המועצה > פרוייקטים > המחלקה לאכיפה אזרחית > פסקי דין בתביעות קטנות שנוסחו ע"י המועצה לצרכנות

גנן ואח' נ' אגם בנישה בע"מ - פגמים ואי התאמה בריהוט

 

גנן ואח' נ' אגם בנישה בע"מ - פגמים ואי התאמה בריהוט

 

 

 

בבית המשפט לתביעות קטנות בפתח תקווה ניתן פסק דין בתיק בו סייענו לצרכנים בניסוח כתב תביעה בנוגע לפגמים ואי התאמה שהתגלו בריהוט חדר שינה שהחברה הנתבעת סיפקה להם ואשר לא פעלו לתיקונם כמבוקש, חרף פניות חוזרות ונשנות של הצרכנים אליה בעניין ועל אף פניית המועצה לצרכנות בשמם.

 

עפ"י כתב התביעה, התובעים רכשו מהנתבעת, אגם בנישה בע"מ, במסגרת יריד עודפים, מיטה זוגית ומזרן בעלות 3,000 ש"ח. בחלוף שבועיים ממועד קבלת המיטה התנתק החיבור בין גב המיטה לבין הדופן השמאלית של מסגרת המיטה וכתוצאה מכך המיטה לא היתה ראויה לשימוש. על אף תיקון הפגם, החיבור ניתק בשנית וכל נסיונותיהם של התובעים לתיקון בשנית עלו בתוהו. גם פניות התובעים למועצה לצרכנות לא זכתה לכל מענה ועל כן נוסח עבורם כתב תביעה במחלקה לאכיפה אזרחית.

 

ביהמ"ש ניתח סוגיית אי ההתאמה בנסיבות שונות והגדיר מתי אין חובה על עוסק לבטל את העסקה גם אם מדובר באי התאמה ובתנאי שמתקנה בזמן סביר בהתאם לחוק ומתי הנסיבות מאפשרות לצרכן לעמוד על שלו בדרישה לביטול העסקה. ביהמ"ש קבע כי בנסיבות העניין בדין דרשו הצרכנים את ביטול העסקה עם הנתבעת.

 

בשולי הדברים, ביהמ"ש קיבל עמדת המועצה לפיה מדובר בעסקה שנעשתה בתנאי רוכלות וכי בנסיבות העניין קמה לצרכנים הזכות לבטל את העסקה גם מטעם זה.

 

השופטת כתבה בפסק הדין: "הפגם שנתגלה במיטה אינו בגדר אי התאמה יסודית המקימה זכות לבטל את העסקה לאלתר, אלא קמה לנתבעת זכות לתקן את ההפרה אולם פניותיהם של התובעים לא נענו. הנתבעת לא הציגה כל ראיה שיש בה כדי לסתור את גרסתם העובדתית של התובעים. גם גרסת התובעים ביחס לפניותיהם חוזרות ונשנות בקשר לפגם שהתגלה לא נסתרו".

 

"בנסיבות אלו, משהתריעו התובעים בפני הנתבעת על אודות הפגם במיטה, תוך מתן הזדמנות לנתבעת לתקן את הפגם או להחליף את המיטה ומשהפרה הנתבעת את חיוביה ולא תיקנה את הליקויים תוך זמן סביר לאחר שניתנה לה הודעת התובעים, קמה לתובעים הזכות לבטל את החוזהולהשבה הדדית. אשר על כן, דין התביעה להתקבל במובן זה שניתן בזאת צו לביטול העסקה". 

 

בסופו של דבר ביהמ"ש פסק לביטול העסקה והשבת מלוא התמורה לצרכנים בסך 3,000 ₪, וכן בנסיבות העניין מצא לנכון לפסוק להם פיצוי בגין נזק לא ממוני (עוגמת נפש) מהתנהלות הנתבעת כלפיהם, זאת בסך 1,000 ₪. סה"כ פסק בית המשפט לצרכנים 4,000 ₪.

 

לצפיה בפסק ת"ק 22159-12-18 גנן ואח' נ' אגם בנישה בע"מ   לחצו כאן >> 

כתב תביעה לדוגמא

 

פסקי דין

 

 

מדריך תביעות קטנות

 

הסבר על התהליך

 

הגשת תלונה