המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 20/06/2017

בדיקת המועצה לצרכנות: איכות הפירות והירקות ברשתות השיווק
סיירי המועצה לצרכנות, מצויידים במצלמות נסתרות, הבודקים באופן קבוע רק את מחירי המוצרים, יצאו לבדוק ולבחון הפעם את איכות הפירות והירקות וגילו ממצאים מדאיגים בחלק מהרשתות. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "עלינו כצרכנים לשים לב לא לקבל ולא להתפשר על מוצר נחות, רק בשל מחירו הזול"

 

כשאנחנו מגיעים לסופר, אחד הדברים הראשונים שאנחנו מסתכלים עליו הוא המחיר. השבוע החלטנו לבדוק גם את איכות הסביבה. סיירנו בעשרות סניפים ברחבי הארץ ובדקנו כיצד נראים הפירות והירקות שמוצבים על המדפים. גילינו בחלק גדול מהמקרים עובש, תוצרת לא טרייה וסחורה רקובה. התוצאות מאכזבות.

 

סיירת המועצה לצרכנות נשלחה לסופרים ברחבי הארץ, כדי לבדוק אלו רשתות מזון מרשות לעצמן, להציב על המדפים סחורה פגומה ומצאנו סניפים רבים עם שלל בעיות. מסקנות הבדיקה שלנו הם כי  המחיר אינו חזות הכל כשמדובר בפירות וירקות. ישנם הבדלים באיכות המוצר בין הרשתות והסניפים ולעיתים נקבל מוצר נחות בעבור מחיר זול. גם פירות וירקות לא יפים ומושלמים טובים למאכל, כל עוד אינם פגומים או רקובים כמובן. העדפה שלנו לפירות מושלמים גורמת לבזבוז אדיר של מזון טרי וטוב

 

חשוב לזכור כי פירות וירקות נחשבים כמוצר "עוגן" של הרשתות. פרסום מחירים זולים עשוי פעמים רבות למשוך לקוחות. מדפים חצי ריקים, תוצרת רקובה, לא בשלה או פגומה מהווה זלזול בלקוחות שהגיעו במיוחד. מחקרים הראו כי פירות וירקות רקובים או לא בשלים, רצפה מלוכלכת ודביקה, זבובים וכדומה גורמים לצרכנים לוותר על תוצרת טריה בסניף. כצרכנים יש לנו ציפיות גבוהות יותר מתוצרת טרייה מאשר במחלקות של מוצרים יבשים ארוזים, כדוגמת שימורים. השקעה בנראות מחלקת הפירות והירקות זולה יחסית. לא ברור מדוע ישנם סניפים שלא טורחים להקפיד על ניקיון המחלקה.

 

טבלת הממצאים

 


מנכ"ל המועצה לצרכנות ג'וש גולדשמיד הגיב לממצאים: "בעקבות פרסום מבצעים למחירים זולים של הרשתות, צרכנים מגיעים ורואים מדפים חצי ריקים או סחורה פגומה, או לא בשלה או רקובה ומבחינתי, הדבר מהווה זלזול באינטליגנציה של הצרכנים. המחיר הוא לא חזות הכל. ישנם פערים לפעמים באיכות, בין רשתות שונות, בין סניפים שונים ועלינו כצרכנים לשים לב לא לקבל ולא להתפשר על מוצר נחות, רק בשל מחירו הזול יחסית".

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון לחצו כאן >>

 

תמונות שצילמו הסיירים

 

 

 

 

 

הבדיקה השבועית


 
הבדיקה כוללת 608 סניפים בכל רחבי הארץ של 15 רשתות. הנתונים הינם בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. הנתונים נכונים ליום פרסום הידיעה בלבד.

 

הפער בין ממוצע עלות הסל ברשת היקרה לזולה עומד השבוע על 36% (יש לקחת בחשבון שקשה להשוות במובן זה רשת כגון טיב-טעם לרשתות הבי-דיסקאונט).  הפער בין הסניף הזול ביותר ליקר ביותר (מתוך אלו שנדגמו) עומד על כ- 53%. יש לציין כי זהו פער במחיר בלבד. ישנם הבדלים באיכות המוצרים הטריים, ניקיון, נוחות ועוד בין הסניפים והרשתות השונות.


ניתן לראות כי הסניפים של רמי לוי שולטים בכל תחילת הרשימה והם הזולים ביותר מבין הסניפים שנדבקו השבוע. לאחר שבשבוע שעבר הפתענו עם רשימה חדשה , נראה כי השבוע ברשת מחסני השוק החלו ללמוד את הרשימה ועלות הסל הממוצעת ברשת ירדה באופן משמעותי.
.

 

 


 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן