המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון כתבות > ארכיון כתבות 2011

ארכיון כתבות 2011

תאריך: 06/04/2011

המועצה הישראלית לצרכנות בתביעה ייצוגית נגד "אחוזות רובינשטיין" ו"עד 120": גובים מע"מ על דמי השכירות בניגוד לחוק

המועצה הישראלית לצרכנות הגישה הבוקר לבית המשפט המחוזי מרכז, תביעה ייצוגית נגד "אחוזות רובינשטיין" ו"עד – 120", תאגידים המפעילים בתי דיור מוגן לקשישים.
המועצה עותרת להפסקת גביית המע"מ על מרכיב דמי השכירות למגורים, שגובים בתי הדיור המוגן מדייריהם, וקוראת להם להשיב את  סכומי המע"מ שנגבו בעבר.

המועצה, (המיוצגת ע"י עוה"ד שמואל אהרנסון, פרופ' אהרון נמדר ועופר לוי) טוענת כי השכרה למגורים לתקופה של עד 25 שנים, (למעט השכרה לשם אירוח בבית מלון), פטורה על פי חוק ממע"מ, לפי סעיף 31 לחוק המע"מ. 

לעמדת המועצה לצרכנות, למרות הפטור האמור, ובניגוד לחוק, גובות חברות המנהלות ומפעילות בתים לדיור מוגן לקשישים, מע"מ מדייריהם. לדיירים ניתנים שירותים נוספים על שירות המגורים,  אולם ההשכרה למגורים מהווה חלק עיקרי ומהותי, בהתקשרות שבין הצדדים.
המועצה לצרכנות קוראת להפסיק ולגבות את המע"מ על דמי השכירות שמשלמים הדיירים.
הדיירים, מטבע הדברים, חוששים להתעמת עם "בעלי הבית" – בתי הדיור המוגן בהם הם מתגוררים, פן יבולע להם, בדרך זו או אחרת. מכאן החשיבות של הסדרת הנושא בתביעה ייצוגית על-ידי המועצה לצרכנות.

המועצה לצרכנות מבהירה כי התביעה הוגשה נגד מפעילי הדיור המוגן ולא נגד רשויות המע"מ, כיוון שעימות ישיר בין הדיירים לבין רשויות המס בדבר המע"מ המועבר אליהן בגין עסקאות הדיור המוגן אינו אפשרי, שכן הן עמדת הפסיקה והן עמדתה של המדינה כפי שהוגשה לבית המשפט בהליכים אחרים – היא כי אין יריבות בין הדיירים לבין רשויות המס. סכום התביעה מוערך בשלב זה בסך של 30,000,000 ₪.
 
עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, אומר כי התביעה תביא לביטולו של רכיב עלות שלא היה מקום לגבותו מלכתחילה, כפי שגם נקבע על-ידי המחוקק בחוק המע"מ, ובכך יופחת משמעותית נטל ההוצאות הכבד המוטל על דיירי הדיור המוגן.