המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 11/01/2012

המועצה הישראלית לצרכנות: אין לחייב את הצרכן לעמוד למבחן במתמטיקה בעת עריכת קניות מציעה תוספת לתקנות שתקל על השוואת מחירים

התקנות המחייבות לסמן בנוסף למחיר המוצר גם מחיר ליחידת מידה ואשר נכנסו לתוקף לפני כשנתיים, נועדו לתת לצרכן אמצעי פשוט, ברור ואחיד להשוואת מחירם של מוצרים באריזות בעלות תכולה שונה. ריבוי ההיצע של מוצרים ומותגים במגוון מחירים וכמויות חייב יצירת אמת מידה אחידה להשוואת המחיר.  

אולם, מפניות המגיעות למועצה לצרכנות עולה כי קיים מגוון גדול של מוצרים דומים הנארזים במארזים, הנבדלים זה מזה במספר הפריטים שהם מכילים, ומחירם שונה בהתאם, ובמקרים רבים לא מתאפשרת לצרכן השוואה קלה של המחיר ביחס לכמות המוצעת.
 
לדוגמא, קיימים מארזים של חיתולים ובכל אחד מהם מספר שונה של חיתולים, כך שהחישוב של מחיר חיתול בודד הוא מסובך מאד. חברות שונות מסמנות נייר טואלט במספר אפשרויות: מספר גלילים באריזה, אורך הנייר הכולל או מספר השכבות שבכל גליל.

אופן הסימון השונה מונע מהצרכן את היכולת לדעת האם גליל נייר אחד בחבילה מסוימת עולה יותר מגליל בחבילה שלה חברה המתחרה. גם סוללות מגודל AA נמכרות במארזים שונים (שתי יחידות, 4, 8, 10, 12 או אפילו יותר) כשהמחיר לסוללה אחת מצריך חישוב המקשה על השוואת כדאיות הרכישה.

על מנת לאפשר לצרכנים להשוות גם את מחיר היחידה של מוצרים מסוג זה, מציעה המועצה לצרכנות לעדכן את התקנות, ולהוסיף תקנות שתחייבנה לציין גם מחירו של מוצר בודד בנוסף למחיר המארז כולו, גם אם המוצרים נארזו ע"י היצרן, המשווק או העוסק. 

המועצה מתכוונת לפנות למשרד התמ"ת בהצעה לתקן את התקנות בהתאם.
מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות עו"ד אהוד פלג – אומר כי השקיפות הינה מאבני היסוד של הצרכנות הנבונה ויש לעשות כל הניתן על מנת להנגיש מידע חיוני זה לצרכן. דוקא בתקופה בו הציבור החל בתנופה של רכישה צרכנית מושכלת וחיסכון המבוסס על העדפת המוצרים זולים יותר, יש לחזק את המגמה ולתת לצרכנים כלים טובים יותר להשוות בין ההיצע המגוון. 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, אומר עוד כי הכוונה המבורכת מאחרי תקנות הגנת הצרכן (מחיר ליחידת מידה) חייבת להתפרש גם אל מארזים של מוצרים שאינם נמדדים בנפח או במשקל. החלטות הקניה בחנויות אינן צריכות להפוך למבחן במתמטיקה, ויש להקל על הצרכנים לבצע את הפעולות הבסיסיות של צרכנות נבונה – כגון השוואת מחירים – מוסיף עוד עו"ד פלג.