המועצה > חדשות ועדכונים > ארכיון בדיקות המועצה לצרכנות
תאריך: 05/04/2016

בראש טוב: היכן הכי משתלם להסתפר, לעשות גוונים ולטפל בשיער?
בדיקה מיוחדת של סיירת המועצה לצרכנות השוותה מחירים של מספרות לגברים ולנשים בערים שונות. התוצאות: פערים של מאות אחוזים במחירי התספורות, הגוונים, הפן והצבע לשיער

 


 

מי מאיתנו לא הולך לבקר אצל הספר אחת לתקופה? המספרות מלוות אותנו כבר עשרות שנים. תחילה היה זה הספר השכונתי וה"סלון" לנשים, שהיו יושבות תחת מייבשי השיער ומעיינות במגזינים. היום רוב הספרים התקדמו והם מכונים "מעצבי שיער" וגם המחיר קפץ בהתאמה.

 

יצאנו לבדוק כמה יעלה לנו תספורת, גוונים ואולי גם פן לקינוח. לצורך כך, בדקנו 31 מספרות ברחבי הארץ, ב 15 ערים שונות. בכל מקום בדקנו את המחיר של 7 שירותים: גוונים, החלקת קראטין, פן לשיער ארוך, צבע לאישה עם שיער ארוך, צבע לאישה עם שיער קצר, תספורת אישה ותספורת גבר.

 

המחירים נחלקו לשניים: בחלק מהמקומות צוין מחיר אחיד וברור לשירות ובחלק אחר ניתן לנו טווח מחירים. בשום מקום לא ניתן הסבר מדויק לגבי איך מחליטים בכמה לחייב במסגרת טווח המחירים. התשובה המקובלת היתה: "צריך לראות קודם".

 

חלוקה נוספת שערכנו היא לפי מיקום המספרה ואופייה. המספרות מחולקות לארבעה מיקומים גיאוגרפיים בעיר: מרכז העיר, צפון העיר, שכונת מגורים וקניון. מספרות יוקרתיות קיבצנו יחד, ללא קשר למיקומן.

 

הממצאים

 

אז מה גילינו? בעיקר שאין מחיר אחיד. בגרף מטה ניתן לראות את אחוז המקומות שציינו מחיר אחד ברור לשירות לעומת אלו שנתנו טווח מחירים:

 


 

ניתן לטעון שיש הגיון במתן טווח מחירים שכן כמות החומר וזמן העבודה הנדרשים יכולים להשתנות מאוד בין, לדוגמא, אישה עם שיער קצר חלק לעומת חברתה בעלת השיער הארוך ומקורזל. יחד עם זאת, הפערים עצומים ועושה רושם כי מחייבים לפי מראה עיניים ותחושה.


מה העלות במקומות בהם כן ניתן לדעת מראש בדיוק כמה נשלם? בטבלה מטה ניתן לראות את התפלגות המחיר הממוצע, היכן שצוין מחיר אחיד וקבוע, לשירות בחלוקה לאזורים:

 

 

ומה לגבי ערים? האמנם נשלם בתל אביב יותר מאשר באשקלון? התשובה היא כנראה שכן. בטבלה ניתן לראות עלות ממוצעת לשירות, היכן שיש מחיר אחיד עבורו, בחלוקה לערים: