המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 01/09/2019

בדיקת המועצה לצרכנות: היכן הכי משתלם לרכוש ציוד לבית הספר ומה חושבים על כך ההורים?
סקר המועצה הישראלית לצרכנות באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה מעלה כי כמחצית מהורים מעריכים כי ההוצאות עלו יחסית לשנה שעברה, ועומדות על למעלה מ 2,000 ₪ לילד

 

חולצות


כמה עולה להורים חינוך "חינם" של ילדיהם,  מסקר המועצה לצרכנות  באמצעות גיאוקרטוגרפיה כי מדובר באלפי שקלים לילד בממוצע. הסכום מוצא על  ציוד, הסעות, תל"ן, (-לא כולל חוגים, מועדוניות/צהרונית, שיעורי עזר, ועד כיתה וימי הולדת ), למעלה ממחצית הנשאלים (55 אחוז) מרגישים שהוצאות עלו יחסית לשנה שעברה.


פחות משליש מהנשאלים עורכים השוואות מחירים לפני היציאה לקניות ציוד לבית הספר (26% ), 11% לא עורכים אף פעם השוואות. 


מנתוני הסקר עולה ש 1 מכל 5 משפחות קונה חולצות חדשות לבית הספר ללא קשר למצבן, ו 55% בקירוב קונים רק אם החולצות בלויות או לא מתאימות. 21% רוכשים ספרי לימוד חדשים, ומרבית הנשאלים  67% שואלים את ספרי הלימוד במסגרת תוכנית השאלת ספרים של משרד החינוך.


גובה ההוצאה תלוי:  סל לבית ספר תיכון גבוה מעלות סל לבית ספר יסודי); סל מותגים אותו רוכשים רק 5% מההורים יקר יותר מסל מעורב אותו קונים  כ 60% מההורים. הוזלת הסל יכולה להיעשות בשימוש חוזר בציוד שנקנה בשנים הקודמות, כך נוהגים 73% מההורים.


ילקוט/תיק בית ספר הוא אחד המרכיבים היקרים בסל  (300-200 שקל )כ 60% מההורים ציינו כי הם  קונים ילקוט חדש רק פעם בכמה שנים, ו  17% מעידים כי הם קונים ילקוט חדש בכל שנה.


חולצות לבית הספר היא הוצאה של כ 200 ₪ בשנה לפחות (חולצות עם שרוול קצר, חולצות שרוול ארוך, חולצות לבנות לטקסים ואירועים, וסווטשירט אחד לפחות. למעלה מ 20 אחוז מההורים קונים חולצות חדשות בכל שנה, כמחצית 54% קונים חלק מהחולצות בהתאם למצבן.


מחברות, כלי כתיבה, חוצצים, שמרדפים וקלסרים הם מוצרים שאינם מתכלים, ולמרות זאת כשליש מההורים 27% קונים את כל הציוד – חדש, וכ 70 אחוז משתמשים בציוד משנה שעברה ועורכים "השלמות" במידת הצורך.

 

חוק חינוך חובה לא כולל מלבד ספרי לימוד וציוד גם הוצאות נוספות ובניהן: תל"ן,   טיולים, מסיבות, ספרים, ביטוח, הסעות, ושכר לימוד בבתי ספר ייחודים ואולפנות . כ 40 אחוז מעריכים כי התוספת עומדת על עד 1000 שח נוספים לכל ילד, 30 אחוזים ישלמו עוד כ 2000 ₪ לשנה, 27 אחוזים ישלמו מעל ל 2000 ₪ בשנה.


66 אחוזים מההורים לילדים מעידים כי לא נעזרו במורה פרטי, הוצאה העומדת על מאות שקלים נוספים כל חודש.


מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר מרום  מדגיש את חשיבות החינוך הפיננסי כשיעור חובה בבית הספר ועד אז מעביר את הכדור להורים  " עם קצת חשיבה, אפשר להפוך את חווית הקניות של חזרה לבית הספר לשיעור בהתנהלות פיננסית בו הילד  לומד בין "רוצה" ו "צריך   כך, תציידו את הילד לא רק בתיק מתאים, אלא בתובנות צרכניות וכלכליות שילוו אותו שנים רבות ויהפכו אותו לצרכן חכם יותר".

 

בדיקת מחירי ציוד לבית הספר (לחצו להגדלה)

 

מבדיקה שערכה המועצה לצרכנות עולה פערי מחירים גדולים בין הרשתות על אותם מוצרים. כך למשל, תיק אורטופדי X-BAG "קל גב" נמצא פער של 51 שקלים בין הרשת הזולה והיקרה ביותר. עבור תיק טרולי X-BAG Trolley "קל גב" נמצא פער של 54 שקלים. עבור מספריים 5.5 - בעוד שברשת הזולה ביותר הם יעלו רק 0.90 ש"ח, ברשת היקרה ביותר הם יעלו 8.50 ש"ח. גם עבור 30 מדבקות לשנות נמצאו פערים של עשרות אחוזים. להלן ממצאי הבדיקה המלאים (לחצו להגדלה):

 

 

 

סייגים לבדיקה:
·         מחירים  מעודכנים לתאריך 30.07.19    בהתאם לנתונים שהוצגו באתרי האינטרנט של החברות.
·         מחירים בממוצע רשתי .
·         הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות והסניפים בארץ