המועצה > חדשות ועדכונים > חדשות המועצה

חדשות המועצה

תאריך: 28/06/2020

תלונות חמורות כנגד ICE תקשורת חכמה - המועצה לצרכנות קוראת למצות את הדין עם החברה
במועצה לצרכנות התקבלו מאות תלונות חמורות כנגד החברה המשווקת שירותי גישה לאינטרנט על פי רישיון משרד התקשורת. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "המועצה פועלת כדי למצות את הדין נגד החברה כדי שהצרכנים יפוצו ושלא יפגעו צרכנים נוספים"

 

במועצה לצרכנות התקבלו מתחית 2019 ועד היום כ-580 תלונות חמורות נגד חברת "ICE" אי.סי.אי תקשורת חכמה בע"מ  (ח.פ 51-5298347) המשווקת שירותי גישה לאינטרנט על פי רישיון משרד התקשורת שניתן לה ביולי 2018 , לאור הנתונים, מדובר בכמות יוצאת דופן של תלונות בהשוואה לחברות תקשורת גדולות במשק, המעידה לכאורה על הפרה שיטתית של הוראות החוק תוך פגיעה בציבור גדול של צרכנים. 

 

התלונות, רובן ככולן, מגוללות מסכת עובדתית דומה או זהה ונטענות בהן טענות חמורות המעלות חשש להפרה שיטתית של הוראות. בתלונות נמסר כי סוכן מכירות מטעם ICE פונה אליהם טלפונית ומציע שירותי גלישה במהירות 100 מגה כולל תשתית, בתשלום חודשי קבוע (בדרך כלל 89 ₪) עם התחייבות למחיר לתקופה של 24-36 חודשים כשהחברה תספק ראוטר ללא תשלום נוסף. בפועל הצרכנים מגלים בדיעבד כי החברה מחייבת אותם עבור הראוטר בסכום של מעל 1,000 ₪, בתשלומים חודשיים (1,404 ₪ או 1,040 ₪ או 1,416 ₪ לפי העניין) תוך שימוש בפרטי אשראי של הצרכן ללא ידיעתו של הצרכן וללא הסכמתו.

 

בחלק מהמקרים מוסרים הצרכנים כי בניגוד למובטח, הגלישה איטית במיוחד וישנם ניתוקים רבים, וכאשר הצרכנים מתקשרים לשירות הלקוחות ומבקשים לבטל את העסקה בשל הטעיה על המחיר ו/או על איכות או סוג השירות, נציגי החברה מבטיחים שיחזרו אליהם בעניין זה כביכול אולם החברה ממשיכה לחייב את חשבונם, זאת גם במקרים בהם לא הותקן ראוטר ולא סופק שירות כלל. אף במקרים בהם הצרכנים החזירו את הראוטר על פי בקשת החברה, זו ממשיכה לחייב אותם ולא מבטלת את העסקה. יש לציין שהצרכנים מוסרים שלא קבלו מסמך בכתב המפרט את פרטי העסקה והמידע הדרוש למימוש זכות הביטול על פי החוק.

 

כמו כן התקבלו תלונות חמורות ביותר בהן מלינים הצרכנים על כך שהחברה טוענת שהצרכן רכש רישיון ו/או אנטי וירוס  כביכול, לכן לא ניתן לבטל את הרישיון. טענה זו לחלוטין נדחית על ידי הצרכנים הטוענים שהם רכשו  רק שירות אינטרנט ולא רישיון כלשהו שאין להם בו צורך כצרכנים פרטיים.

 

תלונות הצרכנים מעלות חשש להפרות שיטתיות על הוראות חוק הגנת הצרכן: הצגת מצג שווא, הטעיה, סירוב לבטל עסקת מכר מרחוק ועוד. כמו כן, תלונות הצרכנים מעלות חשש להפרות שיטתיות של חוק התקשורת (בזק ושידורים), לפיו על בעל רישיון חל איסור להתנות שירות בשירות, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין.

 

ניסיון המועצה בטיפול בתלונות מעלה כי רק שיעור מזערי (עד 5% ) מהנפגעים, פונים למועצה בבקשה לסיוע, מכאן עולה החשש כי רבבות צרכנים נפגעו כתוצאה ממדיניות מפרה של החברה בנמשך והמועצה לצרכנות פועלת בכל הדרכים החוקיות כדי להביא לסיום התופעה שתוארה לעיל.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עופר מרום, הגיב לממצאים החמורים: "בתחום שירותי האינטרנט מסתבר שפועלות  חברות רבות שקבלו רישיון ממשרד התקשורת שאמצו מדיניות מפרה שפוגעת שצרכנים רבים. המועצה פועלת כדי למצות את הדין נגד החברות האלה כדי שהצרכנים יפוצו ושלא יפדעו צרכנים נוספים. המועצה סבורה שצריך לנקוט בכל הצעדים כנד חברות מפרות לרבות ביטול הרישיון".

 

לצפיה בעמדת המועצה לצרכנות בנוגע לחברה לחצו כאן >>

 

צפו בכתבה בנושא ששודרה במהדורה המרכזית בחדשות 12