המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 26/02/2018

בדיקת המועצה לצרכנות: פערים של עשרות אחוזים במחירי היינות ואוזני המן
לקראת פורים, ערכנו בדיקה מיוחדת של מחירי היינות והאלכוהול, הן ברשתות השיווק והן חנויות האלכוהול בחרבי הארץ. הממצאים: פערים של עד 90 אחוזים במוצרים השונים. גם במחירי אוזני המן נמצאו פערים עצומים

 

פוריםמי מאיתנו לא הולך לחגוג את פורים עם מאכל החג המסורתי - הלא הוא אוזן ההמן ועם יין טוב ככתוב: "עד דלא ידע"? לצורך כך, ערכנו בדיקה מיוחדת של מחירי המוצרים הנ"ל - יינות, אלכוהול ואוזני המן ברחבי הארץ. הן ברשתות השיווק והן חנויות האלכוהול.

 

ממצאי בדיקת יין ואלכוהול

 

על פי הבדיקה, לא ניתן להגיע למסקנה החלטית לגבי האם כדאי לקנות אלכוהול ויין ברשתות השיווק או בחנויות המיועדות לכך מהסיבה הפשוטה שלא כל רשתות השיווק והחנויות הומוגניות ויש פערי מחירים ביניהן. לכן כדאי לבחון איפה ניתן לרכוש את המשקאות היקרים ביותר במחיר נמוך יותר וללכת לפי זה.

 

מעניין לראות שאושר עד מציגה את המחיר הזול ביותר לגבי לא מעט מוצרים שברשימה . האם מדובר במחירים קבועים ברשת או שמא מחירים מיוחדים לקראת חג הפורים בו נוהגים לצרוך יותר אלכוהול?

 

בנא ויין בעיר הן שתי הרשתות היחידות בקרב חנויות האלכוהול שנבדק בהן מספר סניפים ולכן רק הן הוכנסו להשוואה עם רשתות השיווק. ההשוואה מראה כי לא ניתן להגיד באופן גורף כי חנויות היין והאלכוהול יקרות יותר מרשתות השיווק. זה בהחלט תלוי במוצר.

 

המגוון הקיים ברשתות השיווק ובחנויות שונה מאוד. רשתות השיווק מחזיקות יינות רבים שנחשבים לפשוטים ופופולאריים יותר וקשה  למצוא אותם בחנויות המתמחות . מצד שני , בחנויות הללו ניתן למצוא בדרך כלל מגוון רחב הרבה יותר של אלכוהול שהוא לא דווקא יין. כמו בקטגוריות אחרות, חשוב מאוד לשים לב למבצעים מאחר והם יכולים להוזיל מחירים בעשרות אחוזים ואולי אפילו יותר. אם אתם עומדים לארח משתה או מסיבה בפורים אז כדאי לחפש איזו חנות או רשת מציעים מבצעים משתלמים יותר.

 

בנוגע לאיכות, חשוב לציין כי תחום היין והאלכוהול הוא תחום בו הפערים באיכות המותגים והמוצרים השונים יכולים להיות עצומים ובלתי ניתנים לפשרה על ידי המומחים ומה שאיכותי גם יקר.

 

בדיקת מחירי יינות ואלכוהול ברשתות השיווק (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

מחירי אלכוהול בחנויות יין ואלכוהול (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

סייגים לבדיקות

 

המחירים ברשתות השיווק נכונים לתאריך 20.2.18 ונלקחו מנתוני הרשתות שבמאגר המחירים האינטרנטי דרך פלטפורמת פרייסז. המחירים ברשתות חנויות האלכוהול נאספו על ידי סיירים של המועצה לצרכנות בין התאריכים 18-20.2. תועדו מחירים ב-4 סניפים של רשת בנא משקאות ו-4 סניפים של רשת יין בעיר. המחיר המוצג בטבלה למעלה הוא מחיר בממוצע רשתי. המחירים ברשתות השיווק לא כוללים את סניפי אילת וסניפי האינטרנט. מבצעים נלקחו בחשבון מלבד מבצעים אשר מותנים בחברות במועדון או בכרטיס אשראי כזה או אחר . מחירי מבצעים אלו עשויים להראות מחיר קופה שונה מזה שתועד. מוצרים אשר לא נמצאו במספר רב של רשתות או שלגביהם היה ספק לגבי זיהוי מדויק של המוצר הורדו מרשימת המוצרים המקורית
הנתונים לא כוללים את כל הרשתות והסניפים בארץ.
ט.ל.ח
 


ממצאי בדיקת אוזני המן

 

הבדיקה מראה כי כמעט בכל רשתות השיווק וגם במאפיות המחיר של הסוגים השונים זהה. כלומר אין הבדל במחיר בין מילוי שוקולד לפרג לדוגמא.  המחירים במאפיות בדרך כלל יקרים יותר. כמובן שבדקנו מספר מצומצם מאוד של מאפיות וסביר להניח כי יש מאפיות ביתיות פשוטות זולות יותר אך באופן כללי נראה כי זו המגמה.  מי שרוצה לפנק את עצמו ולקנות אזני המן ברולדין למשל ייאלץ להיפרד מ 120 שקלים עבור קילו ! יש תמונות המגבות את המחיר הזה והוא נמצא במספר סניפים שונים.

 

 

סייגים לבדיקה


המחירים ברשתות השיווק נלקחו משידורי הרשתות למאגר המחירים הממשלתי באמצעות פלטפורמת פרייסז. המחירים נכונים לתאריך 20.2.18 
ברשתות השיווק מדובר על מחירי ממוצע של הרשת 
המחירים לא כוללים סניפים באילת וסניפי אינטרנט 
המחירים כוללים מבצעים למעט מבצעים אשר תלויים בכרטיס מועדון / כרטיס אשראי ואלו עשויים להשפיע על המחיר בקופה. 
הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות והסניפים בארץ ולא את כלל המאפיות בכל עיר . 
ט.ל.ח