המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 05/02/2020

בדיקת המועצה לצרכנות: פערי התיווך המופרזים של הרשתות במחירי התותים
איך ייתכן שחבילת תותים עולה לצרכן כמעט פי 3 ממה שהחקלאי מוכר אותה? תחקיר המועצה לצרכנות חושף מי גוזר עלינו קופון כל כך יקר? מנכ"ל המועצה לצרכנות: "הקפצת המחיר מעידה שחוליות התיווך בשרשרת השיווק איבדו כל רסן, ואין מנוס מפיקוח ממשלתי על הפערים שהם גובים"

 


תותים הוא פרי שאהוב מאוד על כל בני המשפחה - מבוגרים וילדים כאחד.  אם גם אתם מכוונים לרכוש תותים קחו בחשבון שקנייה של תותים בימים אלו ברשתות השיווק צפויה להכאיב מאוד לכיס שלכם.

 

מבדיקה של המועצה לצרכנות עולה תמונה מטרידה מאוד של פערי תיווך בלתי נתפסים: מחיר לקילו תותים מהחקלאי נע בממוצע בין 20-30 שקל לקילו. ברשתות השיווק המחיר כמעט כפול; ברשת שופרסל תשלמו 55.45 שקל לקילו, במגה בעיר 51.44, בויקטורי 47.06, ביוחננוף 47.28, וברמי לוי תשלמו 45.79 שקלים לקילו תותים.

 

עופר מרום, מנכ"ל המועצה לצרכנות, הגיב לממצאי הבדיקה: "גורם משמעותי ליוקר המחיה בפירות וירקות הוא פער התיווך המגיע למאות אחוזים.  באירופה אמנות וולונטריות של חלק מהרשתות קובעות שהמחיר לצרכן לא יעלה מעבר ל-40% או 50%. 

 

הקפצת המחיר בעשרות רבות  מעידה שחוליות התיווך בשרשרת השיווק איבדו כל רסן, ואין מנוס מפיקוח ממשלתי על הפערים שהם גובים. במקום שהמחירים לצרכנים בלתי סבירים לא יכול להתקיים שוק הוגן. במצב הקיים סובלים גם הצרכנים וגם החקלאים. לאחר יישום התיקון ירוויחו גם הצרכנים, אשר ירשו לעצמם לקנות יותר פירות וירקות ולאכול יותר בריא, וגם החקלאים שהביקוש לתוצרתם יעלה".

 

צפו בתחקיר ששודר בנושא במהדורה המרכזית בחדשות 12