המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 19/05/2020

בדיקת המועצה לצרכנות: זינוק במחירי האלכוג'ל, מגבונים לחיטוי וחומרי ניקוי
בחלק מהרשתות נרשמו עליות מחירים של עשרות אחוזים. גם בשמים ומוצרי קוסמטיקה התייקרו בהיעדר דיוטי פרי. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "לא יעלה על הדעת כי מכלול המשבר הכלכלי יועמס דווקא על כתפי הצרכנים"

 


עד כמה רשתות השיווק העלו את מחירי המוצרים שאנחנו כל כך זקוקים להם דווקא בימים אלו כגון מגבונים היגיינים ואלכוג'ל? מסתבר שהרבה מאוד. מבדיקה שערכה המועצה לצרכנות באמצעות אתר פרייסז עולה תמונה של עליה של עשרות רבות של אחוזים בפער המחירים של המוצרים מדצמבר 2019 למאי 2020, ואפילו עליה בחודשיים האחרונים ממרץ למאי.

 

כפי שניתן להתרשם מהטבלאות המצורפות, במוצר מגבונים היגיינים לידיים 70% אלכוהול אלכוג'ל 20 יחידות נרשם פער של 66.8% ברשת קינג סטור מדצמבר למאי. גם ברשת חצי חינם נרשמה עליה של 51%, ברשת ויקטורי נרשמה עליה של 44% וברשת רמי לוי 40%. יש לציין לטובה את הרשתות בי, זול ובגדול, סופר ברקת ופרש מרקט בהם לא נרשמה עליה.

 

גם במוצר ג'ל לשמירה על היגיינת הידיים תפוח אלכוג'ל 500 מ"ל התמונה עגומה. ברשתות קואופ שופ וקינג סטור נרשמה עליה של מעל ל-80%. ברשת סטופ מרקט 64% ברשת ויקטורי 51% וברשת זול ובגדול 49%. ברשתות בי, מגה בעיר, מחסני השוק, סופר-פארם וסופר ברקת לא נרשמה עליה ואף בחלקן נרשה ירידה.

 


בשל סגירת הדיוטי פרי, בדקנו גם את מחירי הבשמים וגם שם חלק מהרשתות העלו מחירים. למשל, בושם לאשה אומניה אמטיסט אד"ט בולגארי 100 מ"ל מחירי עלה מינואר למאי ב-18.3% בממוצע. במוצר בלו דה שאנל לגבר שאנל 150 מ"ל נרשמה עליה של 2.4%.

 

גם במוצרי הטואלטיקה נרשמו עליה מחירים. למשל במוצר ג'ל למדיח בניחוח לימון פיניש 1 ליטר נרשמה עליה של 17.6%. בתרסיס מנקה ומחטא לניקוי כללי 99.9% בניחוח לימון דיטול 750 מ"ל נרשמה עליה של 20.4%. במוצר מסיר אבנית מקומקום אנטי קאלק סנו 700 מ"ל נרשמה עליה של 27.8%.

 

 

עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות, הגיב לממצאים: "לא יעלה על הדעת כי מכלול המשבר הכלכלי יועמס דווקא על כתפי הצרכנים, שנאלצים להתמודד עם עליות מחירים תלולות במגוון תחומים, ולצד זה עם הפרה כמעט גורפת של הסכמי ההתקשרות שלהם בכל תחומי החיים – גני ילדים, חדרי כושר, חוגים, ועוד, שהמפעילים שלהם דרשו להמשיך לקבל מחיר מלא למרות שהעסקאות התרוקנו מתוכן. התמיכה הכלכלית הניתנת מהמדינה לבתי העסק נועדה בין השאר למנוע מצב של עליית מחירים תלולה, מתוך מחשבה כי ההטבות יגולגלו לכיוון הצרכנים, לפחות בחלקן. לצערנו, התמונה שונה".

 

המחירים הם ממוצע חודשי רשתי כפי שהתקבלו מפרייסז (לחודשים דצמ,ינו ומרץ המחיר הינו ממוצע לכל החודש, לחודש מאי ממוצע מ 1-13.5.2020). המחירים כוללים מבצעים ( לא מבצעי אשראי ומועדון)