המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 05/11/2012

בעקבות עליית מחירי המזון - המועצה  לצרכנות: במבחן התוצאה, רמת המחירים  מתקדמת  בכיוון הפוך מן המטרה

עליית המחירים עליה הכריזו חברות המזון הגדולות, שתייקר את הקניה לכל צרכן בעשרות שקלים,   מחדדת, לעמדת המועצה לצרכנות,  את הצורך המיידי  בקביעת  סל מוצרי מזון חיוניים עליהם יתקיים פיקוח מחירים הדוק.  המועצה לצרכנות חוזרת על דרישתה מהממשלה  לקבוע סל "מוצרי עוגן". שיכלול מוצרים בסיסיים מקטגוריות שונות שמחירים יהיה מפוקח, וינקטו אמצעים לוידוא אספקתם השוטפת, יאפשר לצרכנים לרכוש מוצרים במחיר סביר ובנוסף תצמצם התייקרויות מחירים בשאר המוצרים באותה הקטגוריה, שכן לרשות הצרכנים תעמוד חלופה זולה יותר.

חוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים נועד בין השאר להבטיח אספקתם של מוצרים בסיסיים במחירים סבירים לציבור הרחב בכלל ולאוכלוסיות מוחלשות בפרט. הדרך הקבועה היום בחוק היא קביעת מחיר מקסימאלי לאותם מוצרים שתנאי השוק הלא תחרותי מאפשרים להם לזנק מעלה.. הגדלת הסל למוצרים נוספים תאפשר נגישותם של הצרכנים למוצרים, וזמינותם של המוצרים, במיוחד בתקופה של התייקרות מחירי מוצרי המזון.

מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג אומר כי דו"חות ועדות קדמי וטרכטנברג חשפו את הזנחת ההגנה על הצרכנים במדיניות הממשלתית בשוק המזון בשנים האחרונות . כיום כשנה וחצי אחרי מחאת הקיץ המחירים במקום לרדת עוד ממשיכים לעלות.  נחוצים צעדים שיורידו את המחירים בטווח הקצר- במבחן "הארוחה הקרובה". סל "מוצרי העוגן" בפיקוח הוא הפתרון היחיד שייתן תוצאות מידיות .