המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 05/02/2017

הבדיקה המקיפה בישראל לט"ו בשבט: היכן הכי משתלם לרכוש פירות יבשים?
סיירי המועצה לצרכנות ערכו בדיקה מקיפה הן בכל רשתות השיווק והן ב-7 שווקים ברחבי הארץ. הממצאים לא חד משמעיים: ישנם פירות יבשים שבהחלט שווה לרכוש ברשתות

סושי


ט"ו בשבט הגיע חג לצרכנים. מי מאיתנו לא רוכש לקראת החג את הפירות היבשים המסורתיים וגם סיירת המועצה לצרכנות יצאה לבדוק את המחירים של שישה מוצרים: אגוזי מלך, משמש, צימוק בהיר, שזיפים, תאנים ותמר מג'הול. מעבר לרשתות השיווק, הפעם בדקנו את המחירים גם בשבעה שווקים ברחבי הארץ אותם בחרנו מדגמית: שוק כרמיאל, שוק אשקלון, שוק תלפיות חיפה, שוק רחובות, שוק באר שבע, שוק הכרמל בת"א ושוק יבנה. כל המחירים בטבלאות שלהלן משוקללות ל-100 גרם.

 

בדיקת השווקים

 

השוק הזול ביותר בו ניתן לרכוש את כל המוצרים יצא שוק יבנה. עם סל ממוצע בעלות של 17.80 ש"ח. קצת מאחור נמצאים שוק כרמיאל ושוק תלפיות חיפה עם סלים בעלות 19.23 ש"ח ו-19.80 ש"ח בהתאמה. את הסלים היקרים ביותר מצאנו, למרבה ההפתעה בשוק הכרמל ושוק רחובות: 23.57 ש"ח ו-23.54 ש"ח בהתאמה.

 

שימו לב לפער המשמעותי של תמר מג'הול בין שוק יבנה וב"ש לבין שוק תלפיות חיפה: 2 ש"ח לעומת 3.90 ש"ח, כמעט 100% וזה עוד רק לכמות של 100 גר'. גם במחירי אגוזי המלך הקלופים מצאנו פער גדול בין שוק ב"ש (5 ש"ח) לבין שוק תלפיות (3.80 ש"ח). כשקונים כמות של 1 ק"ג הפער כבר משמעותי מאוד.

 

 

בדיקת הרשתות

 

לא בכל הרשתות מצאנו את כל המוצרים ולכן קשה לערוך בדיקה השוואתית מלאה, אבל התמונה ברורה מאוד מהטבלה המצורפת: גם בתחום הפירות היבשים משתלם לרכוש ברמי לוי מבין הרשתות ולעיתים אפילו מבין השווקים. תמר מג'הול, למשל, נמכר ברמי לוי במחיר של 1.99 ש"ח בממוצע ל-100 גר'. זול יותר מכל השווקים. גם במחסני השוק וגם ברשת ויקטורי תמצאו את המוצר זול יותר מכל השווקים.

 

במחירי הצימוקים, למשל, יש יתרון ברור בשווקים. הצימוקים הזולים ביותר ברשתות נמצאו במחסני להב (3.91 ש"ח) יותר יקר מכל השווקים. הצימוקים היקרים ביותר נמכרו במגה בעיר במחיר של 6.90 ש"ל ל-100 גרם בלבד. באותו מחיר ניתן לרכוש בשוק יבנה 300 גר' צימוקים.

 

אגוזי מלך, שנחשבים גם ככה יקרים, נמכרים ברשת חצי חינם במחיר של 14.95 ש"ח בממוצע ל-100 גר'. את אגוזי המלך הזולים ביותר מצאנו ברשת שופרסל בממוצע (גם בשופרסל דיל וגם בשופרסל שלי) 6.67 ש"ח בלבד, זול ב- 8.28 ש"ח.

 

 

 

הבדיקה השבועית

 

השבוע בדקנו סל זהה של 65 מוצרים ב-568 סניפים ברחבי הארץ בהסתמך על מידע שנאסף ממאגר המחירים האינטרנטי ומתצפיות שטח. בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירי רשתות טיב טעם, קינג סטור, סופר דבאח ע"י תצפיות שטח. כל המחירים בממוצע רשתי ועוגלו לשקלים שלמים. סניפים באילת אינם נכללים בדו"ח. רשתות כגון טיב טעם וקואופ שופ אינן מופיעות כרגע במאגר. רשתות קטנות (כגון קינג סטור) אינן מחויבות להעלות נתונים. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.

 

הפער בין הרשת הזולה ביותר ליקרה, בממוצע, עומד על 33%. הפער בין הסניף הזול ביותר והיקר ביותר עומד על 50%.


סופר דבאח עין המפרץ יורד מקום אחד למקום השני כשסניף רמי לוי_קניון בית שמש עוקף אותו כסניף הזול בישראל עם סל בעלות 641 ש"ח. מחסני השוק_אופקים ומחסני השוק_נשר - גרינברג מתברגים יפה מאוד בין עשרת הסניפים הזולים בישראל.


טבלה


 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן