המועצה > מדריכים > טיפים לצרכן
המדריך לרכישה נכונה של רהיטים

מסקרים שנערכו בשנים קודמות עולה כי  עם ישראל אוהב להתחדש לקראת הפסח, ויש עליה של יותר מ-10% בקניית רהיטים בחודש אפריל לעומת חודשי השנה האחרים.   
אחרי חול המועד פסח מגיעות למועצה לצרכנות תלונות רבות בנושא. מהתלונות  עולה כי הבעיות הנפוצות בתחום הרהיטים נוגעות לבעיות כמו אי התאמה בין מה שהוזמן לבין מה שסופק בפועל, איחור באספקה, מוצרי עץ ועור באיכות ירודה, לעיתים אף בלתי ראויים לשימוש, הבטחות בעל פה שאינן עומדות במבחן המציאות. 
 
המידע הבסיסי שהצרכן אמור לקבל הוא ממה עשוי הרהיט. יש סוגי עץ שונים ולכל אחד מהם איכויות שונות, שימושים אחרים ודרכי טיפול שונות. אחת הבעיות היא רכישת מוצרים שאינם מסומנים כלל. כידוע, חוק הגנת הצרכן מחייב את היצרן והיבואן לסמן על גבי המוצר את שם הפריט והכינוי המסחרי, ארץ הייצור, שם היצרן או היבואן, מספר יבואן, מספר זהותו וכתובתו והחומרים שממנו עשוי המוצר. העדר סימון אינו מאפשר לצרכן לרכוש מוצר המתאים לצרכיו.
 
טיפים לרכישה נכונה של רהיטים:
 
  • לעולם אל תשלמו את מלוא הסכום מראש – המלצתנו היא לשלם 5-10% מהסכום מראש, ואת היתרה עם קבלת המוצר, ולאחר שוידאתם כי הוא שלם ותקין. המוטיבציה של בעל העסק לספק לכם את הרהיטים בזמן ובמצב טוב עלולה לרדת פלאים, לאחר שקיבלו את הסכום המלא מראש. כאשר חלק מהסכום שמור אצלכם, בעל העסק שואף לסיים את העסקה לשביעות רצונכם, ולקבל את יתרת התשלום בהקדם האפשרי. בנוסף, אם חל שיבוש משמעותי בתהליך הקנייה, כמו אספקת מוצר פגום או פשיטת רגל של החברה – הנזק יהיה קטן יותר. נציין כי בתחום זה מתקבלות תלונות רבות על בתי עסק שנסגרים או "פשטו רגל" ותשלום מקדמה גבוהה מהווה סיכון ממשי להפסד של רבבות שקלים. אם אתם זקוקים לאשראי כדי לשלם את היתרה במועד האספקה, מומלץ לשקול הלוואה מהבנק/חברת האשראי ולוודא שניתן להחזירה לפני המועד ללא קנסות, למשל אם העסקה לא יוצאת אל הפועל.
  • יש יתרון לתשלום היתרה בשקים דחויים לא סחירים (כאלה שמצוין עליהם "למוטב בלבד" או "לא סחיר" ב"קרוס" //), מכיוון שיש לכם שליטה מקסימלית על התשלום - הגבלת סחירותו של הצ'ק מאפשר לכם לבטל את הצ'ק אם הרהיט לא סופק כלל.  זאת מכיוון שבעל העסק לא יכול להעביר שקים שסחירותם הוגבלה לגורם שלישי, וכך, במקרה של כשלון תמורה (כאשר הצרכן לא קיבל את המוצר או אם העסק נסגר ואין סיכוי שיקבל את המוצר) – ניתן לבטלם. יחד עם זאת, הימנעו מתשלום בשקים רגילים, שכן אם בעל העסק יעביר אותם לגורם שלישי, לא תוכלו לבטלם. בכל מיקרה, מומלץ להיוועץ עם עו"ד לפני שמבטלים שיק.
  • למי שבוחר לשלם בתשלומים בכרטיס אשראי כדאי לדעת: על פי חוק כרטיסי החיוב חייבות חברות האשראי לעצור/לבטל תשלומים שטרם שולמו, במקרה של "כשלון תמורה", כלומר אם המוצר לא סופק כלל במועד או אם העסק נסגר או "פשט רגל". יש לפנות בפקס לחברת האשראי בדרישה לעצור את התשלומים העתידיים ולצרף את ההזמנה.
  • בהזמנה של מספר פריטים שונים, דרשו לרשום בהזמנה את מחירו של כל פריט בנפרד. דבר זה יאפשר לכם לבטל את התשלומים העתידיים במקרה של אי אספקה חלקית.
  • דרשו לרשום על ההזמנה מועד אספקה מדויק – רישום של מועד אספקה משוער הוא פתח לאיחורים ודחיות בקבלת המוצר. זכרו – אם העסק משתהה באספקה, זכותכם לבטל את העסקה, (מומלץ לשלוח מכתב רשום) ולקבל חזרה את כל מה ששולם ואף לדרוש פיצוי. 
  • הקפידו כי בהזמנה יצוינו כל הפרטים הרלוונטיים בפירוט מרבי, כולל הדגם, צבע הרהיט, סוג בד, סוג העץ, מידות מדויקות ואפילו אל תתביישו לבקש מהמוכר פיסה מבד הריפוד להשוואה בין הרהיט שהוזמן לבין זה שסופק. מניסיון המועצה, הזמנה שכתובה בצורה מעורפלת או לא מפורטת מספיק מהווה פתח לחילוקי דעות וניגוד גרסאות בין בית העסק לצרכן במקרה של בעיה במוצר או אי התאמה. ציון מלא של פרטי ההזמנה יאפשר לכם להוכיח את טענתכם ביתר קלות.
  • לפני שחותמים על מסמך כלשהו לקרוא אותו בקפידה, ואם משהו לא ברור – לדרוש הבהרה בכתב (נדגיש, כי הבטחות בעל פה אמנם מחייבות אך קשה להוכיח כי התקיימו לכן דרשו כי כל ההבטחות יירשמו בהזמנה) לבדוק האם יש זכות ביטול, האם יש לשלם קנס ומי משלם את ההובלה ואת ההרכבה.
  • לפני שמבצעים רכישה בסכום גדול (כמו מערכת ישיבה או מטבח) ובכלל יש לבצע סקר שוק, להשוות מחירים, לקבל המלצות ממכרים ורק לאחר שכל הנתונים בידיכם – להחליט היכן לבצע את הרכישה.
  • היזהרו מהצעות מפתות מדי או מחירים נמוכים באופן קיצוני – מניסיון המועצה בעולם המסחר אין מתנות חינם, וייתכן כי המחיר ה"התחלתי" נופח כדי לפתות אתכם. בנוסף יש להיזהר מבתי עסק בקשיים כלכליים שמוכנים לתת הנחות "מפליגות" בתמורה לתשלום מקדמה גבוה במזומן.
  • רצה הגורל וקיבלתם רהיט פגום – דעו את חובותיכם וזכויותיכם: מחובתו של הקונה לבדוק את הרהיט ביום קבלתו , ואם נתגלה פגם או אי התאמה, להודיע למוכר מיידית. מאוד מומלץ, לתעד את הפגם (תמונות) ולשלוח הודעה בכתב על הפגמים מייד(בדואר רשום). חובתו של המוכר לתקן את הרהיט או להחליפו לחדש תוך זמן סביר.