המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2012

ארכיון כתבות 2012

תאריך: 20/12/2012

בדיקת המועצה לצרכנות: למרות התקנות החדשות: בפיצוציות ובמינימרקטים לא מקפידים להציב שלטים של מוצרים מפוקחים

ביום שישי ה-21 בדצמבר תיכנס לתוקף תקנה המחייבת את יצרני מוצרי המזון הנמצאים בפיקוח מחירים, לסמן על אריזות המוצר את הכיתוב "מחיר בפיקוח ממשלתי". כדי להגביר את מודעות הצרכנים לדבר קיומו של מחיר זול יותר בפיקוח.  התקנה החדשה היא בהמשך לתקנה שנכנסה לפני כ 4 חודשים בעקבות המלצות המועצה לצרכנות שאומצו על-ידי וועדת קדמי לפיה  מחויבים רשתות מזון ובתי עסק להציג  שילוט מתאים ליד דוכני המוצרים בפיקוח.

מטרת התקנות להודיע לצרכנים שקיימת אפשרות זולה של מוצרים שונים בפיקוח, לצד מוצרים חלופיים יקרים יותר. הסיבה לתיקון שהציעה המועצה לצרכנות היתה חוסר מודעות של צרכנים רבים לקיומה של חלופת המוצרים בפיקוח, וכן אי זיהוי המוצרים המפוקחים ואי ידיעת מחירם הזול יותר – כפי שעלה מתחקירים שביצעה המועצה לצרכנות.

בבדיקה שערכה המועצה לצרכנות השבוע באמצעות לקוח סמוי ברשתות שיווק, מרכולים ופיצוציות ב 25 נקודות ברחבי הארץ, עולה כי:
• בכל הפיצוציות והמרכולים שנבדקו (14 ) לא היה כל שילוט.
• רק ב 4 מתוך 11 סניפי רשתות השיווק הוצג שלט הפיקוח  כנדרש
• 4 סניפים לא הציגו כלל רשימה של המוצרים בפיקוח.
• 3 סניפים עמדו בתקנות באופן חלקי :שילוט רק של מוצרי החלב ולא של הלחם או הביצים או לחלופין הצגת שלט אחד בחנות הכולל את כל המוצרים בפיקוח המרוחק מן המוצרים עצמם. 

מנכ"ל המועצה לצרכנות עו"ד אהוד פלג אומר כי הציבור זכאי לקבל מידע על זכויותיו – וההגנה השלטונית על מחירי מוצרים היא זכות צרכנית חשובה במאבק על יוקר המחיה. הציבור לא יודע לזהות את המוצרים שבפיקוח אם הוא לא יודע לזהות אותם, הוא לא יודע לבחור אותם. הוא בוחר מוצרים דומים שעולים הרבה יותר. לצרכנים, מציע עו"ד פלג, להעדיף את המוצרים בפיקוח הזולים יותר, וכך לאלץ את היצרנים והחנויות להוזיל את מחירי המוצרים האחרים באותה הקטגוריה. כזכור, המועצה לצרכנות ממליצה גם כי סל המוצרים שבפיקוח יורחב ויכלול מוצר מכל קטגוריית מזון בסיסית שישמש כ"מוצר עוגן", ימשוך מטה את מחירי המוצרים האחרים מאותה קטגוריה.