המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 04/07/2017

בדיקת המועצה לצרכנות: המחירים הגבוהים של חניה ובילוי בחופי הים בישראל
סיירי המועצה לצרכנות בדקו ומצאו: פערים של עשרות אחוזים במחירי המוצרים הבסיסיים כגון ארטיק קרח, מים, טילון ובקבוק קוקה קולה. בחלק גדול מהחופים תאלצו לשלם גם עבור שמשיה וכסא נוח, בנוסף לתשלום על החניה. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "הגיע הזמן להפסקת ניצול הצרכנים הבאים לשהות בחופי הים"

 

הקיץ בפתח, עונת הרחצה כבר נפתחה וסיירת המועצה לצרכנות, הבודקת מידי שבוע את רשתות השיווק כמו גם תחומים רלוונטיים נוספים, יצאה הפעם למשימה לחרוש את חופי הארץ מצפון ועד דרום, ולערוך גם שם השוואת מחירים ושירותים הניתנים בחופי הים.


הסיירים שנשלחו לחופי הים, התבקשו לבדוק תחילה את סביבת החוף: האם ניתן להגיע לחוף בתחבורה ציבורית או ברכב בלבד ומהם מחירי החניה וגודל החניה. לאחר שהחנו את רכבם, ניגשו לבדוק את מחירי השמשיות וכסאות השיזוף וכן את מחירי המוצרים הבסיסיים שבמזנונים ובמסעדות הממוקמים בחופי הים כגון ארטיק קרח, טילון קטן, בקבוק מים 500 מ"ל וקולה/זירו חצי ליטר.


החופים שנבדקו באופן מדגמי היו: אשקלון - חוף בר כוכבא וחוף דלילה, אשדוד חוף מי עמי, חוף לידו וחוף הקשתות, חוף פלמחים, חוף ראשל"צ, נהריה - חוף גלי גליל, חוף אכזיב, תל אביב - חוף מציצים וחוף צ'ארלס קלור, הרצליה - חוף אכדיה, בת ים - חוף הסלע וחוף ירושלים, חיפה - חוף בת גלים וחוף דדו, קרית חיים - חוף נאות וקרית ים - חוף זבולון.


בסך הכל נסקרו הפעם כ- 18 חופי רחצה וכפי שניתן להתרשם מהטבלה המצורפת, בכל החופים נמצא כי קיימת חניה לבאים ברכב, ברוב החופים החניה והכניסה בתשלום סביר (לעיתים חניה ליום שלם יקרה יותר), אולם לצערנו בשלושה חופים נמצא כי אין כלל תחבורה ציבורית לחוף.


המחיר הממוצע להשכרת שמשיה עומד על 10 שקלים, אך בארבעה חופים מתוך אלו שנבדקו - זכינו לשמשיה חינם! המחיר הממוצע לכיסא ולמיטת שיזוף הינו 15 ₪ ואולם בלא מעט חופים אין כלל מיטות שיזוף.


ומה לגבי המחירים במזנונים? כפי שניתן להתרשם מהטבלה המדגמית המצורפת, המחירים הם גבוהים יחסית למקומות אחרים. הפער המשמעותי ביותר היה במחיר הארטיק קרח - פער של 167%. את הארטיק הזול ביותר מצאנו בחוף מציצים בת"א (3 ש"ח), את הארטיק היקר ביותר מצאנו בחוף דדו בחיפה בעלות 8 ₪.


גם במחירי בקבוקי המים מצאנו פערים גדולים מאוד. בעוד שבחוף בר כוכבא באשקלון בקבוק עולה 5 שקלים, בשני חופים מכרו לנו את אותו הבקבוק ב- 12 ש"ח (חוף אכדיה בהרצליה וחוף ירושלים בבת ים) פער של 140%.

 

טבלת הממצאים - שירותים ומוצרים בחופי רחצה בישראל - יוני 2017 (לחצו להגדלה)

 

(לחצו להגדלה)


ג'וש גולדשמיד, מנכ"ל המועצה לצרכנות, הגיב לממצאים: "הגיע הזמן להפסקת ניצול הצרכנים המגיעים לשהות בחופי הים. כולנו יודעים כי ביקור ושהיה בחופי רחצה כרוכים בעלות מכבידה בצד ההנאה והנופש. במרבית המקרים, המחירים במזנונים הינם גבוהים, לא סבירים ומקשים על יחידים וכמובן משפחות שבסך הכול רוצות לבלות בחוף. הפעם נדגמו מוצרים בסיסיים בלבד וברור כי במוצרים יקרים יותר כמו גם בהזמנת ארוחות ושתייה אחרת – הפערים הינם משמעותיים יותר לרעת הצרכן. לכן, מומלץ לבחור בחירה מושכלת, להצביע ברגליים ולהגיע יותר לחופים בהם המחירים הוגנים וסבירים. במידת האפשר כדאי אף להצטייד מראש ולהביא מזון ושתייה מהבית . לדוגמא, בקבוק שתייה משפחתי של 1.5 ליטר שתביאו קר מהבית יעלה הרבה פחות מבקבוק 500 מ"ל שתקנו בחוף הים. חשיבה ותכנון נכון יחסכו לכם לא מעט כסף שלאורך חודשי הקיץ והשנה מצטבר לסכומים לא מבוטלים".

לצפיה בכתבה מתוך תוכנית חסכון לחצו כאן >>