המועצה > חדשות ועדכונים > מאמרים

מאמרים

תאריך: 05/02/2019

יום המשפחה - כי כסף הוא עניין משפחתי / עופר מרום

משפחה זה לא רק מחוות רומנטיות או ארוחות ערב משותפות. משפחה היא עסק כלכלי, וככזאת צריך להתחיל מגיל צעיר בשיח על כסף, צרכנות והתנהלות פיננסית. נראה כי להורים אין מנוס מלקחת אחריות בעניין זה.

 

ביום שלישי 5/2 מציינים את יום המשפחה. עשרות אלפי זרי פרחים ושוקולדים ישלחו, ובמסעדות יושקו כוסות לציון יום זה, אבל משפחה זה לא רק מחוות רומנטיות או ארוחות ערב משותפות. משפחה היא עסק כלכלי, וככזאת צריך להתחיל מגיל צעיר בשיח על כסף, צרכנות והתנהלות פיננסית, וללמד את הילדים מושגים ומונחים הקשורים בעיסוק בכסף , כי בסופו של דבר מדובר בכישורי חיים שיכינו את הילדים להתמודדות ראויה עם האתגרים הפיננסיים, התקשורתיים התרבותיים והחומרניים, ויכשירו את הדור הצעיר להשתלבות כאזרחים החופשיים לעשות את בחירותיהם הצרכניות באחריות ובחכמה.


על מנת לדאוג לביטחונם הכלכל של הילדים, לא מספיק לפתוח להם תוכנית חיסכון. עלינו כמשפחה להעניק לילדים חינוך כלכלי-צרכני, מגיל צעיר, ולהפוך את הילדים שלנו לצרכנים בוגרים נבונים, המסוגלים לא רק לחשב את מחיר החולצה לאחר הנחת ה "שני ב 50 אחוז" , אלא לדעת לבחור את ההלוואה הנכונה, לחשב את אחוזי ריבית הפריים והמשכנתא ולדעת להבדיל בין רוצה לצריך?


אז איך עושים את זה נכון?


מדברים עם הילדים על כסף - לא חייבים לספר להם כמה אתם מרוויחים אבל במציאות החומרנית בה הילדים גדלים, שפע הפרסומות והגירויים השיווקיים ופרסומיים- ילדים צריכים לדעת להבדיל בין רוצה לצריך.


חיסכון - הילד רוצה משהו יקר ? ממשחק מחשב ועד לאופני כביש משוכללים? חוסכים. את דמי הכיס, את הכסף שקיבלו מסבא וסבתא לום ההולדת. ילד ילמד להעריך את ההמתנה מאשר סיפוק מיידי של משהו שמהר מאד ימאס לו.


השוואה - לכל מוצר יש חלופות, ויש מקומות בהם ניתן להשיג אותו מוצר במחיר זול יותר (חנות דיסקאונט, סופעונה, אתרי אינטרנט). השוואת מחירים היא לא רק תרגיל טוב במתמטיקה- היא תרגול צרכני טוב לחיים.


פרסומות או להיות – למדו את הילדים להבין מה המסר השיווקי, להבין ששתיית משקה לא תהפוך אותם למאושרים והעובדה שפרזנטור מסוים מוכר מוצר לא מעידה בהכרח על טיבו או על החובה לרכוש אחד כזה. פרסומות רבות מופיעות כתוכן שיווקי בתוכניות וסדרות.


מותר להגיד לא. לכולנו נסיכות ויורשי עצר, ואנחנו רוצים להעניק להם את מה שאנחנו לא קיבלנו, אבל מותר וצריך להציב גבולות. מותר ורצוי להגיד "לא" לבקשות צרכניות שונות של הילדים.


מותגים – גם ילדים יודעים להבחין בין המותגים השונים. תיק של אלזה פופולארי בשנה אחת, ושנה אחר כך תהיה גיבורת תרבות אחרת שתסעיר את מוחן של הילדות. תהליך קבלת החלטה צרכנית על קניה צריך לבחון את שאלת מחיר המוצר הממותג אל מול מוצר זהה חסר מיתוג.

 

משחק מסע חווייתי בנושא צרכנות (משלב גם שאלות במתמטיקה ברמת שכבות ה'- ו')
המשחק: 'שר המטבעות' פותח ביוזמת המועצה הישראלית לצרכנות בשיתוף משרד החינוך ומטח.

לכניסה למשחק לחץ כאן >>

משחקים לילדים, כדוגמה קטנה לשלל סרטונים, קליפים ופעילויות חינוכיות להורים ולילדים, המצויות באתר המועצה הישראלית לצרכנות תחת לשונית מחלקת חינוך והסברה:http://www.consumers.org.il/category/kids_games


נראה כי להורים אין מנוס מלקחת אחריות בעניין זה.
יום משפחה שמח . 


עופר מרום מכהן כיו"ר דירקטוריון המועצה הישראלית לצרכנות