המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 19/10/2020

תחקיר חדשות 12 בשיתוף המועצה לצרכנות: שיטת השיווק של חברות מערכות סינון המים מעלה חשש לאוכלוסיות מוחלשות
אל המועצה לצרכנות מגיעות מידי שנה עשרות תלונות כנגד חברות מערכות לסינון המים. מהתלונות עולות שורה ארוכה של הפרות של החוק, עוולות צרכניות חמורות וניצול אוכלוסיית הקשישים. תחקיר חדשות 12 בשיתוף המועצה לצרכנות חושף את שיטות הפעולה

מתוך חדשות 12

 

אל המועצה לצרכנות מגיעות מידי שנה עשרות תלונות כנגד חברות מערכות לסינון המים. מהתלונות עולות שורה ארוכה של הפרות של החוק, עוולות צרכניות חמורות וניצול אוכלוסיית הקשישים. צוות האכיפה האזרחית במועצה לצרכנות ניסח כתבי תביעה כנגד מספר חברות שונות בתחום מתקנים לטיהור מים. למידע נוסף >>

 

בשוק סינון וטיהור מי השתיה ישנן מספר חברות הפונות בעיקר לאוכלוסיות מוחלשות כגון קשישים ועולים חדשים. בד"כ מדובר בעסקת רוכלות, כלומר עסקה המתבצעת בבית הצרכן. נציג החברה מגיע לבית הצרכן בתואנת שווא על מים לא נקיים או המסכנים את הבריאות, או לכאורה כדי לתקן מכשיר קודם. העסקה מתבצעת תוך הטעיית הצרכן, לכאורה וכאשר הצרכן מנסה לבטל את העסקה, החברה "נעלמת".


עו"ד הדס ארידור-יעקובסון: "נושא ברי מים זו עסקה מאוד מיוחדת. מדובר בעסקת רוכלות. המחוקק מגן עלינו מפני עסקאות כאלה. יש לנו אפשרות אמיתית לבטל את העסקה הזאת בלי דמי ביטול 14 יום אחרי שהתקינו לנו את המוצר בבית. אם אני קשיש, אזרח ותיק, עולה חדש או בעל תעודת נכות, אני יכול לבטל את העסקה הזאת אפילו ארבעה חודשים אחרי שהיא בוצעה. אלו זכויות מאוד נרחבות ולא כל הצרכנים מועדים אליהן".


בתחקיר ערוץ 12, נציגת הרשות להגנת הצרכן במשרד הכלכלה הוסיפה: "מדובר בהפרות לכאורה רבות ששוב נוגעות להטעיה באופי ומהות השירות שניתנו לאי ביטול עסקה, לאי השבת כספים. החומרים נמצאים היום על שולחננו כדי לבחון את הסנקציה כנגד החברה".