המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 13/07/2016

אצל הירקן, בשווקים או ברשתות השיווק: היכן הכי משתלם לקנות פירות וירקות?
בדיקה מיוחדת ומקיפה של המועצה לצרכנות מגלה: רשתות השיווק זולות בממוצע, הירקניות יקרות. וגם: מי נתן קבלה, היכן יש שילוט מחירים ברור ואיפה לא נתנו לנו לראות את המשקל?פירות וירקות אלו מוצרים שניתן למצוא אותם בכל מקום ואכן מבחר המקומות לרכישה גדול מאוד: הן ברשתות השיווק, הן אצל הירקנים השכונתיים והן בשווקים. לצורך כך יצאו סיירי המועצה לצרכנות לבדיקה מקיפה שכללה את רשתות השיווק, ו 43 חנויות ירקות ברחבי הארץ, ו-43 דוכנים ב-11 שווקים שונים: שוק עכו, שוק עירוני באר שבע, שוק כרמיאל, שוק אשקלון, שוק עירוני חצור הגלילית, שוק עירוני בית שמש, שוק הכרמל תל אביב, השוק הקטן ראשון לציון, שוק רחובות, שוק מחנה יהודה ירושלים ושוק תלפיות חיפה.


במהלך הבדיקה גם בדקנו הימצאות של בעיות צרכניות שונות כגון: האם קיים שילוט מחירים ברור, האם השילוט מציג מחיר לקילו, האם הלקוח יכול לראות את תצוגת המשקל והאם ניתנת קבלה ללקוח?

 

נבדקו מחירי קילוגרם אחד של בצל יבש, גזר, מלפפון, לימון, עגבנייה ותפוח אדמה לבן. הבדיקה נערכה ב-14.6. נתוני השווקים וחנויות הירקות נאספו ע"י סיירי המועצה בשטח, נתוני רשתות השיווק הופקו ממאגר הנתונים האינטרנטי באמצעות מערכת פרייסז. מחירי הירקות בשווקים הינם ממוצע המחירים בדוכנים שנבדקו באותו השוק (3 לפחות בכל מיקום).

 

עיקרי הממצאים:

 

ניתן לראות כי קיימים פערי מחירים גדולים מאוד בין המקומות השונים, ושונות גבוהה בין המחירים, גם באותה העיר. אחוז גבוה מאוד של עוולות, בייחוד בשווקים.

 

מבחינת מחירים מצאנו בעקביות כי זול יותר לרכוש ברשת שיווק (כמובן שהכוונה למחיר הירקות בלבד, ולא נלקחו בחשבון עלות וזמן נסיעה, חניה וכדומה) ויקר יותר בחנויות ירקות. השווקים, שפעם היו המקום הזול לקניית פירות וירקות, נמצאים בתווך.

 

רוני רוחקין, ממנהלי פרוייקט סמ"ל במועצה לצרכנות מסביר מדוע זה כך? "פירות וירקות הינם מוצר עוגן עבור הרשתות. מוצר הנמצא כמעט בכל עגלת קניות והרשתות מפתות את הלקוחות להגיע דווקא אליהן באמצעות מחירים זולים במיוחד. הרשתות, בשל גודלן, יכולות למכור את הפירות והירקות במחירי עלות ולעיתים במחירי הפסד. בכך הן מושכות לקוחות רבים ומפצות על ההפסד במחיר הפירות והירקות ע"י הרווח משאר המוצרים שהלקוחות קונים בסניף".

 

אצל חנויות הירקות המצב הפוך. קהל הלקוחות שלהן מוגבל יחסית, על פי רוב מדובר רק בתושבי השכונה ואין להן אפשרות למשוך לקוחות שיגיעו במיוחד. המחזור, יחסית לרשתות, קטן יחסית והעלות למ"ר גבוהה.  יחד עם זאת, עלויות התפעול שלהן אכן גבוהות יותר.

 

דוגמא למחירי הפירות והירקות בשתי הערים הגדולות תל אביב וחיפה

 


 

עוולות צרכניות בשווקים ואצל הירקניות:

 

בדקנו גם סוגיות צרכניות כגון שילוט, תצוגת משקל ומתן קבלות. לצערנו מצאנו בעיות רבות בשווקים, אם כי גם בחנויות הירקות המצב טעון שיפור.


רק בכמחצית מהדוכנים בשווקים יש שילוט מחירים ברור על כל המוצרים, וב- 46% מהם השילוט אינו מתייחס לקילו או מכיל מחיר לא חוקי (כזה המסתיים באגורה 9). בכרבע מהדוכנים הלקוח לא יכול לראות את תצוגת המשקל ונאלץ לסמוך על המוכר, ובכ- 12% מהדוכנים המתצפתים לא ראו שניתנת קבלה ללקוחות.

 

סיכום עוולות בשווקים

 


 

סיכום עוולות בירקניות 

 

השוואת מחירים בין השווקים:

 

ומהו השוק הזול ביותר? על פי בדיקת סיירת המועצה לצרכנות בסל שכלל כאמור 6 פרטים, שוק עכו הוא הזול ביותר בסל בשווי 21.50 ש"ח. שוק עירוני באר שבע ושוק כרמיאל נמצאים קצת מאחור עם הבדל מזערי מאוד.

השווקים היקרים ביותר בממוצע הם שוק רחובות, שוק מחנה יהודה ירושלים ושוק תלפיות חיפה, שם נרכשו בפירות והירקות במחיר ממוצע של 33.08 ש"ח, פער של 54% לעומת השוק הזול ביותר בממוצע.

 


 

 

 

לצפיה בטבלת המחירים המסכמת בשווקים ובירקניות לחצו כאן >>