תתחיל שנת הלימודים. קצת לפני שאנחנו עורכים את הקניה הגדולה על פי רשימת הציוד אותה קיבלו ילדינו בסוף השנה שעברה,  המועצה לצרכנות  בדקה כמה יעלה סל של מוצרים ממותגים מול סל זהה של מוצרים שאינם ממותגים.  התוצאות הפתיעו גם אותנו- מהבדיקה שנערכה ב- 3.8.12 עולה כי סל מוצרי מותגים יקר ב 75% מסל מוצרים  לא ממותג. 

דברים שכדאי לדעת לפני עריכת הקניות לקראת שנת הלימודים

1. השוואת מחירים - מומלץ לערוך "שופינג" (השוואת מחירים) בחנויות ובאתרי האינטרנט.

2. רשימת קניות - הכינו רשימת קניות מראש המבוססת על רשימת הציוד שנמסרה לכם. כך תמנעו מקניות מיותרות בעקבות לחצם של ילדיכם, או כתוצאה ממבצעים מפתים בחנות.

3. מלכודות - אל תתפתו לרכוש את המוצרים שליד הקופה – הם מונחים שם כדי שתקנו אותם בהמתנה לעריכת החשבון.

4. רק מה שנחוץ בכיתה - אל תשלחו את הילד לבית הספר עם כל הציוד.  אין צורך בכל חבילת העפרונות,  2-3 בקלמר יספיקו , כך העפרונות לא "יעלמו" מן הקלמר כל כך מהר.

5. "זהירות מבצעים" - אל תתפתו לכל "מבצע" השוו את המחיר למוצרים אחרים.

6. מוצרים ממותגים – כאמור, בדיקת המועצה הישראלית לצרכנות מצאה כי סל מוצרים ממותגים יקר בכ-75% מאותו סל מוצרים לא ממותגים, לאור ההבדל העצום,  סכמו מראש עם ילדיכם על מספר מוצרים ממותגים ולא יותר, ושתפו אותם בשיקולי הקנייה כחלק מן החינוך לצרכנות נבונה.

7. תשלומי הורים: ועדת החינוך של הכנסת אישרה את הסכומים  המרביים לגביה. מדובר בתשלום חובה עבור ביטוח תאונות אישיות בסך 34 ₪ לכלל התלמידים, תשלום מיוחד בסך 30 ₪ עבור ביטוח בריאות השן לתלמידי ה'-ט'; וכן בתשלומי רשות הכוללים: סל תרבות, מסיבת סיום, תשלום עבור ארגון ההורים הארצי וועדת ההורים היישובי, טיולים שנתיים ולימודי של"ח.  לרשימה המלאה.

8. ילקוטים- במטרה למנוע נזק בריאותי לגב התלמיד כתוצאה מנשיאת ילקוט בעל משקל
כבד קיימת הנחייה של משרד החינוך לפיה משקל הילקוט לא יעלה על 15% ממשקל הילד.  אחת החלופות המומלצות באישור משרד החינוך היא לאפשר לכל שני תלמידים  להביא ספר אחד לבית הספר ולהשתמש בו במשותף במהלך השיעורים. הבחירה באפשרות זו חייבת להיות מסודרת ומקובלת על התלמידים, על צוות בית הספר ועל ההורים.

9. איסור מכירת מזון משמין בבית הספר. כחלק ממהלכים שננקטו במסגרת 'שנת אורח חיים בריא ופעיל" במערכת החינוך, נאסרה  החל מהשנה מכירת מזון משמין במכונות ובמזנונים בבתי הספר .

10. ספרי לימוד: בעקבות תיקון לחוק השאלת ספרי לימוד, הוצע לכל בתי הספר בארץ להצטרף לפרויקט ההשאלה. בררו בבית הספר שלכם על קיומה של אפשרות להצטרף למפעל ההשאלה ותוכלו לחסוך מאות שקלים.
בנוסף המועצה לצרכנות מזכירה לכם מספר הוראות של משרד החינוך לגבי ספרי לימוד:
•   לרכוש רק ספרי לימוד מאושרים שמחירם מפוקח, לרשימת הספרים ממויינת לפי שנתון ולפי מקצועות.
•   לא להחליף ספרי לימוד בתדירות הגבוהה מאחת ל-5 שנים
•  לא לכתוב בתוך הספרים (מלבד בכיתות הנמוכות במקצועות מסוימים),
•  זכרו כי קיים איסור לכלול חוברות- עבודה, במסגרת רשימות ספרי- הלימוד לרכישה.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג,  אומר כי בתקופה המתאפיינת במחאה אקטיבית נגד יוקר המחייה, עלינו להפעיל את צעדי החיסכון התלויים בנו, הצרכנים, כדי להקל את הנטל הכספי של החזרה ללימודים. מנכ"ל המועצה מוסיף, כי התנהלות נבונה של ההורים למימוש זכויותיהם הצרכניות ראוי שתיושם לגבי מחיר הציוד וספרי הלימוד לבית הספר, וכן להקפדה על יישום הוראות משרד החינוך לגבי משקל ילקוטים ובריאות המזון הנמכר בשטח בית הספר.

לטבלת השוואת מחירי סל המוצרים לבית הספר

לצפיה בכתבה – השוואת מחירי סל מוצרים לבית הספר אסף אוזן / ערוץ 10