המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 26/06/2018

בדיקת המועצה לצרכנות: מחירי מוצרי טואלטיקה נבחרים ברשתות הפארם הגדולות בישראל גבוהים בכ-8% מרשתות השיווק
המסקנה: מוצרי טואלטיקה ופארם לא קונים רק ברשתות הפארם. לראשונה הבדיקה כוללת גם את רשתות סמארט פארם וגוד פארם, בבדיקת שטח ע"י סיירים

 

חוף


המועצה הישראלית לצרכנות ערה לתמורות בשוק הפארם ולשינויים שהתרחשו בו לאחרונה: שינויי בעלות של רשתות פארם קיימות, פיצול רשתות וכניסת שחקנים חדשים לשוק, כך שקיימות היום בשוק זה 4 רשתות עיקריות: סופר פארם, ניו פארם, גוד פארם וסמארט פארם.

 

מכיוון שאנו נמצאים בתהליך של שינוי בתחום זה, עורכת המועצה לצרכנות סקרים והשוואות מחירים של מוצרי טואלטיקה שונים ברשתות הפארם וברשתות השיווק, על מנת לאתר מגמות ולבחון כיצד השינויים בשוק הפארם משפיעים על כיסו של הצרכן הישראלי.

 

בבדיקה החודשית של תחום הטואלטיקה על ידי המועצה הישראלית לצרכנות,  נבדקו מחירים של עשרות מוצרים במאות סניפי פארם ובמאות סניפים של רשתות שיווק, בפריסה ארצית רחבה.

 

בבדיקה הנוכחית בדקה המועצה לצרכנות 30 מוצרים. בין המוצרים שנבדקו: דאודורנטים שונים (5 סוגים), משחות שיניים (7 סוגים), שמפו (3 סוגים), מוצרי היגיינה- טמפונים (5 סוגים) ועוד.

 

הרשתות שנבדקו בבדיקה זו היו: רשתות השיווק יינות ביתן, שופרסל דיל ורמי לוי ורשתות הפארם ניופארם, סופרפארם, סמארט פארם וגוד פארם. 3 רשתות השיווק ורשתות הפארם ניופארם וסופרפארם, המעלות את מחיריהן בהתאם לחוק שקיפות המחירים, נבדקו באמצעות אפליקציית פרייסז, ואילו 2 רשתות הפארם החדשות- גוד פארם וסמארט פארם שאינן מעלות את מחיריהן בפרייסז נבדקו באמצעות סיירים. 

 

זוהי פעם הראשונה שבה הבדיקה כוללת גם את רשת סמארט פארם, הרשת אינה מעלה את מחיריה למאגר המחירים ובהתאם בוצעה הבדיקה  על ידי סיירים. חשוב לזכור כי צורת הבדיקה בשטח, לעומת בדיקה באמצעות מאגר המחירים של פרייסז, היא שונה. מאחר ומדובר בשיטה אחרת, עלולה השוואה לבדיקה בשיטה השונה להביא להטיות ועיוותים בנתונים.

 

רשת נוספת שנבדקה היא רשת גוד פארם. מאחר ומדובר בקונספט שונה של חנות, במוצרים שבאריזות אחרות ובמשקלים שונים, ויתכן אף בקהל יעד שונה, רשת זו מוכרת מוצרים מוקטנים, ועל כן ההשוואה אינה אפשרית ואינה נכונה. רשת זו מוכרת מוצרים מוקטנים ועל כן בידיעה הנפרדת (המצ"ב) בוצע נירמול של הכמויות, כלומר שוקללו המחירים בהתאם ליחידת מידה קבועה.

 

בדיקת מוצרי טואלטיקה - המועצה לצרכנות - מאי 2018  (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)

 

 

ברשת סמארט פארם דגמה המועצה לצרכנות 30 מוצרים. בין המוצרים שנבדקו: דאודורנטים שונים (5 סוגים), משחות שיניים (7 סוגים), שמפו (3 סוגים), מוצרי היגיינה- טמפונים (5 סוגים) ועוד. זוהי פעם הראשונה שבה הבדיקה כוללת גם את רשת סמארט פארם, שכאמור נבדקה על ידי סיירים (הרשת אינה מעלה את מחיריה באפליקציית פרייסז ועל נשלחו סיירים לשטח). חשוב לזכור כי צורת הבדיקה בשטח לעומת בדיקה באמצעות מאגר המחירים של פרייסז היא שונה. מדובר בשיטה אחרת, מה שעלול להביא להטיות ועיוותים בנתונים.

 

רשת נוספת שנבדקה היא רשת גוד פארם. מאחר שמדובר בקונספט שונה של חנות, באריזות אחרות ובמשקלים שונים, ויתכן אף בקהל יעד שונה, לא ניתן להשוות סל מוצרים של רשת זו לרשתות האחרות. רשת זו מוכרת מוצרים מוקטנים, ועל כן בוצע נירמול של הכמויות, כלומר שוקללו המחירים בהתאם ליחידת מידה קבועה המופיעה גם ברשתות האחרות.

 

 

 

סייגים לבדיקות
פער של כ- 8% בממוצע בין רשתות הפארם שנבדקו לבין רשתות המזון שנבדקו. הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות והסניפים בארץ.
מאחר ומדובר בפעם הראשונה שבודקים את רשתות סמארט פארם וגוד פארם, ההמלצה היא שלא לפרסם את הנתונים של הרשת,  אלא לחכות לעוד בדיקה או שתיים, כדי לבדוק עקביות ברמת המחירים.

המחירים מעודכנים לתאריך 28.5.18 בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי ( הופק באמצעות פלטפורמת המחירים של פרייסז) .
הנתונים של רשתות סמארט פארם וגוד פארם תועדו בשטח בתאריכים 28-29/5 על ידי סיירי המועצה לצרכנות.

מספר המוצרים ברשימה ירד ל-30, בשל הוספת רשת סמארט פארם והצורך להתאים אליה את הרשימה. לכן אין להשוות את המחירים בבדיקה הנוכחית למחירים בבדיקות קודמות, משום שמדובר במספר מוצרים שונה בסל.
 
המחירים בממוצע רישתי.     
סניפי האינטרנט ואילת אינם נכללים בדו"ח.  
חשוב לציין:  מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי כרטיסי אשראי וחבר מועדון . מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.