המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 17/06/2019

אושרה בקשת המועצה לצרכנות לתובענה ייצוגית כנגד תנובה
לטענת המועצה לצרכנות, מאז הוסר הפיקוח בשנת 2007 על הגבינה הארוזה, תנובה העלתה את מחירה עד שהמחיר הגיע ל-117% יותר ממחיר הגבינה במשקל, שנותר תחת פיקוח ממשלתי. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "זוהי תוצאה יוצאת דופן בחשיבותה למען הצרכנים בישראל, המחזקת את פעולות המועצה בהגנתה על הצרכנים"

 


בבית המשפט המחוזי  בתל אביב אישר בקשת המועצה הישראלית לצרכנות  לתובענה ייצוגית נגד תנובה בעניין מחיר מופרז של הגבינה הצהובה הארוזה תוך ניצול מעמדה של תנובה כמונופול.

 

המועצה לצרכנות הגישה תובענה נגד תנובה שנצלה את כוחה כמונופול בשוק הגבינות הצהובות תוך הפרת חוק ההגבלים העסקיים ועי כך גרפה רווח עודף המוערך ב 235 מיליון ₪. לטענת המועצה לצרכנות, מאז הוסר הפיקוח בשנת 2007 על הגבינה הארוזה  תוך זמן קצר תנובה העלתה את מחירה עד שהמחיר  הגיע ל-117% יותר (!) ממחיר הגבינה במשקל, שנותר תחת פיקוח ממשלתי.

 

התביעה מבוססת על חוות דעת כלכלית של פרופסור יוסי שפיגל, מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת תל-אביב , ממנה  עולה כי הרווח העודף של תנובה עומד על כ-235 מיליון ש"ח. זהו הסכום שהמועצה לצרכנות תובעת עבור ציבור הצרכנים. סכום זה איננו מביא בחשבון ריבית או הצמדה.

 

כבוד השופטת שושנה אלמגור כתבה בהחלטתה כי "קיימת  אפשרות סבירה שתתקבל הטענה כי תנובה גבתה מחירים בלתי הוגנים עבור הגבינות הצהובות הארוזות בתקופה הרלוונטית ובכך ניצלה את מעמדה כמונופול".

 

בית המשפט חייב את תנובה לשלם למועצה לצרכנות את הוצאות הבקשה וכן שכ"ט עו"ד בסך  100,000 ₪ בתוספת מע"מ

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר מרום אומר: "זוהי תוצאה יוצאת דופן בחשיבותה למען הצרכנים בישראל, המחזקת את פעולות המועצה בהגנתה על הצרכנים.  התביעה הזו חשובה במלחמה ביוקר המחייה של המועצה לצרכנות ומשרד הכלכלה העומד על סדר היום הציבורי.


שר הכלכלה, ח"כ אלי כהן מברך על קביעה חשובה זו של בית המשפט, דבר שיסייע במיגור  התופעות של מחירים מופרזים, במיוחד כשמדובר על מוצרי צריכה בסיסים ועל מונופול"

 

המועצה לצרכנות מיוצגת ע"י  משרד עו"ד גיל רון,  קינן ושות',
 הגינות בצרכנות

 
פורום המועצה לצרכנות