המועצה > פרוייקטים > המחלקה לאכיפה אזרחית > פסקי דין בתביעות קטנות שנוסחו ע"י המועצה לצרכנות

לביא נ' אביב את דורון חנויות נוחות - אי הצגת מחיר

 

מחיר רדיד האלומיניום בקופה היה גבוה ב-3 שקלים מהמחיר הנקוב. הצרכן זכה בפיצוי

 

צרכן שנאלץ לשלם סכום גבוה בשלושה שקלים מהמחיר הנקוב על המוצר החליט לא לוותר ותבע את בית העסק בבית משפט לתביעות קטנות בסיוע המועצה לצרכנות. לאחר פשרה בין הצדדים זכה הצרכן ב-100 ש"ח

 

 

האם גם לכם קרה שעל מוצר כלשהו הופיעה מדבקת מחיר, אולם כשהגעתם לקופה דרשו מכם סכום גבוה יותר? דניאל, תושב רחובות, נתקל בכך פעמיים באותה חנות, בשתי קניות נפרדות, והחליט לא לוותר לבית העסק - אביב את דורון חנויות נוחות.

 

על פי כתב התביעה אותו הגיש דניאל לבית המשפט לתביעות קטנות, בשני מועדים שונים הוא רכש מטלית לניקוי רצפה ורדיד אלומיניום. על המטלית הופיעה מדבקה עם הסכום 2.40 ש"ח, אולם בקופה נאלץ לשלם 9.90 ש"ח. על רדיד האלומיניום הופיע המחיר 4.90 ש"ח, אולם בפועל הוא חוייב על 9.90 ש"ח. בשתי הפעמים, עפ"י כתב התביעה, כל מחאות התובע לא הואילו והוא נשלח אחר כבוד לשוחח עם "בעל הבית" שלא נכח במקום ולא ענה לטלפון.

 

בצר לו פנה התובע למועצה הישראלית לצרכנות לקבלת סיוע. מספר פעמים פנתה המועצה לנתבע בדרישה להשבת הפרשי המחיר לתובע אולם לא זכתה למענה. לאור הסירוב לאספקת מוצר במחיר הנקוב עליו, לא נותרה לתובע כל ברירה אלא לפנות לבית המשפט בכתב תביעה.

 

כתב התביעה

 

בכתב התביעה שנוסח על ידי המחלקה לליווי משפטי של המועצה לצרכנות, התובע טען כי הנתבעת הפרה את סעיף 17(ב)(ד) לחוק הגנת הצרכן התשמ"א 1981 ולפיו המחיר המחייב של טובין יהיה המחיר שהוצג על המוצר, אף אם מחירו בקופה גבוה מהמחיר האמור. התובע טען כי לפי סעיף 31(א)(א)(5) לחוק הגנת הצרכן התשמ"א 1981  זכאי הוא לפיצוי לדוגמא בסכום של עד 10000 ₪ לפי קביעת בית המשפט. עוד טען התובע כי הוא רשאי לדרוש פיצוי בגין נזקיו ובגין עגמת הנפש שנגרמה לו, בזבוז הזמן, שיחות הטלפון ומכתבים שנשלחו למיצוי זכויותיה.

 

אמנם המדובר הוא בהפרש קטן של כ- 3 שקלים, אולם כוונת המחוקק הנה ברורה, דבר החוק מבקש לשוות ככל הניתן לפיצוי שייפסק מימד עונשי ומרתיע שיביא לשיפור מעמדו של הצרכן מול הגופים המסחריים ויביא להקפדה, קלה כבחמורה, על הוראות חוק הגנת הצרכן.

 

כתב התביעה שהוגש היה על סכום של 5,000 ש"ח. בנימוק לסעד נכתב: "בית המשפט הנכבד רשאי לפסוק לתובע פיצוי לדוגמא עד לסכום של 10000 ₪ אולם התובע מבקש מבית משפט נכבד זה לזמן את הנתבעת לדין ולחייב אותה לשלם פיצוי לדוגמא בסך 4000 ₪ בלבד. בנוסף מתבקש בית משפט נכבד זה לחייב את הנתבעת לשלם לתובע סך של 1000 ₪ כפיצוי על  עגמת נפש וכהחזר על הוצאות התובע הכוללות שיחות טלפון, משלוח פקסים ומכתבים שהושקעו במאמץ לגרום להחזר תשלום שנגבה שלא כחוק".

 

אל כתב התביעה צורפו אסמכתאות של חשבונית הקניה והמחיר הנקוב על רדיד האלומיניום. כמו כן, צורף תיעוד על עדכון המחיר לאחר שהצרכן התלונן בפני בית העסק.

 

תוצאה

 

לפני שהחל המשפט נפגשו הצדדים והגיעו לפשרה לפיה ישלם הנתבע לתובע 100 ש"ח תוך 30 יום. כב' השופטת מירב כפיר מבית המשפט לתביעות קטנות ברחובות קיבלה את הסכם הפשרה בו הודיע התובע על סילוק כתב התביעה.

 

לצפיה בפסק הדין תק 54655-05-14 לביא נ' אביב את דורון חנויות נוחות בע"מ לחצו כאן >>

 


 

כתב תביעה לדוגמא

 

פסקי דין

 

 

מדריך תביעות קטנות

 

הסבר על התהליך

 

הגשת תלונה