המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 19/06/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: מדוע המוצרים מופחתי הסוכר יקרים יותר?
משרד הבריאות קורא לציבור להפחית את צריכת הסוכר. אבל בדיקת סיירת המועצה לצרכנות מגלה, מוצרים ללא סוכר נמכרים במחירים גבוהים פי כמה מאותם המוצרים בדיוק שמכילים הרבה סוכר

 


 

שוב מתברר שבריא יותר הוא גם יקר יותר. את הקמפיין של משרד הבריאות שרץ בחודשים האחרונים נגד צריכת משקאות ממותקים, היה קשה לפספס. הוא הזהיר את הציבור כי צריכה מוגזמת של סוכר מזיקה לבריאות, וכחלק מהמגמה הכלל עולמית של התגברות המודעות לתזונה בריאה ולדיאטה, נרשמה עלייה במכירות ברשתות במוצרים ללא סוכר.

 

למי שבוחר להפחית את הסוכר בשתייה ובמאכלים שהוא צורך, בדקנו כמה יעלה השדרוג הזה, ומתברר שברוב המקרים ניאלץ לשלם יותר.

 

- שוקולד פרה של עלית עולה ביינות ביתן כארבעה שקלים, ואילו השוקולד ללא הסוכר עולה כשלושה עשר שקלים, פער של מאה תשעים ושניים אחוזים.

 

- גם בממרח השוקולד הפערים בין הממרח הרגיל למופחת הסוכר עצומים. לא פחות מ-235 אחוזים יותר ברשת חצי חינם. חטיפי הדגנים החלו לשווק גרסאות ללא תוספות סוכר.

 

- חטיף דגנים עם שוקולד חלב ללא סוכר של קורני עולה בממוצע עשרים וחמישה אחוזים יותר מהחטיף המסוכר.

 

- למי שרוצה לבשל עם צ'ילי מתוק ללא תוספת סוכר, ייאלץ לשלם עליו עוד שניים, שלושה שקלים, שלושים וארבעה אחוזים יותר. גם דבש מופחת סוכר עולה ברשת יוחננוף שניים עשר שקלים יותר מדבש רגיל של יד מרדכי.

 

- המוצרים בהם לא מצאנו ביניהם פערים הם שוקו יטבתה רגיל ושוקו יטבתה ללא סוכר, ודגני הבוקר של עוגי.

 

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, הגיב לממצאים: "מוצרים מופחתי סוכר יתגלו כיקרים יותר ברוב המקרים. הסיבה לכך היא נכונות של הצרכנים לשלם יותר עבורם, ותהליך ייצור מעט יקר יותר. אבל ערנות צרכנית יכולה להוזיל גם פה את הקנייה, בגלל הפערים הגדולים בין הרשתות. הרשתות שמוכרות במחיר הגבוה ביותר הן גם לא במקרה הרשתות העירוניות."

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 69 מוצרים בהסתמך על מידע שנאסף ב- 15/06 ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח שנערכו בתאריכים 13-14/06. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.


הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, בממוצע רשתי, עומד על 25% פער של כ- 210₪ בין הרשתות השונות בעבור אותם המוצרים. את טבלת הממוצע הרשתי מובילה רשת רמי לוי ואחריה נמצאות רשתות סופר דבאח (רק 3 סניפים) , יוחננוף ואושר עד. סניף סופר דבאח  בעין המפרץ מוביל את רשימת עשרת הסניפים הזולים. אחריו ניתן למצוא את רמי לוי עם 7 סניפים ברשימה, שופרסל דיל ויוחננוף עם סניף אחד כל אחת. בטבלת הסניפים היקרים אנו מוצאים כמו כל שבוע את טיב טעם , שופרסל שלי ומחסני להב.

 

רשימת 20 הסניפים הזולים ביותר השבוע
 


 

התרגלנו שרמי לוי הינה רשת המעודדת תחרות אזורית ותורמת לירידת מחירים באזור. ייתכן ודוגמא טובה לכך ניתן לראות השבוע בכניסתם של שני סניפים מרחובות : שופרסל דיל ויוחננוף לעשיריה הראשונה. בעבר, בדרך כלל רחובות לא היתה מהערים הזולות ולכן אפשר לשער ולהניח כי פתיחת הסניף החדש של רמי לוי בעיר לפני כחודש גרם להורדת מחירים בסניפים שנמצאים בקרבה גיאוגרפית אליו.

אנחנו מרבים להזכיר ולשבח את התחרות שסופר דבאח מספקת לרמי לוי אבל אם מסתכלים בנתונים מבינים שצריכים לקחת את הדברים בפרופורציה. הסניף בעין המפרץ הוא אמנם הזול ביותר מבין אלו שנבדקו אבל הפער בינו לבין הסניף השני והלא כל כך מרוחק ממנו הוא מעל ל-100 ₪ על אותו סל מוצרים. הסניף השלישי בצומת מגדל יקר בכמעט 150 ₪ מזה שבעין המפרץ . לכן, נשאלת השאלה האם מדובר ברשת זולה או שמא בסניף זול אחד שמתאים את עצמו לתחרות הגדולה באזור שלו?


לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן