המועצה > מדריכים > טיפים לצרכן

עסקאות טלמרקטינג – טיפים להתנהלות צרכנית נבונה
התקשרו אליכם באמצע היום ובישרו לכם שאתם זכאים למתנה חינם? כדאי מאוד להדליק נורה אדומה. עו"ד אביטל פריזמנט - בוטון מביאה מספר טיפים ועצות כדי לנהות בעסקאות טלמרקטינג

 

 

עו"ד אביטל פריזמנט - בוטון, המועצה לצרכנות

 

אין מתנות חינם – צרכנים שפנו למועצה הישראלית לצרכנות סיפרו שנציג בית העסק הודיע להם שמגיעה להם מתנה, אך לבסוף הם גילו שרכשו מוצרים שהם לא זקוקים להם, לעיתים במחירים גבוהים פי כמה וכמה ממחיר השוק, כפי שנטען בתלונה. מציעים לכם מתנה חינם? צריכה להידלק אצלכם נורה אדומה.

 

 

דרשו לקבל עותק של הסכם ההתקשרות לפני שאתם מוסרים אמצעי תשלום וקראו אותו בעיון – במקרים רבים תנאי ההתקשרות סתרו את ההבטחות שניתנו לצרכנים בשיחת הטלפון. לדוגמא – משיחת הטלפון הצרכן הבין כי הוא התקשר בעסקה בסך של 500 ₪, אך כשקיבל את תנאי העסקה נדהם לגלות שהתקשר בעסקה בסך של 500 ₪ ל – 12 תשלומים. דורשים מכם אמצעי תשלום למרות שביקשתם לראות קודם את ההסכם? צריכה להידלק אצלכם נורה אדומה

 

 

התייעצו עם קרוב משפחה או אדם קרוב אחר לפני ביצוע העסקה – מומלץ להתייעץ עם קרוב משפחה, או עם אדם קרוב אחר לפני ביצוע העסקה כדי לוודא שאנחנו מבצעים רכישה נבונה. בצעתם עסקה ולא ספרתם? ספרו ושתפו לאחר ביצוע העסקה ולהבא, הקפידו לשתף בני משפחה קרובים בעסקאות שאתם מבצעים.

 

 

בקשו מקרוב משפחה או מאדם קרוב לברר על בית העסק ועל המוצר שברצונכם לרכוש לפני שאתם מחליטים לבצע את העסקה – בדקו האם קיימות ברשת האינטרנט וברשתות החברתיות תלונות של צרכנים נגד בית העסק. כמו כן, מומלץ לבדוק את מחיר המוצר שברצונכם לרכוש באתרי מכירות נוספים.

 

 

לא למסור מספר כרטיס אשראי גם אם אומרים לכם שזה מתבקש כאמצעי זיהוי – במספר תלונות שהגיעו למועצה, צרכנים סיפרו שמסרו כרטיס אשראי לצורך זיהוי בלבד ונדהמו לגלות שנציג החברה עשה שימוש אסור בכרטיס האשראי וחייב אותם מבלי שהסכימו לכך. ביקשו מכם כרטיס אשראי לפני שהחלטתם לבצע את העסקה? צריכה להידלק אצלכם נורה אדומה.

 

 

לדרוש להסיר את שמנו מרשימת התפוצה של בית העסק ולבקש שלא יצרו עימנו קשר.

 

 

רכשתם מוצרים והתחרטתם? שילחו הודעת ביטול בכתב לבית העסק – יש לכם זכות לבטל את העסקה עד 14 יום לאחר קבלת המוצרים או מיום קבלת טופס תנאי העסקה, לפי המאוחר. על בית העסק להשיב לכם את התמורה ששילמתם בניכוי דמי ביטול בשיעור של 5% מהמוצר או 100 ₪ לפי הנמוך. במקרה של אי התאמה או פגם במוצר, או אי אספקה במועד שנקבע – בית העסק אינו רשאי לגבות מכם דמי ביטול כלל ועליו להשיב לכם את מלוא התמורה. הקפידו לתעד ולשמור כל פניה לבית העסק. אל תתביישו! עשו שימוש בזכותכם לביטול העסקה. בדיוק לשם כך יש חוק. משיבים לכם שיתקשרו במועד מאוחר יותר? צריכה להידלק אצלכם נורה אדומה.

 

 

העוסק מסרב לבטל את העסקה ולהשיב לכם את הכסף? – בית המשפט רשאי לפסוק לטובתכם פיצוי ללא הוכחת נזק בסכום של עד 10,000 ₪. אל תוותרו על זכויותיכם! פנו למועצה הישראלית לצרכנות.

 

 

הטעו אתכם בנוגע לתנאים המהותיים של העסקה? – אתם רשאים לבטל את העסקה בתוך זמן סביר לאחר שגיליתם על ההטעיה. על בית העסק להשיב לכם את כל כספכם, מבלי שתידרשו לשלם דמי ביטול כלל.