המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 27/03/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: פריפריה מול מרכז - מי זולה יותר?
האם יוקר המחיה באיזור המרכז משפיע גם על סל הקניות. בבדיקה מיוחדת שערכנו גילינו נתונים מפתיעים. וגם: מה עדיף: ריבוי מבצעים או סל מצרכים זול באופן קבוע?

 


 

פריסת רשתות השיווק ברחבי הארץ לא שיוויונית בלשון המעטה. בערים גדולות יותר כמו באר שבע ופתח תקווה ישנו מיגוון רחב של רשתות וסופרים, ואילו בערים מבודדות יותר, תוכלו למצוא לעיתים רק סופר אחד. בדרך כלל לא צריך להיות הבדלים, אבל מסתבר שדווקא יש הבדלים, ואיך זה משפיע על המחירים ברחבי הארץ?

 

בדקנו את מחירי הסניפים השונים בכמה ערים, חלקן קטנות ומבודדות יחסית (מצפה רמון, קצרין, מעלות, ערד, דימונה, קריית שמונה) לעומת מחירי הסניפים בערים גדולות (באר שבע, פתח תקווה ונתניה). בערים הקטנות לשתיים מהן סניף גדול אחד בלבד.

 

בקצרין למשל סל המוצרים הקבוע שלנו, יעלה בסופר היחיד בעיר 898 שקלים. גם במצפה רמון יש רק סופר אחד, וסל המוצרים עולה 878 שקלים, מחיר שנחשב ממוצע.

 

אבל בערים שיש בהן רשתות נוספות, התחרות משפיעה, מחיר הסל מתחיל לרדת, והתושבים מרוויחים. כך למשל בנתניה עיר בה יש 18 סופרים, בסניף הזול ביותר תשלמו על אותו הסל 825 שקלים. בפתח תקווה עיר שבה יש 19 סופרים, נשלם 818 שקלים, ובבאר שבע, שבה לתושבים יש מבחר של 23 סופרים, נוכל למצוא את אותו הסל כבר ב -806 שקלים. ושימו לב למודיעין, עיר בה יש 12 סניפים, הסל הזול ביותר עולה רק 774 שקלים.

 

כשמסתכלים על ממוצע העלות לעיר המציאות מעט שונה. מסתבר לנו כי ככל שיש בעיר יותר סניפים ויותר תחרות כך המחיר הממוצע עבור אותו סל מצרכים עולה. יש לסייג ולומר כי בערים הגדולות יש גם סניפים עירוניים יקרים המעלים את הממוצע וגם כי בדקנו מדגם קטן ולא מייצג של ערים קטנות, אין ספק כי יש לבדוק את הנושא ברמה הארצית.

 

בגרף מטה ניתן לראות את עלות הסל בממוצע לעיר, ואת מספר הסניפים הגדולים הנמצאים בה (לצורך בדיקה זו, "סניפים גדולים" – סניפים המחויבים בדיווח בהתאם לפרק שקיפות המחירים).


 

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, הגיב לממצאים : כשיש תחרות בקרבת החנות, הצרכנים ייהנו ממחירים מוזלים, וכשמוכנים לוותר על מותגים ידועים, המחירים יורדים פלאים, במקרה של מחירים מוגזמים, תנו למוצר להזדקן על המדף.

 

 

הבדיקה השבועית


השבוע בדקנו סל של  70 מוצרים שונים ב- 612 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. הנתונים הופקו ממאגר הנתונים האינטרנטי באמצעות מערכת פרייסז (23/03). נתוני סופר דבאח וטיב טעם נאספו ע"י תצפיות סיירי סמ"ל בשטח. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון הכי זול) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. כל הנתונים מתייחסים לסניפים שנבדקו בלבד. נתונים ממאגר המחירים האינטרנטי באמצעות מערכת פרייסז. מבצעים נלקחים בחשבון, למעט מבצעים למחזיקי כרטיס אשראי או חברי מועדון.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו עומד על 60% פער של 414₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 35%.

 

בראש רשימת עשרת הסניפים הזולים נמצא השבוע סניף עין המפרץ של סופר דבאח ולאחריו שליטה מלאה של רמי לוי בשאר תשעת הסניפים.  ברשימת עשרת הסניפים היקרים שליטה של הרשת העירונית AM:PM. 

 

השבוע אנו רואים פער נמוך יותר, בהשוואה לשבוע שעבר, בעלות הסל בין סניפים שונים של אותה הרשת. הממוצע השבוע עומד על 5.2%. חצי חינם עדיין בולטת עם 0.5% פער בלבד, ואליה מצטרפת רשת סופר דוש עם פער אפילו נמוך יותר של 0.4% בלבד בין הסניף הזול והיקר ברשת.

 

שופרסל דיל ומחסני השוק בולטות בפער הגדול ביותר בעלות הסל בין הסניפים ברשת (12.8%, ו- 13.6% בהתאמה), אם כי יש לציין כי אצל שתיהן הדבר נובע מהוזלות משמעותיות בסניף הזול. אצל מחסני השוק זהו הסניף ביוקנעם, סניף YOU לשעבר השומר על רמת מחירים נמוכה. בשופרסל דיל מדובר בסניף דרך הים ביבנה שמנסה כנראה להתחרות ברמי לוי (פער של 20₪ בלבד).
 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן