המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 26/06/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: היכן הכי משתלם לרכוש לחמים?
סיירי המועצה לצרכנות בדקו 25 סוגי לחמים שונים הנמכרות ברשתות השיווק ומצאו פערי מחירים שמגיעים לעיתים לעשרות אחוזים. וגם: מי מוכרת את הלחמים בפיקוח במחיר הזול ביותר והסלים הזולים והיקרים בישראל

 


 

מי מאיתנו לא רוכש לחמים מסוגים שונים בקניה השבועית? סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מיוחדת ומקיפה: 25 סוגי לחמים שונים הכוללים לחם דגנים, לחם מחיטה מלאה, לחם עינן, לחם שיפון, לחם פרוס ועוד. כמו כן נבדקו גם כל סוגי הלחמים הנמצאים תחת פיקוח ממשלתי: לחם לבן 750 גרם, לחם לבן פרוס וארוז 500 גרם, לחם אחיד כהה 750 גרם ולחם אחיד כהה פרוס וארוז 750 גרם.

 

בדיקת הסיירים וניתוח המחירים יוצרת תמונה מדאיגה:

 

- לחם שיפון 500 גרם נמכר ברשת יוחחנוף בבמוצע במחיר של 8.90 ש"ח ואילו ברשת מגה בעיר הוא נמכר בממוצע במחיר של 18.75 ש"ח. פער של 111% - הגבוה ביותר שמצאנו.

 

- לחם פרוס מקמח חיטה מלא בתוספת דגנים דגני קלות תוצרת ברמן 500 גרם נמכר ברשת אושר עד בממוצע במחיר של 12.11 ש"ח בלבד ואילו את אותו הלחם מצאנו בסניפי מחסני להב בממוצע במחיר של 25.35 ש"ח פער של 13 ש"ח שהם 109%.

 

- לחם גלילי קל פרוס מקמח מלא מאפיית לחם חן 750 גרם נמכר ברשת אושר עד בממוצע ב-9.90 ש"ח, אך במחסני להב ב-16.50 ש"ח בממוצע. פער של 67%.

 

- אבל יש גם לחמים הנמכרים במחירים זהים. למשל לחם קל מחיטה מלאה לחם הארץ 750 גרם. ב-שופרסל דיל EXTRA מצאנו את הלחם במחיר של 14.46 ש"ח בממוצע ובסניפי יש בשכונה במחיר של 16.68 ש"ח בממוצע. פער נמוך של 15% בלבד בין הזול ביותר ליקר ביותר.

 

ומה קורה בגזרת הלחמים בפיקוח?

 

הבשורה הטובה היא ששום רשת לא מכרה מעל למחיר שבפיקוח. הבשורה הפחות טובה שחלק מהרשתות נצמדות למחיר שבפיקוח וההפרש במחיר הם אחוזים בודדים.

 

עם זאת, ברשת רמי לוי מצאנו נתון מעודד: לחם אחיד כהה 750 גרם שמחירו בפיקוח הוא 5.07 ש"ח נמכר שם בממוצע ב-27% פחות. כנ"ל המצב ברשת אושר עד. גם את יינות ביתן ראוי לציין לטובה. לחם אחיד כהה פרוס וארוז 750 גרם במחירו בפיקוח הוא 6.79 ₪ נמכר שם ב-22 אחוז פחות.

 

הפערים בין הלחמים הרגילים ואלו מקמח מלא בולטים ומרגיזים בייחוד לאור דו"ח שהכין הכלכלן בועז סופר עבור משרד הבריאות בשנת 2014. על פי דו"ח זה "לא קיימים פערים משמעותיים בעלויות הייצור והשיווק של לחם מקמח לבן לעומת לחם מקמח מלא". לכן, לדבריו, אין סיבה כלכלית, שמחירו הממוצע של הלחם המלא יהיה כפול ממחירו של לחם לבן, כפי שקורה כיום.

 

לצפיה בטבלת ההשוואה בקובץ אקסל לחצו כאן >>

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 69 מוצרים בהסתמך על מידע שנאסף ב- 30/06 ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח שנערכו בתאריכים 28-29/06. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

ברשימת עשרת הסניפים הזולים ניתן למצוא שליטה מוחלטת של רמי לוי (7 מתוך 10) וכן את סופר דבאח וסניף בודד של שופרסל דיל ומחסני השוק. הסל הזול ביותר היה במחיר 713 ש"ח (סופר דאבח עין המפרץ). ברשימת עשרת הסניפים היקרים נמצאים בחלוקה שווה סניפים של טויב טעם, קואופ ומגה בעיר. הסל היקר ביותר הוא 1,062 ש"ח (טיב טעם עזריאלי חולון).

 

הרשת הזולה ביותר השבוע היא רשת סופר דבאח עם ממוצע עלות בגובה ₪ 838. אחריה רמי לוי עם ממוצע עלות בגובה ₪ 849 ושלישית יוחננוף עם ממוצע עלות בגובה ₪ 871 ש"ח.

  

 


לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן