המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 13/05/2020

בדיקת המועצה לצרכנות: האם הרשתות אכן מוכרות בשר טחון במחיר מופחת?
אמנם בהנחיית משרד הכלכלה ניתן לרכוש ברשתות השיווק בשר טחון מיובא וטרי ב-32-29 שקל לק"ג ולהציב שלט בולט לצידו, אולם מבדיקת המועצה לצרכנות עולה כי לא בכל הסניפים ברשתות ניתן למצוא בשר כזה

 


על אף הנחיית משרד כלכלה, לפיו רשתות השיווק ימכרו בשר טחון מיובא וטרי במחיר מפוקח ב-32-29 שקל לק"ג, מבדיקה מדגמית שערכנו עולה תמונה כי לא בכל הסניפים של הרשתות ניתן למצוא בשר כזה.

 

הבדיקה נערכה ב-16 סניפים: יוחננוף חדרה, יוחננוף אור יהודה, רמי לוי ירושלים, רמי לוי פתח תקווה, שופרסל דיל יהוד, מגה בעיר פתח תקווה, יינות ביתן אור יהודה, אושר עד ירושלים, מגה בעיר גן יבנה, יינות ביתן אשדוד, ויקטורי גן יבנה, ויקטורי חדרה, שופרסל שלי בנימינה, חצי חינם חולון, שופרסל דיל יבנה, שופרסל שלי פתח תקווה. תאריכים ושעת הבדיקה מופיעים בטבלה.

 

כפי שניתן להתרשם, רק ב-5 מתוך 16 הסניפים ניצן למצוא שילוט לגבי בשר טחון במחיר מפוקח וב-6 סניפים בלבד קיים בשר במלאי: יוחננוף חדרה,יוחננוף אור יהודה, רמי לוי ירושלים, שופרסל דיל יהוד, אושר עד ירושלים ושופרסל שלי בנימינה. המחיר הזול ביותר שמצאנו היה ברמי לוי ירושלים: 29 ש"ח לק"ג. באושר עד ירושלים המחיר עמד על 29.9 ש"ח ובסניפי יוחחנוף בחדרה ואור יהודה על 31 ש"ח לק"ג.

 

 

ההסברים שקיבלו הסיירים שלנו היו מגוונים. בסניף רמי לוי בפ"ת הוסבר שמחיר הבשר הוא החל מ- 43.90 ₪ בשל הכשרות המחמירה של הבשר. בסניף יינות ביתן אור יהודה הוסבר על ידי הקצב שהבשר שנמצא במחיר מפוקח של 40 ₪ הוא בשר קפוא באיכות ירודה "והם לא מביאים בשר באיכות לא טובה". הסניף מגה בעיר גן יבנה נאמר שאין בשר בפיקוח. עם זאת, נאמר שישנם בשרים טריים זולים יותר שמיובאים מחו"ל אך אינם במלאי נכון לזמן הביקור. בסניף יינות ביתן אשדוד הוסבר שמדובר בבשר פולני מיובא שמחירו 32 ₪ והרשת היא שקובעת מתי הבשר יגיע. הקצב אמר שבדרך כלל בסניף זה מוצב שילוט קבוע על מחיר הבשר שבפיקוח אך כשנגמר הבשר, הקצב מסיר את השילוט כדי שלקוחות לא יבקשו את הבשר שאזל. בסניף ויקטורי חדרה הוסבר ש ישנו לפעמים בשר מפוקח. מדובר בבשר מופשר מייבוא שעלותו הייתה 40 ₪. הקצב אמר שהרשת מחליטה מתי להביא את הבשר.

 

מהמועצה לצרכנות נמסר בתגובה: "מדובר בתוכנית שמטרתה להקל את העומס הכלכלי על הצרכנים ולאפשר להם לרכוש בשר במחיר שווה לכל נפש, אינה משיגה את מטרתה, שכן המידע אינו נגיש, אין פיקוח לא על חובת הנגשת המידע לצרכנים ולא על כמויות שיש לספק, ולבסוף, עולה חשש שכל הניסיונות להסרת חסמים אינם מתגלגלים לכיסו של הצרכן, שכן הוא אינו יודע שישנה אפשרות לרכוש בשר בהטבה, המשווקים אינם מיידעים, ובפועל, גם אין כמויות מספקות".

 

לקריאה נוספת מתוך את ynet לחצו כאן >>

 

תמונות מתוך הביקורות שנעשו

 

חצי חינם  חולון

 

מגה בעיר פתח תקוה

 

אושר עד ירושלים

 

רמי לוי פתח תקוה

 

שופרסל דיל יבנה

 

יינות ביתן אור יהודה