המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 28/01/2018

בדיקת המועצה לצרכנות: המחירים האחידים והיקרים של מוצרים במזנוני תחנות הרכבת
סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מקיפה ב-44 תחנות רכבת מנהריה בצפון ועד באר שבע בדרום וגילו מחירים אחידים וגבוהים בתחנות. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "אנו קוראים לרכבת ישראל ולמשרד התחבורה להרים את הכפפה ולהוריד את המחירים לכולנו כצרכנים"

 


אם גם אתם נזקקים לשירותי רכבת ישראל ונאלצים לשלם כסף רב במזנונים, אתם לא לבד. יצאנו לבדוק מה מצב תחנות הרכבת הן מבחינת המחירים במזנונים, הן מבחינת החניה והגישה בתחבורה הציבורית והן מבחינת שירותים נוספים כגון כספומטים, מודיעין, קופות, נגישות ועוד. הבדיקה כללה 44 תחנות רכבת, מנהריה בצפון ועד באר שבע בדרום. באופן כללי, תחנות הרכבת מסודרות ונקיות וברובן יש אבזור אשר נועד להקל על הנוסע.

 

מבחינת חניה ותחבורה ציבורית, כל תחנות הרכבת, גם אלו המרוחקות והמבודדות יותר מקושרות לקווי אוטובוס וזו בשורה חיובית לציבור הנוסעים. מספר הקווים, המסלול והתדירות שלהם נקבע כמובן ע"י משרד התחבורה.

 

נושא החניה הוא בעייתי יותר: ע"פ בדיקת סיירי המועצה לצרכנות, בכ-80% מהתחנות שנבדקו יש חניה חינם אך לא ברור כמה מקומות חניה מוגדרים כחינם. נושא החניה מהווה בעיה גדולה בלא מעט תחנות רכבת, אשר גם אם יש בהן חניות חינם הרי שהן בתפוסה מלאה כבר בשעות הבוקר המוקדמות. אם לוקחים בחשבון כי רוב הנוסעים משאירים את מכוניתם ליום שלם אז למעשה צרכנים רבים לא נהנים מחניה חינם.

 

מבחינת מחירי המזון והמשקאות, בתחנות הרכבת קיים זכיין אחד בלבד "קפה עלית". מבין 44 התחנות שהסיירים בדקו ב-30 יש מזנון ואילו ב-14 תחנות קטנות יותר אין מזנון. בדקנו מחירים של מספר מוצרים ואלו הנתונים שמצאנו. כאמור המחירים זהים בכל התחנות:

 

 

כמו המזנונים בתחנות הרכבת, כך נראה שגם בכספומטים הפרטיים שנמצאים בתחנות יש אחידות בגובה העמלה (5 ₪) ובגובה מגבלת המשיכה (400 ₪).

 

נושא חשוב נוסף שבדקנו הוא עניין הנגישות של נכים עם כסאות גלגלים. כל התחנות נגישות, אם באמצעות מסלול יעודי או באמצעות מעליות. הנוהל אחיד לכל התחנות: יש לתאם את הנסיעה מראש. במידה ונכה מגיע לתחנה ללא תיאום, לפי דברי נציגי הרכבת, ייעשה מאמץ להעלות אותו לרכבת בזמן.

 

סיירי המועצה בדקו האם בתחנות הרכבת יש עמדת מודיעין ומכונות אוטומטיות לרכישת כרטיסים. הממצאים מראים כי במרבית התחנות או שיש עמדת מודיעין או שהקופה משמשת גם כעמדת מודיעין וזמינה לאורך כל שעות פעילות הרכבת בתחנה. מעבר לכך, נראה כי גם בתחנות קטנות יותר הנוסע יכול לקבל מידע מצוות העובדים. מלבד תחנה אחת בה מכונה אחת לא היתה תקינה, בכל התחנות כל המכונות האוטומטיות לרכישת כרטיסים היו תקינות.

 

מנכ"ל המועצה לצרכנות, ג'וש גולדשמיד: "בעשרות תחנות רכבת שבדקנו מצאנו מחירים גבוהים. מדובר בזכיין אחד ואנחנו קוראים לרכבת ישראל וגם למשרד התחבורה להרים את הכפפה ולהוריד את המחירים לכולנו כצרכנים".

 

לצפיה בכתבה מתוך התוכנית הכלכלית בערוץ 12: