המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 07/04/2016

בדיקת המועצה לצרכנות בתחנות הרכבת: מה צריך עוד לשפר?
סיירי המועצה לצרכנות בדקו אקראית חלק מתחנות הרכבת וגילו ממצאים מעודדים. הדברים שעוד צריך לשפר: חוסר במקומות חניה, עישון לא במקומות מוסדרים ומחירי מזנון גבוהים

 


 

מעל ל-100 אלף איש בממוצע נוסעים ברכבת מידי יום. מעל ל-3 מיליון נוסעים בחודש. אין ספק שהרכבת הפכה כבר מזמן לכלי רכב לגיטימי ויעיל מצפון ועד דרום. לצורך כך נשלחו סיירי המועצה לצרכנות לבדיקה מיוחדת בתחנות הרכבת על מנת לבחון את המחירים והשירותים המוצעים לצרכנים - הנוסעים.

 

התחנות שנבדקו באופן אקראי הן: חיפה חוף הכרמל, חיפה בת-גלים, חיפה מרכז השמונה, לב המפרץ, קרית מוצקין, עכו, נהריה, אשקלון, אשדוד, רחובות, לוד, ת"א ההגנה ומודיעין מרכז. בכל אחת מהתחנות ההלו בדקו הסיירים את מחירי וכמות המזנונים, מצב השירותים, מצב החניה וגם את עמדות ההמתנה - האם הן מוצלות ומוגנות מפני הגשם.

 

הממצאים

 

לגבי מחירי המוצרים במזנון, ברכבת ישראל יש זכיין אחד למזנונים בתוך התחנות – "אספרסו בר עלית" של שטראוס, ולכן המחירים אחידים: כריך חביתה/ בולגרית 19, טילון קטן 9, מים 500 מ"ל 7, קוקה קולה 500 מ"ל 9.5, הפוך 11, קפה ומאפה 19₪.

 

בתחנות בהן יש חניה חינם היא אינה מספיקה. אנשים חונים על המדרכות באזור, בצידי כביש הגישה ועל כל משטח עפר באזור. בכל התחנות יש גישה לנכים אם כי העלייה והירידה מהרכבת עצמה דורשת תיאום עם אנשים הרכבת. כמעט בכל תחנה נצפו אנשים מעטים מעשנים בניגוד לחוק, מבלי שעובדי התחנה יגיבו.

 

ברוב התחנות השירותים סבירים ונקיים, כולל סבון ונייר טואלט וזה בשורה משמחת מאוד. למעט המזנון של הזכיין, בחלק ניכר של התחנות ניתן למצוא מזנונים נוספים, פיצוציות או מכונות שתיה מחוץ לתחנה במרחק קצר יחסית.   לא בכל התחנות קיימת הצללה או מכסה מפני הגשם. בחלק מהתחנות ההצללה סבירה אך בספק מספיקה בעומס של אנשים.

 

לפניכם טבלת הממצאים המלאה