המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 17/04/2019

בדיקת המועצה לצרכנות: בשווקים או ברשתות השיווק? היכן הכי משתלם לרכוש פירות וירקות?
סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מיוחדת לקרטת פסח של סל פירות וירקות זהה בשווקים וברשתות השיווק. הממצאים: רשתות השיווק זולות יותר בממוצע, אולם ישנם מספר שווקים זולים יותר מהרשתות בערים

 

חולצות


לקראת פסח, אחד הסלים המבוקשים ביותר, מעבר לרכישת סל המוצרים הקבוע לחג, אלו הם הפירות והירקות, אולם נשאלת השאלה היכן זול יותר לרכוש סל זה: בשווקים או ברשתות השיווק? לצורך כך, ערכנו בדיקה מיוחדת של סל זהה שהורכב מהמוצרים הבאים: אבוקדו במשקל, בטטה טרי במשקל, בצל יבש במשקל, גזר טרי ארוז בשקית במשקל, חסה ערבית יחידה, לימון במשקל, סלק אדום במשקל, סלרי עלים מהדרין יחידה, תפוח אדמה לבן ארוז במשקל, תפוח עץ סמיט במשקל.

 

את הבדיקה ערכנו בשווקים הבאים: אשקלון, רמלה, רחובות, שוק עירוני ב"ש, התקוה ת"א, שוק ו' אשדוד, שוק ב' אשדוד, הכרמל ת"א ומחנה יהודה. כמו כן בדקנות את הרשתות: רמי לוי, ויקטורי, יוחננוף, שופרסל דיל, יינות ביתן, חצי חינם, אושר עד, מחסני השוק, מגה בעיר ושופרסל שלי.

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלאות, 4 רשתות יצאו זולות יותר בממוצע מאשר השוק הזול ביותר (שוק אשקלון): רמי לוי, ויקטורי, יוחננוף, שופרסל דיל EXTRA. כמו כן, גם אם לוקחים את המחיר הממוצע של כל הרשתות גם יחד יוצא כי עלות הסל הינה 67.72 ש"ח - זול יותר מאשר הממוצע של כל השווקים גם יחד. הרשתות בהם נרשם סל ירקות ופירות יקר יותר הן מגה בעיר ושופרסל שלי (סביב ה-85 ש"ח).

 

אצל השווקים, השוק הזול ביותר הוא שוק אשקלון עם סל ממוצע בעלות 54.48 ש"ח. אחריו שוק רמלה, שוק רחובות ושוק עירוני ב"ש. השווקים היקרים ביותר הם שוק הכרמל ת"א ושוק מחנה יהודה בירושלים עם סל ממוצע של כ-77 ש"ח.

עופר מרום, מנכ"ל בפועל המועצה לצרכנות: ""מתוך 12 רשתות שיווק שנבדקו 5 רשתות זולות יותר מסל הזל ביותר בשווקים. אנו קוראים לצרכנים להשוות מחירים גם במוצרי הפירות והירקות כפי שניתן להשוות בכל תחום אחר".

 

בדיקת מחירי סל פירות וירקות ברשתות השיווק (לחצו להגדלה)

 

 

בדיקת מחירי סל פירות וירקות בשווקים  (לחצו להגדלה)

 

 

סייגים לבדיקת רשתות השיווק:

·         מחירים  מעודכנים לתאריך 15.4.19 בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז).
·         מחירים בממוצע רשתי .
* במידה ולא קיים מחיר של מוצר מסוים בכל הרשת , נלקח בעבור אותו מוצר המחיר הממוצע הכללי של כל הרשתות שנבדקו
*
·         סניפי האינטרנט ואילת אינם נכללים בדו"ח.
·         חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי כרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.  
·         הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות והסניפים בארץ

 

סייגים לבדיקת השווקים:

·        הבדיקה נערכה בשווקים בתאריכים 14-15.4.2019
הסיירים הונחו לבדוק מחירים של 5 דוכנים שונים בכל שוק . המחיר המוצג בטבלה כמחיר השוק הוא מחיר ממוצע של הדוכנים הללו .
במידה ובשוק אין 5 דוכנים שמוכרים את הירק / פרי נבדקו המחירים של הדוכנים הרלוונטים .
יש לקחת בחשבון כי בירקות ובפירות קיים סיכוי לפערים באיכות וטריות המוצר והבדיקה אינה מתייחסת לפרמטר זה
מאחר שמדובר במחירי ממוצע של מספר דוכנים יחד ומאחר שמדובר במספר קטן של ירקות ופירות , לא יהיה נכון להתייחס לשוק כזה או אחר במונחים הכי זול או הכי יקר
לא נבדקו כל השווקים בארץ
ט.ל.ח

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון