המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 20/08/2012

בעקבות המלצות המועצה לצרכנות לוועדת קדמי : תקנות הגנת הצרכן שיחייבו  הצגת שילוט ליד דוכני המוצרים בפיקוח נכנסות לתוקף ב 21/8

מנכ"ל המועצה לצרכנות: מעכשיו יהיה יותר כוח לצרכנים להוזיל את סל הקניות


בשורה טובה לצרכנים- ב 21/8 יכנסו לתוקף תקנות הגנת הצרכן שיחייבו עוסקים המוכרים מזון בפיקוח להציב שלט בסמוך למדפי המוצרים בפיקוח ובו רשימת מוצרי המזון בפיקוח ומחירם. חוק הפיקוח על מצרכים ושירותים נועד בין השאר להבטיח אספקתם של מוצרים בסיסיים במחירים סבירים לציבור הרחב. מכאן החשיבות למודעות הצרכנים לגבי קיומם של מוצרים בפיקוח ולמחיריהם הזולים יותר וכן לזמינותם על המדפים. זאת במיוחד בתקופה של התייקרות מחירי מוצרי המזון.
 
בדיקה שערכה המועצה לצרכנות בעבר, בעקבות תלונות צרכנים בעשרות "פיצוציות" ברחבי הארץ, העלתה כי רבות מהן הפקיעו מחירים של מוצרים בפיקוח. מסקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור המועצה לצרכנות עלה כי 62% מהנשאלים לא ידעו לזהות מוצרים בפיקוח.  התוצאה לא מפתיעה שכן, הפרסום החד פעמי בעיתון (כאשר מוצר נכנס לפיקוח או שמחירו מתעדכן)  לא מבטיח כי צרכן המגיע לחנות זוכר את רשימת המוצרים בפיקוח ואת המחיר המירבי המותר, לכן יש לחייב את בעלי העסקים לציין במקום בולט בעסק מה הם המוצרים שבפיקוח ומהו מחירם בחנות.

המועצה לצרכנות העלתה הצעה ברוח זו בפני  משרד התמ"ת לפני כשלוש שנים, ולפני כשנה הציגה אותה בפני ועדת מחירי המזון בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת מר שרון קדמי. הוועדה אימצה את הצעת המועצה לצרכנות ובעקבות זאת הותקנו התקנות החדשות. הצגת השלט בחנות תסייע גם למאבק בהפקעת המחירים. צרכן יוכל לוודא אם המחיר הנקוב על המוצר גבוה מהמחיר המרבי המותר, ולהתלונן בפני הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, לה הסמכות לאכוף את התקנות.

מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג אומר כי היכולת לזהות ולהעדיף מוצרים בפיקוח תאפשר לצרכנים להתמודד עם יוקר המחייה בעזרת אמצעי בקרה נוח וזמין - השלט בסמוך למדף. כזכור, המועצה לצרכנות ממליצה גם כי סל המוצרים שבפיקוח יורחב ויכלול מוצר מכל קטגוריית מזון בסיסית, שישמש כ"מוצר עוגן" שימשוך מטה את מחירי המוצרים האחרים מאותה קטגוריה.