המועצה > פרוייקטים > המחלקה לאכיפה אזרחית > פסקי דין בתביעות קטנות שנוסחו ע"י המועצה לצרכנות

לוי נ' הידיעה הארצית לחיסכון פיננסי - הונאת קשיקים בנוגע לאיתור כספים

 

לוי נ' הידיעה הארצית לחיסכון פיננסי - הונאת קשיקים בנוגע לאיתור כספים

 

 

 

במשך תקופה ארוכה, המועצה לצרכנות מטפלת בכל הנושא של חברות המשווקות שירותיהן לצרכנים קשישים בנוגע לאיתור כספים הצבורים על שמם בכל מיני קופות וכן בנוגע להחזרי מס שנטען כי מגיעים להם. מדובר בשירותים הנמכרים באלפי שקלים כשבחלק מהמקרים שהגיעו למועצה התגלה כי לא היה בסיס מוצק לשירות המובטח ולמצג של החברה בפני הצרכן ולא מילאה אחר ההבטחות שנתנו לו.

 

ביום 06.01.19 ניתן בבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים פסק דין המקבל במלואה תביעתו של צרכן, אשר טופל על ידנו וסייענו לו בניסוח כתב התביעה כנגד חברת היחידה הארצית לחיסכון פיננסי בע"מ ובעליה. בית המשפט קיבל במלואה את עמדת מחלקת אכיפה אזרחית במועצה לצרכנות כנגד החברה הנתבעת ובדגש על ההכרה באחריותו המלאה של בעליה.

 

בית המשפט הגדיל לעשות והביע סלידתו מהתנהלות הנתבעת ובעליה באופן אישי כלפי התובע, בכל הנוגע לשירות. השופטת כתבה בפסק הדין: "לאחר ששמעתי את הצדדים אני סבורה כי מדובר בהונאה מתוחכמת שתכליתה אחת – הוצאת כספים שלא כדין מהתובע באמצעות איתור ופדיון כספים שהוא חסך לפנסיה בקופות גמל וביטוחי מנהלים".

 

בית המשפט אף התייחס לכך כי הנתבעת הטעתה במכוון את התובע בנוגע לזהותה התאגידית הרשומה. בפסק הדין נכתב: "בהסכם שעליו חתם התובע לא הובאו כל הפרטים המלאים והמדויקים של הנתבעת  לא נרשם שמדובר בתאגיד, לא נרשם שם התאגיד המדויק אלא השם המסחרי, לא נרשם מספר זיהוי, הכתובת בחוזה אינה לפי נסח רשם החברות, והכל בניגוד לחובה המוטלת על עוסק בהתאם לחוק הגנת הצרכן". השופטת קבעה כי מדובר בהטעיה מכוונת ועל כן דין ההסכם להתבטל ודין התביעה להתקבל במלואה.

 

השופטת מצאה לחתום פסק דינה בהטלת אחריות אישית מלאה של התנהלות הנתבעת כלפי התובע, על בעליה ומנהלה היחיד של הנתבעת, באחריות המשתמעת לרף הפלילי שבמעשיו ובמעשה הנתבעת. בפסק הדין כתבה השופטת כי היא סבורה שיש לחייב את בעל החברה באופן אישי בגין המתואר בתביעה, שכן הנתבע עשה שימוש באישיות המשפטית של הנתבעת כדי להונות את התובע.

 

בית המשפט פסק לתובע ביטול העסקאות עם הנתבעת והשבה מלאה של התמורה ששילם בעבורן בסך 10,406 ₪. כמו כן, פסק לו בית המשפט פיצוי על עוגמת נפש וביטל זמנו בסך 3,000 ₪. סה"כ נפסקו לתובע סך 13,546 ₪.

 

את כתב התביעה עבור הצרכן ניסח עו"ד משה רוזבלום מצוות האכיפה האזרחית במועצה לצרכנות.

 

לצפיה בפסק ת"ק 17900-08-18 לוי נ' הידיעה הארצית לחיסכון פיננסי  בע,מ ואח'   לחצו כאן >>

 


 

כתב תביעה לדוגמא

 

פסקי דין

 

 

מדריך תביעות קטנות

 

הסבר על התהליך

 

הגשת תלונה