המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 21/01/2019

בדיקת המועצה לצרכנות לט"ו בשבט: פערים של עשרות אחוזים במחירי הפירות היבשים
המועצה לצרכנות ערכה בדיקה השוואתית של 22 מוצרים במאות סניפים של רשתות השיווק וגילתה פערים שמגיעים לעשרות ואף מאות אחוזים. מסקר של הלמ"ס עולה כי מרבית האוכלוסייה, כשני שלישים (64%), מעדיפים מוצרי מזון תוצרת הארץ

 

חולצות


ט"ו בשבט הוא כידוע החג בו  נהוג לאכול את הפירות שהשתבחה בהם ארצנו, אבל  ברשתות שיווק ובשווקים מרבית מהפירות היבשים והפיצוחים משבחים דווקא פירות של תורכיה, המזרח הרחוק וארצות הברית. מסקר של הלמ"ס  עולה כי מרבית האוכלוסייה, כשני שלישים (64%), מעדיפים מוצרי מזון תוצרת הארץ. גם מסקר לא מייצג שהעלתה המועצה לצרכנות בעמוד הפייסבוק שלה, מעל מחצית מהגולשים מצדדים ומעדיפים פירות יבשים מתוצרת הארץ, גם בשל  בעיות כשרויות רבות בתוצרת חו"ל .

 

בתקן 1295 (לפירות יבשים  של מכון התקנים מצוין כי "כשרוכשים פירות יבשים בתפזורת כדאי לוודא כי בקרבתם נמצאת האריזה המקורית (שנארזה ע"י היצרן) ובמקום בולט לעין קיימת תווית המסומנת בפרטים של שם המוצר וארץ הייצור שלו". לצפיה בתקן לחצו כאן >>
 

יו"ר המועצה לצרכנות עופר מרום  קורא לרשתות השיווק לציין במקום בולט את מקור הפיצוחים או הפירות היבשים גם כדי לקיים את לשון החוק וגם כדי לאפשר לצרכן רכישה מושכלת לפי בחירתו"

 

מבדיקת מחירי הפירות היבשים עולה כי קיימים פערים של עשרות ואף מאות אחוזים בין הרשתות. מועצה לצרכנות עכרה בדיקה השוואתית של 22 מוצרים בינהם אגוז מלך, פקאן, בננה צ'יפס, משמש מיובש, צימוקים, שזיף מיובל, שקדים, ותמר מג'הול. כפי שניתן להתרשם מהטבלה המצורפת, קיימים פערים אדירים בין הרשתות. למשל, במחיר אגוז מלך קלוף 200 גרם קיים פער של 159% בין הרשת הזולה לרשת היקרה. גם במחיר המשמש המיובש 200 גרם קיים פער אדיר של 145%.

 

טבלה ההשוואה (לחצו להגדלה)

 

 

סייגים לבדיקה

מחירים מעודכנים לתאריך 14.1.19 בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז
מחירים בממוצע רשתי
סניפי האינטרנט ואילת אינם נכללים בדו"ח.
חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.
הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות והסניפים בארץ
יש לקחת בחשבון כי בפירות יבשים קיים סיכוי לפערים באיכות ,טריות וגודל הפרי והבדיקה אינה מתייחסת לפרמטר זה

ט.ל.ח