המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 22/05/2016

בדיקת המועצה לצרכנות מה קרה למחירים אחרי החגים?
פסח ויום העצמאות מאחורינו. האם הרשתות העלו בחזרה את המחירים או ששמרו על רמת מחירים אחידה? וגם: בדיקה מיוחדת לקראת ל"ג בעומר

 


 

אנו נמצאים כשנה לאחר כניסת חוק המזון לתוקף. לצערינו הרב אנו רואים כי פרק שקיפות המחירים עדיין לא מיושם ונאכף כלשונו. ישנן רשתות שמלכתחילה שיתפו פעולה עם הרשות לסחר הוגן (הרגולטור הממונה) ועם מפתחי יישומים שונים. לעומתן ישנן רשתות שעד היום אינן מעלות את המחירים לאינטרנט כנדרש או מעלות קטלוג חלקי. מעבר לעובדה שהדבר מהווה, לכאורה, עבירה על החוק, התנהגות זו פוגעת באמינות האתרים והיישומים הקיימים בשוק ומנוגדת לרוח וכוונת חוק המזון.

 

כעת, כשגם מבצעי יום העצמאות מאחורינו, ניתן לבדוק בצורה טובה יותר את הפערים בין עלות הסל כיום לעלות הסל לפני תחילת מבצעי הפסח. מי נשאר ברמת מחירים דומה? מי הוזיל? מי ניצל את סוף המבצעים על מנת לייקר אך יותר את מחירי המזון?

 


 

דווקא שופרסל שלי, הרשת העירונית, הוזילה במעט את עלות הסל. באופן כללי אנו רואים התייקרות ממוצעת של 1.8%.

 

לקראת ל"ג בעומר בדקנו מספר מוצרים פופולאריים לחג האהוב. נייר אלומיניום לעטוף את תפוחי האדמה, קבב, נקניקיות ולחמניות עבורן, וכמובן, איך אפשר בלי, מרשמלו. הפער, בממוצע רשתי, בעלות סל קטן זה בין הרשת הזולה והיקרה עומד על 82% מפתיעים ומצערים.

 


 

הבדיקה השבועית

 

מצורפים נתוני סמ"ל בהסתמך על נתונים שנאספו ב- 17/05. הנתונים מייצגים תצפיות ונתונים עבור 70 מוצרים שונים ב- 564 סניפים הפזורים ברחבי הארץ. מחירים בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון הכי זול) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו עומד על 28% פער של כ- 220₪ בין הסניפים השונים עבור אותם המוצרים. הפער בין ממוצע הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, מקרב הסניפים שנבדקו, עומד על 17%.

 

בראש רשימת עשרת הסניפים הזולים נמצא סניף נשר של רמי לוי. עוד ברשימה מחסני השוק בנשר, שופרסל דיל בבת ים ויוחננוף ברחובות. ברשימת עשרת הסניפים היקרים יש השבוע שליטה של מגה בעיר.

 


 

שימו לב כי הפער בין הסניף הזול והיקר הצטמצמו משמעותית מהשבועות הקודמים. הסיבה לכך היא סיום עונת המבצעים של חג הפסח ויום העצמאות. אנו עדיין רואים פערים גדולים מאוד בחלק מהרשתות בין עלות הסל בסניף הזול והיקר שלהן, פערים שלעיתים מתקרבים ל- 20%.לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן