המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 12/12/2017

בדיקת חנוכה של המועצה לצרכנות: פערים של מאות אחוזים במחירי הסופגניות והנרות
לקראת חנוכה, יצאו סיירי המועצה לצרכנות לבדוק את מחיריהן של סופגניות בעשרות קונדיטוריות ובתי מאפה, ומצאו פערים משמעותיים במחירי המוצרים לחג. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "עלינו להכיר בפערי מחירים אלו, לנקוט באחריות צרכנית ולממש את חופש הבחירה המושכלת שלנו, ובכך לחסוך לא מעט כסף בחג המשפחתי"

 

 

לקראת חנוכה, יצאו סיירי המועצה לצרכנות לבדוק את מחיריהן של סופגניות בעשרות  קונדיטוריות ובתי מאפה, ומצאו פערים משמעותיים במחירי המוצרים לחג. מתוצאות הבדיקה עולה כי במחיר של סופגנייה יקרה אחת, נוכל לרכוש בין 3-4 סופגניות רגילות.  מה לקנות?  זו כבר ההעדפה שלכם, העיקר שתהיו מודעים ותבצעו קניה מושכלת, תתעניינו במבצעים ותדעו כי ניתן לעיתים למצוא סופגניות איכותיות, חמות וטריות גם ברשתות השיווק ובמחירים זולים יותר משמעותית.

 

יודגש, כי הסופגניות הנמכרות בבתי הקפה, בקונדיטוריות ובמאפיות אינן אחידות בגודלן, טעמן, צורתן ועיצובן ובין היתר, שוני זה עושה את ההבדל במחירים בין הסופגניות השונות.   לעיתים נמצא כי הסופגנייה קטנה יותר והמחיר נשאר אותו מחיר.  כתמיד, כדאי לבדוק היטב עבור מה אתם משלמים והאם אתם רוצים לרכוש באותו מחיר 3-4 סופגניות רגילות, או להשקיע את אותו הסכום בסופגנייה אחת יקרה ומושקעת יותר.

 

הבדיקה הראשונה התמקדה ב-7 ערים שונות באזורים שונים בארץ: ראשל"צ, אשדוד, אשקלון, כרמיאל, באר שבע, חולון ועפולה. הסופגניה היקרה ביותר שנמצאה עלתה 12 ₪ באשדוד, ואילו באותה העיר עצמה ניתן לרכוש בקונדיטוריה סופגניה בעלות של 3 ₪, כלומר פער של כ-300% (!). גם בחולון הפערים עצומים בין המאפיות- ניתן לרכוש בעיר סופגניות במחיר 2.50 שקלים לעומת 11 ₪, פער של 340%. את ההשוואה בתוך הערים תוכלו למצוא בטבלה המצורפת.


 

כמו כן, בדקה המועצה לצרכנות סופגניות "רגילות" ומיוחדות, מארזי סופגניות, וכן נרות ברשתות השיווק, באמצעות אפליקציית פרייסז.

 

ברשתות השיווק השונות בארץ תוכלו למצוא סופגנייה רגילה גדולה עם ריבה (80 גרם) במחיר שבין 90 אגורות ל- 3.90 ₪. את הסופגנייה הבודדת הזולה ביותר בממוצע רשתי מצאנו ברשתות ויקטורי ורמי לוי, שם תוכלו לרכוש סופגנייה במחיר של 0.90 ש"ח בלבד ליחידה. את הסופגנייה הבודדת היקרה ביותר מצאנו בקינג סטור במחיר של 3.90 ש"ח בממוצע, פער עצום של 333% (!).   כמו כן, נסקרו סופגנית-מיני במשקל כ- 35 גרם, מארז של 6 סופגניות מצופות במשקל של כ- 80 גרם, ומארז של 4 סופגניות ללא גלוטן, מתוצרת נטורל קייקס במשקל כ- 100 גרם. בכולן נמצאו פערים במחירים.

 

נרות חנוכה ברשתות השיווק - ניתן לראות פערים של עשרות אחוזים ואף לעיתים יותר מ- 130%, במחירים בין הרשתות. יש להניח, כי צמוד לחג החנוכה ובמהלכו, יתכן ויועמקו המבצעים בתחום זה, ולכן מי שמתכנן קנייה גדולה ומשמעותית, כדאי שיתעדכן לגבי המבצעים ברשתות השונות. (מצ"ב הנתונים בטבלה בעמוד הבא).

 

 

שמני בישול ומאכל ברשתות השיווק - חנוכה הוא חג בו נעשה שימוש רב בשמן לשם טיגון לביבות והכנת סופגניות. בבדיקה זו נסקרו גם סוגים שונים של שמנים, והנתונים מראים כי גם כאן בחלק מהמוצרים יש פערים של עשרות אחוזים.

 

(לחצו להגדלה)

 

ג'וש גולדשמיד, מנכ"ל המועצה לצרכנות: "המועצה לצרכנות בודקת מחירי מוצרים ושירותים שונים עבור הצרכנים כחלק מתפקידיה השונים.  גם הפעם אנו רואים פערים גדולים מאוד במחירי מוצרים בסיסיים שכולנו צורכים, ועלינו להכיר בפערי מחירים אלו, לנקוט באחריות צרכנית ולממש את חופש הבחירה המושכלת שלנו, ובכך לחסוך לא מעט כסף בחג המשפחתי והיפה הזה, שבו מטבע הדברים אנו מוציאים סכומים נכבדים".


סייגים ודגשים :
• הבדיקה בטבלה זו נערכה ביום 6.12.17, בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי והופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז.  המחירים הינם ממוצע רשתי. סניפי האינטרנט ואילת לא נכללו בדו"ח.
•  הבדיקה ברשתות השיווק מראה מבחר מוגבל של סופגניות בכל רשת. חלק מהרשתות לא מוכרות סופגניות בודדות אלא רק מארזים. הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות והסניפים בארץ.
• חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.        
• כל הסופגניות שבקטגוריה הזולה, אלו סופגניות עם ריבה ואילו הסופגניות בקטגוריה היקרה הן
מעוצבות באופן מיוחד ובעלות מילוי או ציפוי מיוחד ובטעמים שונים.