המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 24/12/2017

בשוק? אצל הירקן? או ברשת השיווק? בדיקת המועצה לצרכנות: היכן הכי משתלם לרכוש פירות וירקות?
סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מקיפה בשווקים, בירקניות וברשתות השיווק ברחבי הארץ וגילו פערי מחירים גדולים משוק לשוק ומרשת לרשת. בירקניות נמצא הסל עם המחירים הגבוהים ביותר.

 

 

פירות וירקות, אלו מוצרים שניתן למצוא אותם בכל מקום ואכן מבחר המקומות לרכישה גדול מאוד: הן ברשתות השיווק, הן אצל הירקנים השכונתיים והן בשווקים. לאחרונה יצאו סיירי המועצה לצרכנות לבדיקה מקיפה שכללה רשתות שיווק, חנויות ירקות ברחבי הארץ, ו-9 שווקים שונים: שוק באר שבע, שוק אשקלון,  שוק הכרמל תל אביב, השוק ראשון לציון, שוק רחובות, שוק רמלה, שוק רובע ב' אשדוד, שוק קרית אתא  ושוק תלפיות חיפה. נבדקו מחירי קילוגרם אחד של בצל יבש, גזר, מלפפונים, עגבניות, פלפל אדום, תפוז, תות שדה, בננות ותפוח אדמה לבן.

 

בדיקת מחירי ירקות ופירות בשווקים- המועצה לצרכנות - דצמבר 2017

 

 

הבדיקה נערכה בתאריכים  18-19/12 
הסיירים הונחו לבדוק מחירים של 5 דוכנים שונים בכל שוק . המחיר המוצג בטבלה כמחיר השוק הוא מחיר ממוצע של הדוכנים הללו. במידה ובשוק לא נמצאו 5 דוכנים שמוכרים את הירק / הפרי, נבדקו המחירים בדוכנים. שוק קרית אתא הוא השוק בו נבדקו הכי מעט דוכנים - 2. יש לקחת בחשבון כי בירקות ובפירות קיים סיכוי לפערים באיכות המוצר והבדיקה אינה מתייחסת לפרמטר זה. מאחר שמדובר במחירי ממוצע של מספר דוכנים יחד ומאחר שמדובר במספר קטן של ירקות ופירות , לא יהיה נכון להתייחס לשוק כזה או אחר במונחים "הכי זול או הכי יקר".

 

בדיקת מחירי ירקות ופירות ברשתות השיווק-המועצה לצרכנות- דצמבר 2017

 

 

• מחירים  מעודכנים לתאריך 19/12/17    בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז מחירים בממוצע רשתי. סניפי האינטרנט ואילת אינם נכללים בדו"ח. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.  

 

השוואת מחירים ירקניות/שווקים/סופרים - המועצה לצרכנות-דצמבר 2017

 

 

הסיירים בדקו באופן מדגמי 27 ירקניות  בערים בהם נבדקו גם שווקים. הבדיקה נערכה בתאריכים 18-19/12. מחירי הירקות והפירות בירקניות כפי שמופיעים בטבלה זו הם מחירי ממוצע של כלל הירקניות תות שדה הורד מהשוואה זו בשל שתי סיבות:
1 בחלק מהירקניות אין תות שדה בתפזורת אלא רק באריזות של כחצי קילו . יתכן והמחיר הוא אינו בדיוק של קילו  אחד.

2 בחלק גדול מרשתות השיווק לא מופיע מחיר תות שדה בתפזורת אלא רק ביחידות (אריזות).

יש לקחת בחשבון שממוצעי רשתות השיווק כוללים מגוון טווחי המחירים וייתכן כי רשת ספציפית כזו או אחרת זולה יותר ממחירי השווקים. הבדיקה אינה מתייחסת לאיכות וטריות הירקות והפירות.