המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 11/07/2017

בדיקת המועצה לצרכנות: פערים של מאות אחוזים במחירי המים המינרליים
סיירי המועצה לצרכנות ערכו השוואה בין מחיר בקבוק בודד ולבין עלות הבקבוק במארז וגילו פערים עצומים של מאות אחוזים כמעט בכל הרשתות. וגם הבדיקה השבועית: הסניפים הזולים בארץ ומה קרה לסניפי מחסני השוק לאחר כמה שבועות מוצלחים?

 

בשל החום הגדול של הימים האחרונים, יצרו סיירי המועצה לצרכנותבדוק את מחירי המים המינרלים ברשתות השיווק. ישנו מגוון אדיר של מוצרים בקטגוריה זו. מבחר גדול של מותגים, וכל מותג יש מספר מוצרים: מארזים שונים ומכירת בקבוקים בודדים בנפחים שונים. מדובר במוצר צריכה ככל מוצר צריכה אחר והשאלה הנשאלת היא: במגוון כל כך גדול של מוצרים כיצד נדע לבחור בעסקה המשתלמת כלכלית?

 

חברת מי עדן, לדוגמא, מוכרת מים בלפחות 6 מוצרים שונים ברשתות השיווק: מארז 8* 1.5 ליטר, מארז 6* 1.5 ליטר, בקבוק בודד של 1.5 ליטר, בודד של 1 ליטר, של 500 מ"ל, ושל 250 מ"ל. לכל מוצר מחיר שונה. כפי שניתן להתרשם מהטבלה המצורפת, למעט יוצאי דופן חריגים, אריזות גדולות תמיד משתלמות יותר מאריזות קטנות או בקבוקים בודדים. אם אתם כבר הגעתם לסופר והחלטתם לקנות מים, אז באמת אין טעם לרכוש בקבוק אחד. קנו שישייה.

 

לכאורה, אין כאן חדש. מה שהפתיע, גם אותנו, הם הפערים הגדולים. מאחר ומדובר בשקלים בודדים קל לפספס את זה, אך כשבודקים את הפער באחוזים אנו רואים שמדובר בעשרות ומאות אחוזי פער. חשוב לזכור – אין הבדל מהותי בעלויות ייצור של האריזות השונות ולכן פער של מאות אחוזים במחיר הוא רווח נקי של הרשתות.

 

ומהם יוצאי הדופן? באושר עד לדוגמא עלות שישיית נביעות 1.5 ליטר ו- 500 מ"ל נמכרות באותו המחיר, 10₪ (בממוצע רשתי). במגה בעיר ובשוק עיר משתלם יותר לרכוש בקבוק נביעות 1 ליטר מאשר נביעות 1.5 ליטר. אך כאמור, אלו הם יוצאי הדופן.

 

מחירי מים מינרליים - מי עדן - אריזות שונות (לחצו להגדלה)

 

מחירי מים מינרליים - נביעות - אריזות שונות (לחצו להגדלה)

 

לסיכום, ההמלצות שלנו: אם החלטתם לקנות מים בסופר , אז אין טעם להסתפק בבקבוק אחד . קנו שישיה מאחר וכמעט תמיד זה ישתלם לכם יותר. אין הבדל מהותי בעלויות הייצור של האריזות השונות ולכן פערים של מאות אחוזים במחיר הוא רווח נקי של הרשתות. במידה והגעתם לסופר ברכב ויש מחיר או מבצע משתלם על שישיות מים, תנצלו את ההזדמנות כדי לקנות כמה יחידות וכך תחסכו.

 

הבדיקה השבועית

 

מחירים של הסל השבועי מעודכנים לתאריך 05/07/2017  בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי (הופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז). מחירים בממוצע רשתי ומעוגלים. סניפי האינטרנט ואילת אינם נכללים בדו"ח. לדרישת רשת קואופ, סיירי המועצה לצרכנות לא בודקים עוד את סניפי הרשת (הרשת אינה מעבירה נתונים למאגר באופן תקין). אם מוצר חסר בסניף מעודכן המחיר הממוצע של המוצר בשאר הרשת, אם המוצר לא קיים ברשת ברגע הדגימה מוזן ממוצע המחיר הכללי. חשוב לציין: מבצעים נלקחים בחשבון למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה. הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות בארץ.


הפער בין עלות הסל ברשת היקרה ביותר לרשת הזולה ביותר, בממוצע רשתי, עומד השבוע על 31%, בדומה לשבוע שעבר. יש לזכור כי ישנם פרמטרים נוספים להשוואה בין רשתות מעבר למחיר המוצר, בייחוד בהשוואה בין רשתות הבי-דיסקאונט לרשתות עירוניות. הפער בין עלות הסל בסניף היקר ביותר לזול ביותר, מתוך אלו שנדגמו, עומד על 51%. יש לזכור ולציין כי זהו פער במחיר המוצר בלבד. ישנם פעמים רבות הבדלים באיכות המוצרים הטריים, ניקיון, נוחות ועוד בין הסניפים והרשתות השונות.

 

סניפי רמי לוי שולטים כמעט בלעדית ברשימת הסניפים הזולים בישראל. אל המקום השני ברשימת הרשתות הזולות מתברגת רשת אושר עד עם סל ממוצע של 812 ש"ח, יחד עם רשת יוחננוף באותו המחיר. רשת מחסני השוק אמנם נמצאת מתחת לממוצע, אבל רק במקום ה-14 בדיקות הרשתות זאת לאחר שבתקופה האחרונה נתנה פייט רציני לרמי לוי.

 

 

 


 

לרשימת הסניפים המלאה והמוצרים שנסרקו השבוע לחצו כאן

 

 

לדירוג הרשתות לפי המחיר הממוצע בסניפים לחצו כאן