המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 25/09/2016

הבדיקה המקיפה בישראל לסל ראש השנה: הסניפים, הרשתות ומוצרים הזולים ביותר
בדיקה של 568 סניפים בכל רחבי הארץ הכוללת 55 מוצרים זהים מגלה פער של 28% בין הרשת הזולה והיקרה ביותר.אז איפה הכי משתלם לערוך את קניות החג? כל התוצאות וטבלאות ההשוואה בכתבה שלפניכם

 


 

ראש השנה כבר בפתח ועם ישראל מסתער על רשתות השיווק לקראת הקניות לחג ולחגים שיבואו אחריו. לצורך כך, סיירת המועצה לצרכנות בדקה עבורכם סל מוצרים מורחב ייחודי לראש השנה, מוצרים שכל משפחה צורכת, על מנת שתוכלו לקבל החלטה מושכלת היכן לערוך את הקניות לחג.

 

בדיקת סל ראש השנה כללה סל זהה של 55 מוצרים ב-568 סניפים ברחבי הארץ. זוהי הבדיקה המקיפה ביותר לחג בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.


 
בין המוצרים הייחודיים לחג נבדקו גם גפילטע פיש, רימון, סלק, מיץ ענבים תירוש, דבש טהור, דגים, כתב בקר ועוד. לרשימת המוצרים המלאה והמותגים שנבדקו לחצו כאן >>

 

הפער בין הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, בממוצע בעבור סל זה, עומד על כ- 28% בעבור אותם המוצרים. הפער בין הסניף הזול ביותר שבדקנו ליקר ביותר עומד על כ- 36% בעבור סל זהה.

 

ברשימת הסניפים הזולים ביותר קיימת שליטה בלעדית של רמי לוי. כל 40 המקומות הראשונים הם של רמי לוי כשהסניף הזול ביותר מתוכם הוא הסניף בלוג בעלות סל של 666 ש"ח בממוצע. גם ברשימת הסניפים היקרים ביותר ישנה "שליטה" בלעדית של שופרסל שלי. הסניף היקר ביותר שנמצא היה סניף שופרסל שלי ברובע י"א באשדוד בעלות של 908 ש"ח.

 

בהשוואה לשנה שעברה (ההשוואה נערכה על ידי בדיקת 45 מוצרים זהים, באותו תאריך בדיוק לפני החג) נראה שרוב הרשתות הורידו את עלות הסל באחוזים בודדים. ויקטורי ויש חסד הורידו את מחיר הסל ב-6%, יש בשכונה ב-5%, רמי לוי ב-4% ושופסל דיל ואושר עד ב-2%. ברשתות יוחננוף, שופרסל שלי וחצי חינם מחיר הסל נותר ללא שינוי. ברשת מגה בעיר המחיר עלה ב-1%, וברשת יינות ביתן הסל התייקר ב-6%. ההתייקרות המשמעותית של יינות ביתן, בא על רקע המיזוג עם רשת מגה. הרשת ניסתה להתחרות בעבר בגזרת המחיר מול רמי לוי אך זנחה את האסטרטגיה הזו מזמן.

 

שווה לשים לב כי הרשת השניה בדירוג אחרי רמי לוי היא מחסני השוק. ויקטורי, שהיתה במקום השני שבוע שעבר, יורדת השבוע למקום החמישי. הפער בין רשת רמי לוי לבין הרשת השניה בדירוג (בממוצע), עדיין גבוה יחסית ועומד על 9%. זהו פער משמעותי בין הרשת הזולה למקום השני. יינות ביתן היתה שבוע שעבר ברמת מחירים יקרה מהממוצע הכללי והשבוע היא מעט זולה יותר ועומדת בדיוק ברמה הממוצעת (813₪).


מחיר ממוצע

 

בדיקת מחירי הדבש

 

קיים יש מבחר גדול של מותגים וגדלים במדפים. אנו רגילים שאריזות גדולות בדרך כלל משתלמות יותר בחישוב לפי יחידת מידה אך האם זה כך גם בקטגוריית הדבש? מסתבר שלא. ערכנו השוואה בין הרשתות של מספר מותגים ואריזות שונות. הוספנו את המחיר כשהוא משוקלל למשקל אחיד של 100 גרם. מסתבר שלא תמיד האריזה הגדולה היא המשתלמת ביותר. קנו בתבונה.

 

לקחנו את אחת האריזות הפופולאריות (יד מרדכי 350 גרם) והשווינו את מחירה למחירים של שנה שעברה. התוצאות מאוד לא אחידות. חלק מהרשתות העלו מחירים וחלק הוזילו. חשוב לציין כי הפער הגדול ברשתות יוחננוף ושוק העיר נובע מהעובדה שמוצר זה היה במבצע בתחילת ספטמבר שנה שעברה ונמכר אצלן כעת במחיר הרגיל. ייתכן שגם הן יוזילו את המחירים סמוך יותר לחג.


 

מחירי דבש

לחץ על התמונה להגדלה

 

מחירי הדגים

 

ערכנו בדיקה מיוחדת עבור 18 סוגי דגים: דג אמנון טרי במשקל, אמנון שלם נקי טרי במשקל, דג אמנון קפוא נקי במשקל, דג אמנון שלם טרי מקוצב לפילה במשקל, פילה דג אמנון טרי במשקל, דג בורי שלם טרי במשקל, דג דניס טרי במשקל, דג דניס שלם טרי נקי במשקל, דג לברק טרי במשקל, פילה לברק קפוא במשקל, דג פורל טרי במשקל, דג קרפיון טרי במשקל, דג סלמון שלם טרי במשקל, פילה סלמון טרי במשקל, סטייק סלמון טרי במשקל, פילה סלמון נורווגי מעובד קפוא במשקל, פילה סלמון קפוא בוואקום דגי תנובה במשקל, סטייק סלמון 100% דג קפוא במשקל.

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלה, ישנם פערי מחירים גדולים בין הרשתות. למשל, פילה סלמון טרי במשקל נמכר במחיר של 70.67 ש"ח ברמי לוי בממוצע לעומת 121.69 ש"ח בממוצע ברשת מגה זול בשפע. דג אמנון טרי במשקל נמכר ב-14.60 ש"ח בלבד ברשת מחסני להב בממוצע. את אותו דג ניתן למצוא ברשת חצי חינם במחיר של 25 ש"ח בממוצע.


 

מחירי דגים

לחץ על התמונה להגדלה

 

 

 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן