המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 24/07/2012

מנכ"ל המועצה לצרכנות: יש לשים קץ לכבילת ציבור הצרכנים לעסקאות יחידות הנופש

וועדת הכלכלה של הכנסת תדון היום כהכנה  לקריאה שנייה ושלישית בהצעת  החוק של ח"כ איתן כבל, יואל חסון ואופיר אקוניס, לתיקון חוק הגנת הצרכן והסדרת נושא ההתחייבויות בעסקאות לתקופות קצובות, המאפשרת לצרכן לבטל עסקאות עם מכוני כושר בהודעה של חודש מראש.

הוועדה תדון גם באפשרות להחיל את החוק על רכישת יחידות נופש ולאפשר למי שרכש יחידת נופש להשתחרר מהעסקה.
המועצה הישראלית לצרכנות תומכת בהצעת החוק ומדגישה כי הצורך בתיקון מודגש במיוחד וחיוני עבור ציבור צרכנים גדול, רוכשי זכויות ביחידות נופש מהטעמים שלהלן:

1. צרכנים רבים שרכשו יחידת נופש כבולים לתקופות ארוכות של 49, 98 ואף 999 שנה, כשכל שנה נגבים מהם דמי אחזקה גבוהים.
2. גם כאשר הצרכנים מתקשים לשלם ומבקשים להפסיק את ההתקשרות אף ללא החזר כספי, הם מסורבים.
3. לעתים מדובר באוכלוסיה מבוגרת שכלל לא נהנים מהיחידה  (חולים, או במצב כלכלי קשה) שכל מבוקשם הוא להחזירה ולסיים את הכבילה לחבית ללא תחתית הזאת.
4. לעמדת המועצה לצרכנות, כבילת הצרכנים לתקופות ארוכות אינה ראויה, נוגדת את תקנת הציבור ופוגעת באותם אנשים מבוגרים, קשישים חולים ובכלל.
5. יש חובה מוצדקת להחלה רטרואקטיבית של החוק על חוזים קיימים כדי להפסיק כבילה בלתי צודקת זו, שכן מאזן בין האינטרסים של  החברות לעומת מצוקתם הקשה של הצרכנים  והתופעות השליליות שנלוו לכבילה זו מטים את הכף בבירור לטובת הצרכנים.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי עסקת יחידת הנופש הפכה לחבית ללא תחתית.
"ביחידות נופש הופכים בעצם עסקה לתקופה קצובה לעסקה מתמשכת, למעשה,  עד אין קץ ולכן רק צודק והגיוני שיאפשרו ביטול בדומה לאופן הביטול של  עיסקה מתמשכת.  העיקרון הצרכני שצריך לחול על עסקאות כאלה הוא אין יותר כבילה   ואין יותר שיעבוד.  בדומה לרפורמה בתחום התקשורת (ביטול קנסות היציאה).
מנכ"ל המועצה אומר כי " מי שדורש שוק חופשי צריך לכבד את כיבוד הרצון החופשי בהתקשרות ואת מתן חופש הבחירה לצרכן. מנכ"ל המועצה לצרכנות מוסיף כי התנגדות קלאב-הוטל למתן חופש בחירה ללקוחות כמוה כהודאה בכוונתה  לכפות על הצרכנים עסקה שאינם רוצים בה ושחלקם אף שנים לא נהנים מן השירותים שהיא מציעה".