המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 23/03/2020

בדיקת סיירת החירום של המועצה לצרכנות: עלייה במחירי מוצרי הניקיון, ההיגיינה ומוצרי התינוקות
בין המוצרים הנבדקים: מוצרי מזון, נייר טואלט, ג'ל לניקוי ידיים ללא מים, סבון נוזלי, שמפו, מטליות לחות ורבים נוספים. מנכ"ל המועצה לצרכנות: "אנו נמשיך להיות עם האצבע על הדופק עבור הצרכנים, וסיירת החירום שהשקנו תמשיך לפעול ולפרסם את תוצאות הבדיקות מדי שבוע"

 

מחשב

 

ממצאי בדיקת סיירת החירום של המועצה הישראלית לצרכנות ומשרד הכלכלה מראים עליית מחירים במוצרי הניקיון והיגיינה ובמוצרי התינוקות; עם זאת, נרשמת ירידת מחירים בסל המוצרים הכללי. סיירת החירום בדקה סל השוואתי של 140 מוצרים נבחרים ברשתות שיווק שונות ברחבי הארץ, באמצעות ביקורים אישיים ובאמצעי דיווח אלקטרוניים. בין המוצרים הנבדקים: מוצרי מזון, נייר טואלט, ג'ל לניקוי ידיים ללא מים, סבון נוזלי, שמפו, מטליות לחות ורבים נוספים. הבדיקה נערכה בתאריכים: 1.1, 15.3, 22.3. מהבדיקות עולים הממצאים הבאים:


עליית מחירים במחירי מוצרי הניקיון וההיגיינה: בעוד שסל המוצרים הכללי רושם ירידה, בחלק ממוצרי הניקיון וההיגיינה דווקא נרשמה עליית מחירים כמעט אצל כל הרשתות. להלן דוגמא לעליות המחירים:


• אלכוג'ל בניחוח בננה מלון בי דיילי 100 מ"ל - עלייה של 25.3% בממוצע


• ג'ל היגייני לניקוי הידיים ללא שטיפה אסקוסמטיקס 50 מ"ל -עלייה של 45.8% בממוצע


• מטליות לחות לחיטוי משטחים דיטול 32 יחידות - עלייה של 28.5% בממוצע


•ממחטות טישו לושן 21 * 21 ס"מ עם אלוורה קלינקס 120 יחידות - עלייה של 15% בממוצע


• ספריי חיטוי בניחוח פריחה דיטול 400 מ"ל -עלייה של 12% בממוצע


• אל סבון טיפולי לתינוק סנסיטיב שיבולת 1 ליטר- עלייה ב 34%

עלייה במוצרי התינוקות: במוצרי התינוקות, אנו עדים לעליית מחירים גבוהה בחלק מהמוצרים. לדוגמא:


• חיתולים אקטיב בייבי דריי 9-16 קילו שלב 4+ פמפרס 96 יחידות - עלייה של 4% מה-1.1 ו-2% בשבוע החולף.


• אל סבון טיפולי לתינוק סנסיטיב שיבולת 1 ליטר - עליה של 28% מה-1.1 ו-5% בשבוע החולף.


• שמפו קמיל בלו סנסטיב לפני השינה ד"ר פישר 1 ליטר - עליה של 29% מה-1.1 ו-3% בשבוע החולף.


• שמפו אל דמע לתינוקו סופטקר נקה 7 1 ליטר - עליה של 6% מה-1.1.


מוצרי התינוקות בהם נרשמה ירידת מחירים בשיעור של 5% ומעלה הם: תרכובת מזון לפעוטות על בסיס חלב אדבנס פלוס שלב 3 סימילאק 700 גרם, חיתולים פרידום דריי 10-14 קילו שלב 4+ האגיס 40 יחידות, מגבונים לחים פרפורמנס ללא בישום בייביסיטר 4 * 72 יחידות.


סל המוצרים הכללי – ירידת מחירים ברוב הרשתות: מהבדיקה עולה כי אצל מרבית הרשתות (14 מתוך 20) נרשמה ירידת מחירים בשבוע האחרון (ממוצע רשתי). הירידה הגדולה ביותר נרשמה אצל רמי לוי (5.9% בסניפים ו-5% באתר) ושוק מהדרין (4.6%). גם אצל שופרסל נרשמת ירידה של כ-2% בממוצע בסניפי הרשת ובאתר. גם בהשוואה למחירים מה-1.1, נרשמה ירידת מחירים אצל 13 מתוך 20 הרשתות, מה שבהחלט מעיד על תמונה חיובית לפיה הרשתות לא מנצלות את משבר הקורונה להעלאת מחירים. רשת חצי חינם אף הגדילה לעשות והוזילה את סל הקניות ברשתות בכ-10% בממוצע רישתי. ירידות משמעותיות נרשמו גם באתרי האון ליין של רמי לוי ושופרסל בשיעור של 4.8%.


ח"כ אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה: "תופעת ניצול המשבר הבריאותי של חלק מרשתות המזון על ידי הפקעת מחירים היא תופעה מכוערת שמטרתה לנצל את מצוקת הצרכנים בעת הזו. על כן, הנחתי את המועצה הישראלית לצרכנות לפעול במטרה למנוע את התופעה על ידי מעקב ובקרה מקרוב שמטרתם לשמור על רמת מחירים סבירה שתאפשר מצד אחד לצרכנים לקנות במחירים הוגנים ולרשתות להרוויח מצד שני. חשוב לציין כי מדינת ישראל מגיעה למשבר שנוצר כתוצאה מנגיף הקורונה שהיא חסונה כלכלית, ומשרד הכלכלה בראשותי ערוך לתת מענה ככל שיידרש לתעשיות השונות במשק בכלל ולחיוניות בפרט. לעניין ההצטיידות במזון, חשוב להבהיר שאין הנחיות ממשלתיות שדורשות זאת ואין לכך הצדקה שכן רמת המלאים בישראל, העובדה שאין הגבלות על תעבורת מוצרים ימית ואווירית ויכולת ייצור המזון בישראל מספיקה למספר חודשים קדימה וכל זאת מעבר למלאי החירום המוחזק דרך קבע בישראל״.


עופר מרום, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: "רשתות המזון, בהחלטה חכמה, החליטו להוריד מחירים בהתייחס לסל המוצרים הכללי. לצערי, בסל מוצרי ההיגיינה והניקיון ובמוצרי התינוקות המצב שונה. אנו נמשיך להיות עם האצבע על הדופק עבור הצרכנים, וסיירת החירום שהשקנו תמשיך לפעול ולפרסם את תוצאות הבדיקות מדי שבוע".