המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 26/06/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: האם על מוצרים דלי נתרן נאלץ לשלם יותר?
סיירי המועצה לצרכנות יצאו למשימה מיוחדת: להשוות מוצרים דלי נתרן למקבילים שלהם על המדף עם כמות נתרן רגילה. הממצאים מדאיגים. וגם: הסניפים וזולים והיקרים בישראל ומה קורה בתחרות באיזור הגליל המערבי?

 


 

אחרי שמשרד הבריאות הכריז מלחמה במלח שאנחנו אוכלים, בדקנו מדוע מוצרים דלי נתרן עולים לנו כל כך הרבה כסף.  הקמפיין של משרד הבריאות שקורה לציבור להימנע מחטיפים ומאכלים עתירי נתרן, עורר סערה בעולם המזון. הקמפיין הזהיר כי בישראל צורכים פי שניים יותר נתרן מהמומלץ ו -75 אחוזים מהנתרן מגיע ממזון מעובד.

 

נראה שגם במקרה של מוצרים מופחתי נתרן, על בריאות נאלץ לשלם.

 

טונה בשמן של סטרקיסט עולה ברשת יוחננוף כ-22 שקלים ואילו הטונה דלת הנתרן עולה כ-25 שקלים. חמישה עשר אחוזים יותר.

 

מלח הארץ שמכיל חמישים אחוז פחות נתרן עולה 65 אחוזים יותר מהמלח הרגיל ביש בשכונה ופי 2 ברשת יש חסד.

 

רוטב סויה של קיקומן עולה ביוחננוף כ-14 שקלים ואילו אותו הרוטב בדיוק רק דל נתרן עולה כ-24 שקלים, עשרה שקלים יותר.

 

פטריות שמפיניון דלות נתרן עולות שבעה שקלים, 79 אחוזים יותר מהפטריות הרגילות.

 

מוצרים שדווקא לא מצאנו בהם פערים הם גבינה לבנה וקוטג' מופחתי נתרן, נקודה שמעלה שאלה האם בהכרח צריך לשלם יותר על הטכנולוגיה הזו או שזה ניסיון של הרשתות והיצרנים להרוויח עוד קצת כסף.

 

צביקה וושלר, סמנכ"ל המועצה לצרכנות, הגיב לממצאים: "בחלק מן המקרים הסיבה באמת נעוצה בעלויות ייצור גבוהות יותר, אבל בחלק אחר מן המקרים הסיבה היא פשוט היצע וביקוש. המשווקים מנצלים את הטרנד הבריאותי כדי להעלות מחיר. ככל שצרכנים יעדיפו לקנות את המוצרים האלה וידרשו מחיר זול יותר, כך התחרות תגבר על פלח השוק הזה והמחירים יירדו".

 

לצפיה בנתונים לחצו על הטבלה

 


 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 69 מוצרים בהסתמך על מידע שנאסף ב- 22/06 ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח שנערכו בתאריכים 20-21/06. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הסל הזול ביותר שנמצא ליקר ביותר, בממוצע רשתי, עומד על כ- 23% פער של כ- 200₪ בין הרשתות השונות בעבור אותם המוצרים. את טבלת הממוצע הרשתי מובילה רשת סופר דבאח (רק 3 סניפים).צמודה מאוד אליה נמצאת רמי לוי ואחריהן  יוחננוף ואושר עד.

 

סניף סופר דבאח  בעין המפרץ מוביל גם השבוע את רשימת עשרת הסניפים הזולים. אחריו ניתן למצוא את רמי לוי עם 6 סניפים ברשימה, שופרסל דיל , יוחננוף ומחסני השוק עם סניף אחד כל אחת. בטבלת הסניפים היקרים אנו מוצאים כמו כל שבוע את טיב טעם , קואופ שופ ומחסני להב.

 

נקודות ששוה לשים לב לגביהם: הציר שבין צומת הצ'קפוסט לנהריה ממשיך להיות עם תחרות חזקה. גם השבוע , חמישה סניפים מבין עשרת הסניפים הזולים ביותר נמצאים באזור גיאוגרפי זה.

 

פעמים רבות הראנו כי אם נשווה מחירים נגלה שבמרחק לא גדול ממקום הקנייה שלנו אפשר למצוא את אותו סל במחיר זול יותר . השבוע צדה את עיננו רשת יוחננוף: הסניף הזול ביותר ברשת נמצא באזור התעשיה ברחובות  והיקר ביותר נמצא גם כן ברחובות ובצומת בילו הסמוכה.

 

למעשה , במרחק של 5-8 ק"מ , כ-10 דקות נסיעה ניתן למצוא סל זהה בעלות הנמוכה ב-8% . זהו פער גדול של עשרות רבות של שקלים ואם מחשבים קנייה כל שבוע אזי מדובר בפער משמעותי ביותר.

 

שימו לב לטבלת פערים בתוך הרשתות שיצאו הזולות ביותר בבדיקה השבוע

 


 

 


לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן