המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 17/07/2016

בדיקת המועצה לצרכנות: האם אריזות החסכון של אוסם אכן משתלמות יותר?
סיירי המועצה לצרכנות בדקו את המוצרים של חברת "אוסם" שהורידה מחירים של חלק מהמוצרים שלה, אבל מסתבר שההוזלות הללו לא גולגלו לצרכן. וגם בבדיקה השבועית: האם מכירת סניפי מגה בעיר ליינות ביתן משפיעה על המחירים?ב 13 ליוני הודיעה חברת אסם כי בכוונתה לשווק כעשרה מוצרים באריזות גדולות מהרגיל שישווקו בהנחה של 33%. העיקרון לכאורה פשוט, המוצרים ימכרו לקמעונאי , כלומר לסופרים, בהנחה שאמורה להתגלגל לצרכן.

 

בטבלה העליונה באקסל יש את המחיר הממוצע למוצר, בחלוקה לרשתות. מצויין גם המחיר הנמוך, היקר, והפער באחוזים. הפערים הגדולים מעידים על כך שיש לרשת יכולת משחק בתמחור.

 

אלא שהתברר שההבטחות לחוד ומציאות לחוד, בדיקה שערכה סיירת המועצה לצרכנות מגלה, שבמקרים רבים רשתות השיווק נהנות מהמחירים הנמוכים, ואנחנו ממשיכים לשלם ביוקר.

 

הפער במחיר למאה גרם, הוא לא באמת שלושים ושלושה אחוז, ולפעמים במוצרים קטנים, אפילו המחיר של המוצר הקטן הוא יותר זול.  הפערים הגדולים מעידים על כך שיש לרשת יכולת משחק בתמחור.

 

כך למשל בייגלה שמיניות עולה ברמי לוי חמישה שקלים ותשעים אגורות, בעוד שבמגה בעיר נשלם על אותו מוצר בדיוק, אחד עשר שקלים וחצי, ובמחסני להב, אחד עשר שקלים ושבעים ושתיים אגורות, זינוק של תשעים ותשעה אחוזים, לא פחות. על חבילה גדולה של שקדי מרק, נשלם ביינות ביתן, שלושה עשר שקלים ושלושים אגורות, מחיר שגבוה בשלישי, ממה שנשלם ברשת יוחננוף.

 

וזה לא נעצר פה, בלא מעט מקרים, עדיך לצרכן לקנות את האריזות הקטנות, ולא את אלו הגדולות, שהיו אמורות משתלמות יותר. אם חשבתם למשל לקנות פסטה של אסם בשופר סל, עדיף שתשאירו את האריזה הגדולה על המדף ותבחרו דווקא בקטנה היותר. אותו כלל גם נכון לגבי פתיתיי אורז ביינות ביתן, אל תתפתו למבצע הפקטיבי ותתרחקו מהאריזה הגדולה.

 


לצפיה בגודל מלא בטבלת המחיר הממוצע למוצר, בחלוקה לרשתות, המחיר הנמוך, היקר, והפער באחוזים - לחץ על התמונה.

 


לצפיה בגודל מלא בטבלת המחירים משוקללים לכמות זהה של 100 גרם - לחץ על התמונה.


המקומות בהם האריזה הקטנה זולה יותר סומנו בירוק. ניתן לראות כי לא תמיד האריזה הגדולה משתלמת. כמו כן, מתחת לכל מוצר קיימת שורת פער באחוזים. היכן שהאריזה הגדולה יקרה יותר הפער סומן בפונט אדום. ניתן לראות כי גם במקומות בהם האריזה הגדולה משתלמת יותר, הפער עדיין לא מגיע ל 33% ברוב המקרים.

 

צביקה וושלר, סמנכ"ל המועצה לצרכנות, הגיב לממצאים : "לרשתות השיווק יכול להיות שיש רווח של שקל על עסקה מול צרכן, אבל במכפלות של היקף המכירות של המוצרים של אסם, הן יכולות להרוויח הרבה מאוד מיליונים".

 

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל של 67 מוצרים ב-565 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הרשת הזולה ביותר ליקרה ביותר, בממוצע בעבור סל זה, עומד על 28% פער של למעלה מ- 200₪ בין הרשתות השונות בעבור אותם המוצרים.

 

את טבלת הממוצע הרשתי מוביל רמי לוי. יש לציין כי השבוע ממוצע עלות הסל בסניפיו אף נמוך משבוע שעבר. בקצה היקר של הסקלה אנו מוצאים את מגה בעיר.

 

הזכרנו שבוע שעבר את מכירת מגה בעיר ליינות ביתן. כנראה שיעבור זמן רב עד שנראה ירידה משמעותית במחירים בסניפים אלו. אנו נמשיך ונעקוב.

  

 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן